Investícia do zdravia sa oplatí. Aj mierne, ale trvalé schudnutie po štyridsiatke znižuje riziko chronických chorôb v ďalších rokoch.

Ako sa ľuďom chudne po štyridsiatke? Zdroj: iStock
Isto poznáte takých ľudí, ktorí vždy hovoria: „Už som príliš starý na to, aby som začal držať diétu.“ Rozsiahla fínska štúdia, publikovaná v JAMA Network Open, ktorá monitorovala viac ako 23-tisíc Európanov z troch veľkých kohort počas 35 rokov, dokázala, že sa mýlia. Účastníci výskumu v strednom veku – v období medzi štyridsiatkou a päťdesiatkou –, ktorí ubrali na váhe bez chirurgického zákroku alebo liekov na chudnutie, žili dlhšie a mali pevnejšie zdravie, ako tí, ktorí si udržali nadváhu, a to aj pri relatívne miernom úbytku hmotnosti.
Stlačiť BMI pod 25
Práve stredný vek je pre naše zdravie akýmsi zlomom, keď sa začína spomaľovať metabolizmus – zhoršuje sa schopnosť vyrovnávať sa s nezdravými návykmi, klesá svalová hmota a pribúda tuk, najmä v brušnej oblasti. To má za následok zvyšovanie rizika chronických ochorení a urýchlenie procesu starnutia.
Zo záverov novej, relatívne dlhotrvajúcej štúdie vedenej geriatrom Timom Strandbergom vyplýva, že aj malé, ale trvalé schudnutie v strednom veku znižuje riziko rozvoja chronických ochorení o 48 percent a riziko úmrtia o 19 percent. Účastníci, ktorí dokázali zredukovať svoju telesnú hmotnosť z nadváhy (autori štúdie pracovali primárne s hranicou indexu telesnej hmotnosti BMI = 25) na zdravé hodnoty, boli v starobe vitálnejší a žili dlhšie než tí, ktorým sa nepodarilo schudnúť a zostali na pôvodnej váhe (nadváhe či obezite). A to aj napriek relatívne nízkemu úbytku – pokles činil v priemere iba 6,5 percenta telesnej hmotnosti, čo je bezmála šesť kilogramov u osoby vážiacej deväťdesiat kilogramov.
Kľúčová je zmena životných návykov
Zásadnou informáciou je fakt, že výsledky boli dosiahnuté bez podstúpenia operácií a užívania liekov, teda iba úpravou stravy a zvýšením pohybu. Okrem prevencie cukrovky zahŕňali výsledky aj nižší výskyt infarktu, mŕtvice, niektorých typov rakoviny, astmy či chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Pozitívny efekt sa však prejavil až po niekoľkých rokoch, takže v tomto prípade treba ostať trpezlivý a nie je na mieste očakávať rýchle výsledky.

Pre mnohých ľudí v strednom veku je veľkou výzvou udržať si zníženú hmotnosť v ďalších rokoch. Často je to oveľa náročnejšie, než zbaviť sa nadbytočných kilogramov v prvých dňoch chudnutia. Zdroj: stock.adobe.com
Je zaujímavé, že v porovnaní s tými, ktorí zotrvali v pásme nadváhy alebo obezity, si väčšina účastníkov, ktorým sa podarilo schudnúť, svoju hmotnosť udržala natrvalo a ich fyzická aktivita bola stálejšia. Klesol im krvný tlak i cholesterol. To naznačuje, že kľúčom nie je ani tak samotný úbytok kilogramov ako skôr trvalá zmena životných návykov.
Je nutné podotknúť, že interpretáciu výsledkov v štúdii do veľkej miery ovplyvňuje geografické územie a farba pleti testovaných subjektov, všetky dáta totiž pochádzali z kohort tvorených prevažne príslušníkmi bielej, čiže europoidnej rasy. Aj keď sú zistené súvislosti medzi redukciou hmotnosti v strednom veku a dlhodobým zdravím veľmi silné, nemožno ich automaticky zovšeobecniť na iné etnické skupiny s odlišnými genetickými, metabolickými a sociálnymi charakteristikami.
Dlhší a kvalitnejší život
Výskum zároveň ukazuje, že záleží aj na ceste, pre ktorú sa v ústrety k úbytku hmotnosti rozhodneme. Riadené znižovanie hmotnosti prináša zdravotné benefity, zatiaľ čo nevysvetliteľný pokles váhy po štyridsiatke môže signalizovať onkologické alebo metabolické ochorenie a mal by byť konzultovaný s lekárom. Dôležité je tiež vyhnúť sa jojo efektu – teda opakovanému kolísaniu váhy, ktoré môže, naopak, zvýšiť riziko kardiovaskulárnych komplikácií.
Chudnutie po štyridsiatke má, samozrejme, aj svoje úskalia. S vekom prirodzene dochádza k strate svalovej hmoty a klesá tiež hustota kostí, preto je nevyhnutné spojiť obmedzenie kalórií s dostatočným príjmom bielkovín a pravidelným silovým tréningom. Kľúčom k udržateľnému úspechu je výživovo bohatá strava a pohyb. Užitočným pomocníkom môžu byť moderné technológie od mobilných aplikácií po digitálnych koučov, ale základom sú každodenné návyky.

Nikdy nie je neskoro začať s chudnutím. Zdroj: MNHC
Z pohľadu dlhovekosti a kvality života sa ukazuje, že investícia do zdravia v strednom veku má najvyššiu návratnosť. Lepšie metabolické zdravie, nižší zápal v tele, zdravší mozog a menšie riziko demencie – to všetko sú bonusy, ktoré prináša zdravá hmotnosť. Či už je človeku štyridsať, alebo päťdesiat, nikdy nie je neskoro začať. Dôležitý je smer, nie rýchlosť. Každý krok k lepšej váhe je krokom k dlhšiemu a ku kvalitnejšiemu životu.
Zdroje: JAMA Network, StudyFinds
(RR)