Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ako skončia ropné plošiny vyradené z prevádzky? Odpoveď našiel architekt Tomáš Rausz

VEDA NA DOSAH

Absolvent získal Cenu Slovenskej rektorskej konferencie za umenie 2024 s projektom Data Island – Oceľový oblak nadnárodného významu.

Data Island – Oceľový oblak nadnárodného významu

Data Island – Oceľový oblak nadnárodného významu. Zdroj: SRK, STU

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) udelil Cenu Slovenskej rektorskej konferencie za umenie v roku 2024 absolventovi architektúry a urbanizmu zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Tomášovi Rauszovi za diplomový projekt Data Island – Oceľový oblak nadnárodného významu.

Využitie ropných plošín

Tomáš Rausz ukončil v akademickom roku 2023/2024 inžinierske štúdium na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Diplomový projekt Data Island – Oceľový oblak vznikol počas Tomášovho vysokoškolského štúdia v akademickom roku 2023/2024 pod vedením Andreja Boroša.

Tomáš rieši vo svojom diplomovom projekte originálnym spôsobom využitie vyradených ropných plošín v súlade s požiadavkami dekarbonizácie a environmentálnej udržateľnosti. Jeho projekt je komplexný, po architektonickej stránke vysokokvalitný, kladie dôraz na ekológiu. Navrhované riešenie má potenciál využiteľnosti aj priamo v praxi pri vyraďovaní početných pobrežných ropných plošín z prevádzky. Autor totiž pôvodnú funkciu ropného vrtu v projekte nahradil konceptom dátového centra postaveného na princípoch imerzného (ponorného) chladenia serverov.

Data Island – Oceľový oblak nadnárodného významu. Zdroj: SRK

Data Island – Oceľový oblak nadnárodného významu. Zdroj: SRK

Šikovný na súťažiach

Zadanie diplomového projektu vzišlo z medzinárodnej súťaže pre mladých architektov a študentov architektúry vyhlásenej spoločnosťami Manni, CNR-IRBIM a YAC (Young Architects Competitions). YAC je jedným z najprestížnejších organizátorov architektonických súťaží vo svete. Z medzinárodnej súťaže YAC 2024 si Tomáš odniesol 1. miesto. Rovnako sa mu darilo aj v domácej súťaži o Cenu profesora Jozefa Lacka za akademický rok 2023/2024.

Prezident SRK Vladimír Hiadlovský hodnotí dielo Tomáša Rausza veľmi pozitívne: „Tomáš Rausz oslovil svojím projektom nielen hodnotiacu komisiu Ceny SRK za umenie, ale aj poroty prestížnych medzinárodných a národných architektonických súťaží. Vo svojom projekte ponúka riešenie, ako opätovne využiť stavby z betónu a ocele, ktoré sú dnes symbolom environmentálneho násilia. Projekt Tomáša Rausza je sám o sebe skvelou myšlienkou, ako využiť stavby, ktoré stratili svoj prvotný cieľ, ale môžu sa stať pre okolitý ekosystém prínosom. Návrh môže mať ohromujúci spoločenský vplyv. V SRK sme radi, že môžeme predstaviť Tomáša Rausza a jeho projekt širokej verejnosti.“

Byť konkurencieschopný

„Pre študentov slovenských univerzít je dôležité, aby sa porovnávali a pozitívne konfrontovali s kolegami zo zahraničných univerzít. Jednou z ciest, ako to dosiahnuť, je účasť na medzinárodných súťažiach, ktorú na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave radi a často využívame. Je to aj možnosť, ako zviditeľniť našu univerzitu a potvrdiť jej kvalitu v medzinárodnom meradle. Študent, už náš absolvent, Ing. arch. Tomáš Rausz svojou invenciou a schopnosťou využiť získané vedomosti potvrdil nielen svoju konkurencieschopnosť na európskom trhu práce, ale aj kvalitu a konkurencieschopnosť našej univerzity,“ hovorí prorektorka STU Ľubica Vitková.

Cena SRK za umenie je udeľovaná od roku 2012 študentom alebo absolventom vysokoškolského štúdia, či kolektívu autorov, ktorí sú tvorcami mimoriadne hodnotného a verejne prístupného umeleckého diela, alebo za umelecký výkon majúci nadnárodný význam. Cieľom SRK je zviditeľnenie a propagácia umeleckej činnosti vykonávanej na vysokých školách v SR. Cena sa udeľuje počas Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Zdroj: TS SRK

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky