Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európsky vírusový archív sa stal medzinárodnou neziskovou organizáciou

VEDA NA DOSAH

Organizácia EVA-AISBL zohráva rozhodujúcu úlohu pri zvyšovaní pripravenosti a zlepšovaní zvládania pandémií vírusových ochorení.

Európsky vírusový archív (EVA) získal oficiálny štatút medzinárodnej neziskovej organizácie podľa belgického práva.

Európsky vírusový archív (EVA) získal oficiálny štatút medzinárodnej neziskovej organizácie podľa belgického práva. Zdroj: SAV. Foto: archív Borisa Klempu

Prečítajte si viac o vedcovi

Európsky vírusový archív (EVA), ktorého zakladajúcim členom je aj Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, v. v. i. (BMC SAV), a ktorého cieľom je uľahčovať pripravenosť na pandémie, zlepšovať ich zvládanie a podporovať spoluprácu v oblasti virologického výskumu, získal oficiálny štatút medzinárodnej neziskovej organizácie podľa belgického práva. Právny štatút AISBL (Association Internationale Sans But Lucratif) bol nedávno schválený belgickým kráľovským dekrétom.

„Toto konzorcium bolo úspešným riešiteľom troch európskych projektov. Právny štatút neziskovej organizácie nám otvorí dvere k novým zdrojom financovania, dlhodobej udržateľnosti a stabilite,” hovorí Boris Klempa, zodpovedný riešiteľ za BMC SAV a člen predstavenstva Európskeho vírusového archívu.

Členmi organizácie EVA-AISBL je štrnásť rešpektovaných inštitúcií so širokým spektrom odborných znalostí v oblasti virológie. Ide o agentúry verejného zdravia, akademické inštitúcie, veterinárne ústavy a výskumné centrá v siedmich európskych krajinách, a to v Nemecku, Slovinsku, Spojenom kráľovstve, Taliansku, na Slovensku, vo Francúzsku a Švédsku.

EVA-AISBL je jediná výskumná infraštruktúra na svete, ktorá sa od roku 2008 venuje zhromažďovaniu, charakterizácii, výrobe a distribúcii vírusov a vírusových produktov na podporu virologického výskumu.

Zhromažďuje jedinečné zbierky vrátane vysokorizikových a nových patogénov a v súlade s medzinárodnými predpismi poskytuje výskumníkom z akademického, zo súkromného a z verejného sektora zdravotníctva etický a spravodlivý prístup ku kvalitným vírusovým zdrojom, ako sú vírusové kmene, diagnostické nástroje a referenčný materiál. BMC SAV prispieva svojimi zbierkami rastlinných vírusov, ako aj vírusov prenášaných článkonožcami a hlodavcami.

Podľa Borisa Klempu otvorí právny štatút neziskovej organizácie dvere k novým zdrojom financovania, dlhodobej udržateľnosti a stabilite. Zdroj: CVTI SR

Podľa Borisa Klempu otvorí právny štatút neziskovej organizácie dvere k novým zdrojom financovania, dlhodobej udržateľnosti a stabilite. Zdroj: CVTI SR

Podporou základného výskumu, inovácií v oblasti vývoja vakcín, antivírusových látok a diagnostiky a distribúciou referenčného materiálu na celom svete zohráva organizácia EVA-AISBL rozhodujúcu úlohu pri zvyšovaní pripravenosti a zlepšovaní zvládania pandémií vírusových ochorení.

Najbližším cieľom organizácie je dostať sa do plánov Európskeho strategického fóra o výskumnej infraštruktúre (ESFRI), čo by do budúcnosti zabezpečilo stabilné financovanie. V tejto snahe podporilo organizáciu EVA-AISBL aj Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (MŠVVaM SR).

Členmi EVA-AISBL sú:

  • Francúzsko: Aix-Marseille Université (AMU), L’Institut national de la santé et de la recherche médicale (Inserm), Institut Pasteur, L’Institut de recherche pour le développement (IRD);
  • Nemecko: Friedrich-Loeffler-Institut (FLI), Leibniz Institute DSMZ, Bernhard Nocht Institute for Tropical Medicine (BNITM), Charité – Universitätsmedizin Berlin;
  • Slovensko: Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, v. v. i. (BMC SAV);
  • Slovinsko: Univerzita v Ľubľane;
  • Spojené kráľovstvo: Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva (UKHSA);
  • Švédsko: Švédska agentúra pre verejné zdravie (FOHM);
  • Taliansko: Istituto Zooprofilattico Sperimentale della Lombardia e dell’Emilia Romagna (IZSLER) a Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Venezie (IZSVe).

Zdroj: SAV

Spracovala: Ela Rybárová. Foto: archív Dr. Borisa Klempu

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup