Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Už v utorok spoznáme laureátov ocenenia Vedec roka 2020

VEDA NA DOSAH

V utorok 29. júna si piati výnimoční vedci počas slávnostnej ceremónie prevezmú prestížne ocenenie.

Vedec roka SR 2020

Rekordných 84 nominácií v piatich kategóriách a mimoriadne silná konkurencia. Šesťčlenná odborná porota mala tento rok pri výbere laureátov ocenenia Vedec roka SR za rok 2020 naozaj ťažkú úlohu. Nakoniec sa však jej členovia zhodli.

Už v utorok sa teda dozvieme mená piatich vedcov v piatich kategóriách, ktorých vedecká práca počas uplynulého obdobia zaradila medzi slovenskú vedeckú špičku a okrem úspechu im priniesla aj prestížne ocenenie.

Podujatie každoročne vyhlasuje Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Slovenská akadémia vied (SAV) a Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS). Jeho cieľom je spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života a upriamiť pozornosť verejnosti na najlepšie výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

„Súčasný 24. ročník odovzdávania cien je zároveň aj druhým „pandemickým“ ročníkom. Chcela by som veľmi pekne poďakovať našim partnerom za podporu aj v týchto náročných časoch a realizačnému tímu za organizáciu. Ale najmä by som nám všetkým chcela zaželať, aby sme si budúci ročník mohli užiť slávnostné oceňovanie bez pandemických opatrení,“ hovorí Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční dňa 29. 6. 2021. Pozvanie naň prijali vedúci Kancelárie prezidentky SR Metod Špaček, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis, štatutári podujatia – profesor Ján Kyselovič z CVTI SR,  profesor Pavol Šajgalík zo SAV a profesor Dušan Petráš zo ZSVTS. Na oceňovaní sa zúčastnia aj ďalší zástupcovia významných vedecko-výskumných inštitúcií.

Ocenenia za rok 2020 sa budú opäť udeľovať v piatich kategóriách:

  • vedec roka,
  • mladý vedecký pracovník,
  • inovátor roka,
  • technológ roka,
  • osobnosť medzinárodnej spolupráce.

Všetky informácie o podujatí Vedec roka SR 2020 nájdete na webovej stránke vedanadosah.sk v sekcii Vedec roka SR.

Logá partnerov podujatia Vedec roka SR 2020: Interway, SPP, Asseco, Tatravagónka Poprad, DATALAN, SVOP, RTVS, VAT. Quark, Veda na dosah, Nextech 

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky