Jedným z významných opatrení je nosenie respirátorov počas aktuálnej chrípkovej sezóny. Viete, kde je povinné?
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) pripravil v spolupráci so svojimi epidemiológmi, infektológmi a hygienikmi súhrn základných informácií o chrípke, očkovaní proti chrípkovým vírusom a prevencii respiračných ochorení, ktoré vám sprostredkúvame po častiach.
Hlavný hygienik Ján Mikas v úvode k tejto téme povedal, že chrípka nie je banalita. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že sezónna chrípka môže mať za následok až 650-tisíc úmrtí ročne. „Tento odhad pritom ráta iba s dôsledkami respiračných ochorení. Ak by zohľadnil aj úmrtia na iné ochorenia, ktoré môžu súvisieť s chrípkou – obzvlášť tie kardiovaskulárne z „prechodenej“ chrípky – odhadovaný počet obetí by bol ešte vyšší,“ upozornil.
Nosenie respirátorov počas chrípkovej sezóny 2022/2023
Jedným z významných opatrení, ktorými je možné dosiahnuť obmedzenie šírenia respiračných ochorení, ako sú chrípka, chrípke podobné ochorenia či COVID-19, je nosenie ochranného prostriedku dýchacích ciest, teda respirátora alebo aspoň jednorazového chirurgického rúška. V dôsledku pretrvávajúcej pandémie respiračného ochorenia COVID-19 je nosenie respirátora FFP2 (vo vybraných prípadoch je prípustné aj rúško) naďalej povinné na miestach, kde sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou.
Povinné nosenie respirátora platí pre:
- personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi;
- pre návštevníkov týchto zariadení;
- pre pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov i zákazníkov lekární.
ÚVZ SR odporúča nosenie respirátora aj v:
- preplnených priestoroch,
- priestoroch so zvýšeným pohybom ľudí,
- hromadnej doprave,
- preplnených uličkách obchodov či na hromadných podujatiach,
- situáciách, keď je človek obklopený cudzími ľuďmi a nedokáže si od nich udržať bezpečný odstup,
- blízkosti človeka s príznakmi respiračného ochorenia.
Podrobnejšie odporúčania k prekrytiu horných dýchacích ciest nájdete na portáli ÚVZ SR.
Ako sa chrániť pred chrípkou a inými respiračnými ochoreniami?
Chrípka, chrípke podobné ochorenia a tiež COVID-19 patria medzi nákazy prenášané vzdušnou cestou. V menšej miere môžu k ich šíreniu prispievať i kontaminované povrchy. Kontaktom sa škodlivý patogén prenesie z povrchu na ruky a následne si ho možno nevedomky zaniesť na sliznice (ústa, nos či oči), cez ktoré pôvodca ochorenia prenikne do tela. Keďže sa spomínané choroby šíria v princípe rovnako, fungujú na ne aj rovnaké zásady prevencie.
ÚVZ SR obzvlášť počas chrípkovej sezóny odporúča:
- Očkovanie proti respiračným ochoreniam (ideálne triádu očkovania, teda kombináciu ochrany proti covidu, chrípke a pneumokokovým ochoreniam).
- V prípade prvých príznakov ochorenia zostať ihneď doma a liečiť sa, aby sa zamedzilo šíreniu ochorenia.
- Nevyhnutná je dôsledná a častá hygiena rúk, obmedzenie ich podávania, obmedzenie objímania pri pozdrave, netreba sa dotýkať tváre a očí neumytými rukami.
- Dôležité je dodržiavať respiračnú etiketu (kašľať a kýchať do jednorazovej vreckovky, bezodkladne vyhadzovať použité vreckovky do uzatvárateľnej nádoby na odpad).
- Prevencii napomáha taktiež časté krátke nárazové vetranie niekoľkokrát počas dňa, pravidelná dezinfekcia povrchov, ktorých sa ľudia často dotýkajú (príp. netreba mať spoločné osobné predmety s inými ľuďmi).
- V materských školách by sa mal vykonávať vstupný ranný filter, vďaka ktorému by sa zamedzilo, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.
Životný štýl počas chrípkovej sezóny
ÚVZ SR zdôrazňuje, že najefektívnejšiu a najspoľahlivejšiu formu ochrany poskytuje očkovanie. Okrem toho možno svoju obranyschopnosť ďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B-komplexu, vitamínu D na podporu obranyschopnosti tela.
Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, čerstvého ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu.
Dbajte na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, aktívny životný štýl a otužovanie. Obliekajte sa primerane počasiu a v interiéri často nárazovo vetrajte.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR
Odpovede na najčastejšie otázky o chrípkovej sezóne vypracovali:
PhDr. Mgr. Adriana Mečochová – vedúca sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie ÚVZ SR;
doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD. – epidemiologička, RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici;
Mgr. Edita Staroňová, PhD. – vedúca Národného referenčného centra pre chrípku ÚVZ SR;
MUDr. Jana Kerlik, PhD. – epidemiologička, RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici;
PhDr. Júlia Adamčíková – vedúca odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR;
Mgr. Eva Chmelanová – vedúca odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie ÚVZ SR;
MUDr. Ingrid Senajová, MPH – vedúca oddelenia epidemiológie, podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ so sídlom v Svidníku;
doc. MUDr. Jana Hamade, PhD., MPH, MHA – zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu detí a mládeže;
MUDr. Ivan Bakoss – vedúci odboru imunizácie ÚVZ SR;
PhDr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD., MPH – hlavný hygienik SR.
(GL)