Hoci neexistuje univerzálny liek, neznamená to, že sme úplne bezmocní.
Mnohé lieky dokážu pomôcť pri viacerých zdanlivo nesúvisiacich problémoch, a preto sa vedci pozerajú po už existujúcich liekoch, ktoré by mohli mať benefit aj pri terapii ochorenia COVID-19.
Napríklad liečivo sildenafil rozširuje cievy v penise, čím pomáha pri erektilnej dysfunkcii. Rovnakým mechanizmom však pomáha aj pacientom s pulmonárnou hypertenziou – stavom, keď majú pacienti zúžené cievy v oblasti pľúc. V dôsledku tohto stavu srdce pumpuje krv proti veľkému odporu, čo pacientom spôsobuje veľké komplikácie.
Taktiež existujú lieky, ktoré majú rôzne efekty v rôznych dávkach. Napríklad 400 mg aspirínu znižuje horúčku, no 100 mg pôsobí preventívne proti zhlukovaniu krvných doštičiek, čím chráni človeka pred rôznymi srdcovocievnymi poruchami.
V dnešnej epizóde si povieme viac o jednotlivých liečivách proti covidu-19. Povieme si o dátach zo štúdií, ale taktiež o liekoch, ktoré boli potvrdené ako neúčinné. Jednotlivé liečivá si kategorizujeme podľa ich mechanizmu účinku do 3 základných skupín.
Prvou skupinou sú lieky, ktoré bojujú priamo proti koronavírusu. Ide o lieky s antivirálnym účinkom.
Druhou skupinou sú lieky, ktoré dokážu posilniť našu imunitu.
Tretia skupina na prvý pohľad nedáva veľký zmysel, no paradoxne s ňou máme najlepšie skúsenosti. Ide o lieky, ktoré znižujú imunitu.
A tiež sa pozrieme na význam vitamínov a minerálov i na nefarmakologickú liečbu, ktorá pomáha pacientom už od začiatku pandémie.
O podcaste
Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.
O autorovi
PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.
Zdroje použité v aktuálnej epizóde
https://covidprotocols.org/en/chapters/critical-care-management/
https://www.covid19treatmentguidelines.nih.gov
https://www.health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19