Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Umelá inteligencia bude pomáhať rozhodcom na MS vo futbale 2022

Galina Lišháková

Na ofsajdy ich automaticky upozorní špeciálny softvér VAR. Animáciu kritickej udalosti budú môcť vidieť aj diváci.

Obrázok približuje ako poloautomatický systém VAR pre MS vo futbale 2022 sníma body na tele hráča a loptu. Zdroj: FIFA

Poloautomatický systém VAR pre MS vo futbale 2022 sníma loptu a 29 bodov na telách futbalistov. Zdroj: FIFA

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) oznámila, že na Majstrovstvách sveta 2022 v Katare využije kamery s umelou inteligenciou, ktoré rozhodcom pomôžu rozhodovať o tom, či hráč neporušil pravidlá.

Futbalové zápasy budú pravdepodobne spravodlivejšie, no na druhej strane pripravia divákov o časť dramatickej a často aj zábavnej atmosféry, ktorú zvyčajne sprevádzajú silné emócie.

Futbalová lopta so skrytým senzorom

Novú technológiu, ktorá má pomôcť futbalovým rozhodcom pri zápasoch, FIFA podrobne predstavila na svojom portáli. Ide o poloautomatický systém VAR (z anglického video assistant referees – videoasistent rozhodcov), ktorý využila už na MS vo futbale 2018 v Rusku, avšak teraz je ešte dokonalejší.

VAR prostredníctvom dvanástich kamier namontovaných pod strechou štadióna sleduje, kde sa na ihrisku práve nachádza oficiálna hráčska lopta. V jej strede je zabudovaný senzor, ktorý do kamier prenáša 500-krát za sekundu informáciu o svojej polohe na ihrisku. Zároveň kamery využívajú strojové učenie na sledovanie dvadsiatich deviatich bodov na telách každého hráča, ktoré sú relevantné pre ofsajd. Informácie o nich technológia spracúva 50-krát za sekundu.

Posledné slovo majú rozhodcovia

Vďaka kombinácii týchto údajov pošle VAR rozhodcom automatické upozornenie na ofsajd do kontrolnej videooperačnej miestnosti. Pierluigi Collina, predseda výboru rozhodcov FIFA, v tlačovom vyhlásení zdôraznil, že nový systém umožní funkcionárom robiť rýchlejšie a presnejšie rozhodnutia, ale za hru budú stále zodpovední ľudia – nie „roboti“. „Viem, že to niekto nazval ‚robotickým ofsajdom‘, ale nie je ním. Rozhodcovia a asistenti rozhodcu sú stále zodpovední za rozhodnutia súvisiace s ihriskom,“ povedal Collina.

Údaje vygenerované kamerami a loptou sa využijú aj na vytváranie automatických animácií, ktoré si rozhodcovia pozrú. Následne ofsajd buď potvrdia, alebo vyvrátia a rozhodcom na ihrisku oznámia, ako ho majú hodnotiť. Tieto animácie sa budú vysielať taktiež na veľkoplošných obrazovkách na štadióne a v televíznom vysielaní, aby boli o nich informovaní aj diváci čo najzrozumiteľnejším spôsobom. Ukážku, ako systém pracuje, si môžete pozrieť na nasledujúcom linku na YouTube FIFA.

Al Rihla, oficiálna futbalová lopta pre MS vo futbale 2022 v Katare. Zdroj: FIFA

Al Rihla, oficiálna futbalová lopta pre MS vo futbale 2022 v Katare. Zdroj: FIFA

Prečo budú MS vo futbale 2022 až v jeseni

Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2022 sa uskutočnia v Katare, čím sa stanú prvými majstrovstvami sveta, ktoré sa kedy konali v arabskej krajine. Hoci sa MS vo futbale zvyčajne konajú v lete, turnaj sa tentoraz uskutoční od novembra do decembra, aby sa vyhlo horúčavám, ktoré v tom čase v Katare panujú – informuje portál The Verge.

Prvé štyri zápasy sa budú hrať 21. novembra, medzi nimi taktiež zápasy Anglicka proti Iránu a USA proti Walesu (všetky tímy v skupine B).

Pri stavaní katarských štadiónov zomreli tisícky migrantov

Portál The Verge tiež približuje, prečo bolo rozhodnutie usporiadať majstrovstvá sveta v Katare veľmi kritizované. Vyšetrovanie Ministerstva spravodlivosti USA totiž zistilo, že najvyšší predstavitelia FIFA boli podplatení, aby turnaj udelili arabskej krajine (tesne porazili samotné USA).

Početné vyšetrovania ľudskoprávnych organizácií, napríklad Human Rights Watch (HRW), a spravodajského portálu The Guardian navyše zistili, že katarské štadióny postavili migranti, ktorým boli odobraté pasy a museli pracovať zadarmo, takže ich možno nazvať otrokmi.

The Guardian zistil, že od roku 2010 (keď bol Kataru udelený štatút usporiadateľa MS vo futbale 2022) do roku 2021 počas stavania v meste zomrelo v dôsledku extrémnych pracovných podmienok (ako je nedostatočný prístup k vode) najmenej 6 500 pracovníkov z radov migrantov z Indie, Bangladéša, Nepálu a Srí Lanky. Noviny získali údaje o počte obetí vďaka spolupráci s vládnymi úradmi. Počet je ale pravdepodobne výrazne vyšší, keďže tieto čísla nezahŕňajú úmrtia Filipíncov a Keňanov, ktorí tiež na stavbách pracovali. V Katare prebieha stavebný boom vďaka prísľubu MS vo futbale 2022 už viac ako desať rokov. Okrem siedmich nových štadiónov boli rozbehnuté alebo dokončené viaceré nové stavby vrátane nového letiska, hotelov, nového mesta či ciest verejnej dopravy. Katarská vláda však tvrdí, že úmrtnosť v týchto komunitách je vzhľadom na veľkosť a demografiu populácie v rámci očakávaného rozsahu.

Škoda, že sa kamery s umelou inteligenciou nevyužili v Katare pri výstavbe spomenutých stavieb. Mnohí muži sa na prácu na nich nechali najať s vidinou zárobku pre svoje deti, ktoré teraz ostali bez otcov. To sú ozajstné drámy, ktorým by sa radšej malo predchádzať.

Zdroje: FIFA, The Verge, The Guardian
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky