Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Liek Xanax je v rôznych štátoch zaregistrovaný pod rozličnými názvami

Marek Kajan

Prečítajte si zaujímavosti o často užívaných liekoch.

Rôzne lieky. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Paracetamol

Ak budete mať najbližšie v Amerike teplotu a budete zháňať paracetamol, nečudujte sa, ak vám nebudú rozumieť. Táto účinná látka sa totiž v Amerike nazýva Acetaminophen. Presný mechanizmus účinku paracetamolu nie je do dnešného dňa úplne známy. Napriek tomu je to najpredávanejší voľnopredajný liek na Slovensku.

Seroxat

Obsahuje liečivo paroxetín, ktoré vyvinula firma GlaxoSmithKline a zaregistrovala ho roku 1992.

Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov amerických udelilo firme v roku 2012 astronomickú pokutu vo výške 3 miliárd amerických dolárov aj za to, že propagovali použitie paroxetínu u detí, na liečbu ktorých liek schválený nebol.

Sorvasta

U veľmi malej skupiny pacientov užívajúcich rosuvastatín lekári pozorovali rabdomyolýzu. Ochorenie spôsobuje rozpad svalových vlákien. Do tela sa počas neho uvoľní veľké množstvo myoglobínu, čo môže spôsobiť zlyhanie obličiek.

Obdobný proces môže nastať aj vtedy, keď veľa necvičíte a zrazu sa rozhodnete urobiť 1000 drepov na čas. Po takomto tréningu si preto pre istotu kontrolujte farbu moču.

Olanzapín

Spoločnosť Eli Lilly, ktorá na trh priniesla liek olanzapín, čelila viacerým žalobám zo strany ľudí, ktorí tvrdili, že im olanzapín spôsobil cukrovku či iné ďalšie ochorenia.

V roku 2006 zaplatila spoločnosť 700 miliónov, aby urovnala 8-tisíc súdnych sporov. Nasledujúci rok to bolo 18 000 žalôb za 500 miliónov. Spoločnosť minula na súdne spory celkovo viac ako 1,2 miliardy.

Kapsule. Zdroj: iStockphoto.com

Kapsuly. Zdroj: iStockphoto.com

Xanax

Alprazolam je v rôznych štátoch registrovaný pod rôznymi firemnými názvami. Napríklad sa volá:

Alprax, Alprocontin, Alzam, Alzolam, Anzilum, Apo-Alpraz, Helex, Kalma, Mylan-Alprazolam, Niravam, Novo-Alprazol, Nu-Alpraz, Pacyl, Restyl, Tranax, Trika, Xycalm, Xanax, Xanor, Zolam, Zopax.

Je to dokonca jedna z najzneužívanejších látok, a preto má aj mnoho, hlavne anglických slangových názvov, napríklad:

Bars, ladders, Xanbars, Xans, Z-bars, handle bars, beans, footballs, planks, poles, blues alebo blue.

Ciprofloxacin

Predaj ciprofloxacínu dosiahol vrchol v roku 2001, pričom tržby boli na úrovni 2 miliárd eur. 3 roky nato spoločnosti Bayer vypršal patent a následne klesol ročný predaj na úroveň približne 200 miliónov. Dôvodom je, že ostatné firmy môžu začať vyrábať generikum.

Izotretinoin

Sa používa na liečbu vážneho akné.

Tento liek je známy teratogén, čo znamená, že je schopný narušiť vývoj plodu počas embryonálneho vývoja a spôsobiť malformácie i vrodené vady.

Ženy preto musia používať jednu vysoko efektívnu antikoncepciu alebo dve dopĺňajúce sa formy antikoncepcie.

Maltofer

Má úžasnú formu podania a spôsob vstrebania. V žuvacích tabletách sa železo nachádza vo forme komplexu hydroxidu železitého, v ktorom sú jednotlivé častice zapustené do sacharidového polyméru. Tak sa zabráni tomu, aby železo akýmkoľvek spôsobom poškodilo tráviaci systém. Uvedená ochrana bráni interakcii železa s jedlom a zabezpečí sa biologická dostupnosť železa. Daná štruktúra je podobná štruktúre feritínu, prirodzene sa vyskytujúcej bielkovine, v ktorej sa uchováva železo. Vzhľadom na túto podobnosť sa železo vstrebáva prirodzenými mechanizmami.

Kinedryl

Obsahuje účinnú látku moxastin (a kofeín). Ak ste nevedeli, v predĺženej mieche máme centrum pre vracanie a moxastín dokáže jeho dráždivosť znížiť, čím pôsobí proti nevoľnosti. Môžete ho teda použiť, ak vám býva zle napríklad počas plavby loďou.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky