Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Aj káva s mliekom môže mať protizápalový účinok

VEDA NA DOSAH

Naznačuje to štúdia dánskych vedcov zverejnená v odbornom časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Capucccino. Zdroj: iStockphoto.com

Kombinácia proteínov a antioxidantov v káve zdvojnásobuje v imunitných bunkách protizápalový efekt. Zdroj: iStockphoto.com

Podľa vedcov z Kodanskej univerzity a Technickej univerzity v Drážďanoch môže šálka kávy s mliekom pôsobiť protizápalovo. Kombinácia proteínov a antioxidantov podľa aktuálnych zistení zdvojnásobuje v imunitných bunkách protizápalový efekt. Výskumníci dúfajú, že sa im čoskoro podarí študovať účinky obľúbeného nápoja aj na ľuďoch.

Imunitný systém okamžite reaguje

Kedykoľvek vstúpia baktérie, vírusy a ďalšie cudzie látky do nášho tela, imunitný systém okamžite zareaguje nasadením bielych krviniek a chemických látok, ktoré nás ochránia. Táto reakcia – zápal – sa vyskytuje aj po preťažení šliach a svalov a v neposlednom rade je charakteristická pre diagnózy, ako je napríklad reumatoidná artritída.

Antioxidanty, zvané aj polyfenoly, sa nachádzajú nielen v ovocí, zelenine a rastlinách, ale prirodzene nimi disponuje aj človek. Polyfenoly pomáhajú v ľudskom organizme znižovať oxidačný stres, ktorý spôsobuje zápal. Rovnaká skupina antioxidantov sa využíva na spomalenie oxidácie a zhoršovania kvality potravín.

V kombinácii s aminokyselinami sú výrazne protizápalové

Výskumníci z Katedry potravinárstva a Katedry veterinárnych a živočíšnych vied Kodanskej univerzity v novej štúdii skúmali, ako sa polyfenoly správajú v kombinácii so stavebnými kameňmi bielkovín, s aminokyselinami. Výsledky ich práce, ktorú financoval Dánsky nezávislý výskumný fond, považujú napokon za celkom sľubné.

„V štúdii ukazujeme, že keď polyfenol reaguje s aminokyselinou, zvyšuje sa jeho inhibičný účinok na zápal v imunitných bunkách. Možno si teda jasne predstaviť, že takýto kokteil bude priaznivo pôsobiť aj na zápaly u ľudí,“ povedala profesorka Marianne Nissenová Lundová z katedry potravinárstva, ktorá štúdiu viedla.

Účinky skúmali len na bunkách in vitro

Fakty

• Polyfenoly sú prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty, ktoré sú dôležité pre zdravie človeka.
• Zabraňujú a odďaľujú oxidáciu zdravých chemických látok a orgánov v našom tele, a tým ich chránia pred poškodením alebo zničením.
• Nachádzajú sa v rôznych druhoch ovocia a zeleniny, čaji, káve, červenom víne a pive.
• Vďaka antioxidačným vlastnostiam sa používajú v potravinárskom priemysle. Minimalizujú oxidáciu tukov a spomaľujú zhoršovanie kvality potravín (práve vďaka nim dokážeme predísť žltnutiu potravín a nepríjemným arómam, ktoré sprevádzajú ich starnutie).

Vedci zatiaľ pozorovali účinok zlúčenín len na samostatných imunitných bunkách in vitro. Aby preskúmali protizápalový účinok kombinácie polyfenolov s proteínmi, na imunitné bunky aplikovali umelý zápal. Niektoré z nich potom dostali rôzne dávky polyfenolov v kombinácii s aminokyselinou, zatiaľ čo iným aplikovali len polyfenoly. Kontrolná skupina buniek zostala čistá.

Výsledok pokusu bol nanajvýš zaujímavý: imunitné bunky ošetrené polyfenolmi kombinovanými s aminokyselinami sa ukázali v boji proti zápalu dvakrát efektívnejšie ako bunky, ktorým aplikovali len polyfenoly.

V ďalšom kroku vedci plánujú preskúmať účinky zlúčenín na zvieratách. „Dúfame, že potom získame finančné prostriedky aj na výskum na ľuďoch,“ poznamenala Lundová.

K reakcii dochádza neuveriteľne rýchlo

Už predchádzajúce štúdie potvrdili, že polyfenoly sa viažu na bielkoviny v mäsových výrobkoch, mlieku a pive. V novom článku, ktorý zverejnili v odbornom časopise Journal of Agricultural and Food Chemistry, vedci testovali, či sa polyfenoly viažu na bielkoviny aj v kávových nápojoch s mliekom. Kávové zrná sú doslova plné polyfenolov, zatiaľ čo mlieko je bohaté na bielkoviny. „V skutočnosti k reakcii dochádza v akejkoľvek zo študovaných potravín veľmi rýchlo,“ uviedla Lundová.

Výskumníčka sa zároveň domnieva, že by k potenciálne priaznivému protizápalovému účinku mohlo dôjsť aj v prípade, že skombinujete ovocie či zeleninu s ďalšími potravinami obsahujúcimi bielkoviny. „Viem si predstaviť, že niečo podobné sa stane aj pri kombinácii mäsa so zeleninou alebo ak do smoothie pridáte mlieko či jogurt,“ poznamenala.

Aby ich organizmus lepšie využil

Keďže si vedci už dlhšie všímajú zdravotné výhody polyfenolov, v súčasnosti premýšľajú nad tým, ako do potravín pridať také množstvá, aby ich protizápalový účinok ľudský organizmus využil v maximálnej možnej miere.

Ľudia totiž neabsorbujú veľké množstvo polyfenolov naraz, a tak výskumníci zvažujú, že by ich zapuzdrili do proteínových štruktúr, ktoré telu umožnia vstrebávať ich postupne. Táto stratégia by podľa Lundovej mohla dokonca zvýšiť protizápalové účinky polyfenolov.

Zdroje: EurekAlert!, Science Direct, ACS Publications

(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky