Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Metamfetamín – obľúbená droga Čechov a Slovákov

Marek Kajan

Metamfetamín je známy skôr ako pervitín alebo piko. Aká je to droga? Akú má históriu a prečo sa jej treba radšej vyhnúť?

Kukláči zadržiavajú producentov drog. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com

Národná protidrogová jednotka označuje metamfetamín za druhú najčastejšie zneužívanú drogu tretieho tisícročia na Slovensku (prvou je marihuana). Podľa jej analýzy ide o najlepší „obchodný artikel“ v oblasti omamných a psychotropných látok. Dôvodom je dostupnosť, výrazný stimulačný účinok a nižšia cena v porovnaní s kokaínom. Metamfetamín je „stará” droga, ktorej korene siahajú do konca 19. storočia. O jej objav sa zaslúžili najmä Nemci a Japonci. Dôležitou súčasťou histórie metamfetamínu je jeho väzba na druhú svetovú vojnu.

Nemecku mal pomôcť vyhrať 2. svetovú vojnu

Tablety metamfetamínu pod značkou Pervitín vyrábala nemecká farmaceutická spoločnosť Temmler. Pervitín predstavili v roku 1938 a uviedli ho na trh ako antidepresívum a magický liek na bdelosť. Krátko bol dokonca k dispozícii na voľný predaj. Vojenský lekár Otto Ranke vykonal experiment s Pervitínom na 90 vysokoškolákoch a na základe výsledkov vyhodnotil, že tento liek pomôže Nemecku vyhrať vojnu.

Nemecká armáda pochoduje Parížom 1_januára 1940 (v pozaídí je Víťazný oblúk) Zdroj_Wikimedia_Bundesarchiv - Bild 146-1994-036-09A_CC-BY-SA

Nemecká armáda v Paríži 1. januára 1940. Zdroj: Wikimedia: Bundesarchiv – Bild 146-1994-036-09A_CC-BY-SA

Použitím Pervitínu mohli nemeckí vojaci zostať bdelí niekoľko dní v kuse a pochodovať mnoho ďalších kilometrov bez odpočinku. Droga si našla uplatnenie na oboch frontoch, keďže pomáhala vojakom zahnať ospalosť. Metamfetamín vo vysokých dávkach užívali aj japonský piloti kamikadze pred samovražednými misiami, zatiaľ čo japonským robotníkom v továrňach pomáhal pracovať dlhé hodiny. Po vojne užívanie metamfetamínu dosiahlo až epidemické rozmery, keďže vojenské zásoby sa dostali k japonskej verejnosti.

Aké stavy dokáže pervitín vyvolať?

Metamfetamín pôsobí podobne ako kofeín. Ale silnejšie. Psychostimulačný efekt sa prejavuje oddialením spánku, pri vyšších dávkach dokonca nespavosťou. Droga potláča únavu, vyvoláva psychickú sviežosť a myšlienkovú čulosť. Stúpa sebadôvera a sebaistota. Pocit sebakritiky, naopak, ustupuje. Ak človek správne odhadne dávku, dostaví sa pocit eufórie. Okrem iného má pervitín aj anorektický účinok – znižuje chuť do jedla. Jeho opakované užitie môže viesť do stavu takzvanej amfetamínovej psychózy, ktorá sa podobá na záchvat schizofrénie so suicidálnymi (samovražednými) sklonmi. Na drogu sa veľmi rýchlo vyvíja tolerancia, čo znamená, že na dosiahnutie euforického účinku treba užívať stále vyššiu dávku.

Závislosť vzniká ako dôsledok opakovaného užívania drogy. Po odznení účinku sa dostavia nepríjemné pocity, nevoľnosť, neschopnosť koncentrácie, zvracanie, zápcha a nespavosť. Človek sa tak dostáva do začarovaného kruhu, v ktorom nemôže s drogou prestať. Postupne dochádza k deštrukcii osobnosti a paranoidnému mysleniu. Príčinou smrti pri akútnom predávkovaní je zlyhanie srdcovocievneho systému.

Kto vyrába pervitín?

Výrobcovia pervitínu sú zvyčajne ľudia závislí od drogy. V priemere sa k prvému pokusu o výrobu dostanú po 5 rokoch. Postup sa zväčša naučia od niekoho, kto to už skúsil pred nimi, avšak relatívne jednoducho sa dá nájsť aj online. Výroba je viac-menej jednoduchá. To znamená, že väčšina z tých, ktorí ju skúsia, je úspešná. Základnou zložkou procesu výroby pervitínu je pseudoefedrín. Ide o molekulu, ktorá sa od metamfetamínu odlišuje jediným atómom kyslíka. Ten vieme niekoľkými spôsobmi odstrániť, a vytvoriť tak drogu. Výhodou je, že tieto chemické reakcie nie sú veľmi náročné. Nevýhodou je, že to asi v 1 zo 4 prípadov vybuchne. Postupne však výrobcovia zdokonaľujú postup a mnohí dokonca rozbehnú biznis.

Premena ľudí po užívaní metamfetamínu Zdroj: Addictioncenter.com

Závislosť od metamfetamínu mení psychiku, vzhľad aj výraz v tvári. Zdroj: Addictioncenter.com

Spotreba metamfetamínu

Česká republika a okolité štáty sú dlhodobo jedným z hlavných výrobných miest metamfetamínu v Európe. Ďalšími krajinami sú Bulharsko, Litva a Holandsko. U našich severných susedov sa metamfetamín vyrába najmä z prekurzorov, ktorými sú efedrín a pseudoefedrín. Tie sa získavajú z voľnopredajných liekov prepašovaných prevažne z Poľska. V roku 2015 bolo v Európskej únii nahlásených 291 ilegálnych metamfetamínových laboratórií, z toho 263 sa nachádzalo na území Českej republiky. V Čechách sa výroba posunula z malých laboratórií vyrábajúcich metamfetamín viac-menej pre vlastnú spotrebu do stavu, keď sa v krajine metamfetamín vyrábal pre celú Európu a tiež sa vyvážal do zvyšku sveta.

Na Slovensku sa pervitín vyrába predovšetkým v malých laboratóriách s jednoduchým vybavením. Prekurzor pseudoefedrín pochádza najčastejšie z voľnopredajných liekov indikovaných na terapiu nachladnutia – Modafen, Trifed, Clarinase Repetabs. Na výrobu metamfetamínu vo väčších objemoch sa používa ako drogový prekurzor najmä čistý efedrín dovážaný vo forme tabliet alebo v práškovej forme z Poľska, prípadne Srbska. Národná protidrogová jednotka získala tiež informácie o dovoze efedrínu z Ázie, najmä Číny.

Ročne sa na svete vyprodukuje približne 500 000 kg metamfetamínu, pričom práve Slovensko a Česká republika hrajú v tomto príbehu hlavné postavy. Je to však príbeh, ktorý ničí životy, devastuje celé rodiny a zanecháva za sebou kopu nešťastia.

Zdroje: Európska správa o drogách; História metamfetamínu a štatistiky; Správa o stave a vývoji drogovej scény na území Slovenskej republiky v roku 2016

Zdroje foto: Wikimedia, Addictioncenter.com,

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky