Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Ako fungujú patenty?

Marek Kajan

Ak vyrobíte nový liek alebo novú vakcínu, máte možnosť požiadať o patentovú ochranu. Tá vám garantuje, že najbližších pár rokov nebude môcť váš produkt vyrábať niekto iný.

Titulný obrázok Očami farmácie

Zdroj: Očami farmácie

Ide o spôsob, akým odmeniť spoločnosti, ktoré investujú do výskumu a inovácií. Bez patentov by totiž mohla ktorákoľvek spoločnosť odkopírovať váš produkt a predávať ho za zlomok ceny, keďže by nemusela investovať do vývoja milióny až miliardy eur. 

Patenty predstavujú spôsob, ako zabrániť zlyhaniu trhu. A rovnaké patentové práva sa vzťahujú aj na aktuálne vakcíny proti covidu-19. 

To by nebol veľký problém, ak by bolo na svete dostatok vakcín. Lenže nie je. Kým počet zaočkovaných v Európe či Spojených štátoch amerických atakuje hranicu 50 percent, tak v chudobnejších krajinách Afriky alebo Indii hovoríme o minimálne desaťnásobne nižších číslach. Nepomer je vskutku šokujúci. 

Aj z toho dôvodu americký prezident Joe Biden vyhlásil, že je ochotný otvoriť diskusiu uvoľnenia patentov s cieľom zvýšiť výrobné kapacity a počet zaočkovaných v globálnom meradle. Nie všetci však majú rovnaký názor ako on. 

Mnoho odborníkov argumentuje, že zrušenie patentov na vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by aktuálne problémy nevyriešilo. Problémom pri výrobe totiž nie sú patenty. Skôr ide o kombináciu nedostatku surovín potrebných na výrobu vakcín, nedostatok kvalifikovaného personálu schopného tieto moderné vakcíny vyrobiť a komplikované dodávateľské reťazce. Navyše by podľa niektorých odhadov transfer technológie trval približne do začiatku roka 2023. 

V dnešnej epizóde sa pozrieme na ďalšie argumenty a vy rozhodnete, či udržíme status quo alebo patenty zrušíme. 

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

https://www.biopharmainstitute.com/faq/what-is-the-difference-between-drug-patents-and-drug-exclusivity

https://ec.europa.eu/competition/sectors/pharmaceuticals/archive/jacob.pdf

https://www.alacrita.com/blog/pharmaceutical-patents-an-overview

https://cmr.berkeley.edu/2017/05/patents-and-pharmaceuticals/

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky