Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

LIVESTREAM: Žiarenie a vírusy

VEDA NA DOSAH

Nezmeškajte livestream prednášku Martina Kopániho o 17.00. Dozviete sa v nej, prečo je žiarenie dobrý sluha, ale zlý pán. 

Banner Veda v CENTRE. Žiarenie a vírusy. Zdroj: CVTI SR

V súvislosti s vírusmi sa z celého elektromagnetického spektra používa ultrafialové žiarenie. Ultrafialové žiarenie je časť elektromagnetického spektra, s ktorým sa stretávame každý deň. Ako každé iné žiarenie, aj UV žiarenie má mnohé pozitívne účinky, ktoré vieme využiť v oblasti medicíny, hygieny a vo výskume. Avšak má aj negatívne účinky, na ktoré mnohokrát zabúdame. V súčasnosti sa toto žiarenie využíva hlavne na „čistenie“ vzduchu a povrchov od koronavírusu. V prednáške sa tiež dozviete, prečo je UV žiarenie síce dobrý sluha, ale zlý pán.

Prednáška sa bude streamovať 24. júna 2021 o 17.00 hod. Záznam z podujatia bude neskôr dostupný na YouTube CVTI SR. Otázky môžete klásť priamo počas prednášky prostredníctvom aplikácie Slido alebo www.sli.do po zadaní hesla: kaviaren.

Doc. RNDr. Martin Kopáni, PhD., je biofyzik, pôsobí v Ústave lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Vyučuje lekársku fyziku a biofyziku. V rámci svojho výskumu sa venuje detekcii chemických prvkov v bunkách i tkanivách organizmov, zisťuje optické i štruktúrne vlastnosti týchto prvkov a ich zlúčenín.

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod. v priestoroch CVTI SR v Bratislave (s výnimkou mimoriadnych udalostí). Vstup je pre verejnosť voľný.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky