Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci zo SAV odhaľujú ohniská vírusu kliešťovej encefalitídy na Slovensku

VEDA NA DOSAH

Štúdia potvrdzuje, že pravidelné monitorovanie farmárskych zvierat môže pomôcť pri prevencii a včasnej identifikácii ohnísk nákazy.

Kliešť čakajúci na možného hostiteľa na steble trávy. Zber kliešťov v prírode.

Kliešť čaká na možného hostiteľa na steble trávy. Takto vyzerá zber kliešťov v prírode. Zdroj: detail kliešťa Istock/Marc Andreu; foto v pozadí: Jana Kerlik

Vedci z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV), v. v. i., v spolupráci s viacerými vedeckými inštitúciami a veterinárnymi odborníkmi uskutočnili rozsiahlu štúdiu sledujúcu ohniská vírusu kliešťovej encefalitídy (TBEV) na Slovensku, ktorej výsledky aktuálne publikovali vo vedeckom časopise Ticks and Tick-borne Diseases.

Výskum potvrdil, že sledovanie protilátok v telách hospodárskych zvierat, ako sú ovce a kozy, je efektívnym nástrojom na identifikáciu oblastí s cirkulujúcim vírusom a môže prispieť k lepšiemu hodnoteniu rizika infekcie u ľudí.

„Protilátky proti kliešťovej encefalitíde boli potvrdené približne v desatine z viac než tisícky skúmaných vzoriek krvi od oviec a kôz v 18 lokalitách na Slovensku. To svedčí o prítomnosti vírusu v daných oblastiach,“ povedal vedúci výskumu Dr. Boris Klempa z BMC SAV.

Ovce mali protilátky častejšie

Protilátky sa našli v organizmoch zvierat v okresoch Krupina, Lučenec, Poltár, Detva, Stará Ľubovňa, Trenčín, Spišská Nová Ves, Zvolen, Košice okolie a Považská Bystrica. Podiel zvierat s protilátkami bol viac ako dvojnásobne vyšší pri ovciach (11,9 percenta) než pri kozách (5 percent), čo naznačuje, že ovce môžu byť citlivejšie na infekciu alebo majú dlhšie pretrvávajúcu imunitnú odpoveď.

Na základe týchto zistení sa vykonali cielené odbery kliešťov v okolí fariem, čo viedlo k detekcii vírusu približne v troch percentách vzoriek.

„Podarilo sa nám izolovať tri nové varianty vírusu kliešťovej encefalitídy, ktorých genetická analýza poukázala na vysokú rôznorodosť vírusu na Slovensku,“ dodal Dr. Klempa.

Mapa zobrazujúca oblasti s najvyšším výskytom protilátok u zvierat.

Mapa zobrazujúca oblasti s výskytom protilátok v telách zvierat. Zdroj: SAV

Vedci spolupracovali s farmármi

Tento výskum bol možný vďaka spolupráci viacerých vedeckých pracovísk – Biomedicínskeho centra SAV, Parazitologického ústavu SAV, Ústavu zoológie SAV, Univerzity Komenského a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ako aj Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky.

Zároveň vedci oceňujú ochotu slovenských farmárov zapojiť sa do výskumu a poskytnúť vzorky na analýzu. „Bez spolupráce s farmármi by sme nemohli získať také rozsiahle dáta, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť epidemiológiu vírusu na Slovensku,“ uviedol Dr. Klempa.

Pravidelný monitoring môže pomôcť

Kliešťová encefalitída predstavuje vážnu hrozbu pre verejné zdravie, keďže sa vírus prenáša nielen kliešťami, ale aj prostredníctvom konzumácie surového mlieka a mliečnych produktov od infikovaných zvierat. Štúdia potvrdzuje, že pravidelné monitorovanie farmárskych zvierat môže pomôcť pri prevencii a včasnej identifikácii ohnísk nákazy.

Výskum bol podporený grantmi APVV (APVV-16-0518) a VEGA (VEGA 2/0126/22) a projektom TBFVnet (2018-1-0659) financovaným z fondov EHP a Nórska. Výsledky tejto štúdie sú dôležitým krokom k lepšej ochrane zdravia obyvateľstva a efektívnejšej kontrole tohto vážneho ochorenia.

Článok je voľne dostupný na adrese: https://doi.org/10.1016/j.ttbdis.2025.102444.

Zdroj: TS SAV

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup