Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Týždeň vedy a techniky: Slovenská rektorská konferencia udelila Cenu za umenie 2021

VEDA NA DOSAH

Získal ju mladý klavirista a interpret Ladislav Palkovič za úspechy na domácich aj medzinárodných koncertoch a súťažiach.

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Cenu Slovenskej rektorskej konferencie 2021 (SRK) udelil Ladislavovi Palkovičovi prezident SRK Rudolf Kropil v piatok 12. novembra tohto roku. Hodnotiaca komisia SRK, ktorá nominanta na cenu navrhuje, opodstatnila výber L. Palkoviča jeho mimoriadnymi umeleckými výkonmi a úspechmi na národných i medzinárodných interpretačných súťažiach v hre na klavíri.

Cena sa udeľuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Klavirista Ladislav Palkovič vyniká v interpretáciách svetových klavírnych diel Sergeja V. Rachmaninova, Frederica Chopina či Franza Liszta. Už ako mladý klavirista vystupoval na koncertoch doma i v zahraničí a ako sólista spolupracoval so Štátnou filharmóniou Košice. Na domácej pôde sa predstavil ako sólista, ale i komorný hráč napríklad na festivaloch súčasnej hudby v Košiciach, ako sú Ars Nova či Hudobné rezonancie. Mohli ste ho vidieť a počuť hrať aj na televíznej obrazovke Slovenskej televízie (RTVS) v rámci relácií Hudba mladých a Štúdio mladých.

Zľava: Mária Heinzová rektorka VŠMU, klavirista L.Palkovič s cenou SRK a Rudolf Kropil prezident SRK. Zdroj: SRK, Mária Čikešová

Zľava: Mária Heinzová, rektorka VŠMU, klavirista Ladislav Palkovič s cenou SRK a Rudolf Kropil, prezident SRK. Zdroj: SRK, Mária Čikešová

Ladislav Palkovič je študent absolventského ročníka vysokoškolského štúdia II. stupňa Hudobnej a tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Pravidelne vystupuje na koncertoch doma i v zahraničí.

Taliani si ho cenia, teraz mieri do New Yorku

Len v tomto roku získal dve mimoriadne prvenstvá. 1. cena na medzinárodnej súťaži Golden Classical Music Awards v New Yorku mu zabezpečila pozvanie na koncert v Carnegie Hall v roku 2022. 1. cena v súťaži Grand Prize Virtuoso vo Viedni mu zas umožní predviesť svoje koncertné sólo Sergeja Rachmaninova v Musikvereine vo Viedni.

Počas doterajšieho štúdia na VŠMU získal spolu 18 ocenení. Je laureátom hudobného festivalu Sopravista v Riccione v Taliansku, získal 1. cenu na súťažiach Franza Liszta v Ríme, v Barlette a Corate či absolútne víťazstvo v kategórii F vo Filadelfii. Je pýchou nielen svojej domácej univerzity, ale aj umeleckého vysokého školstva Slovenskej republiky.

 

Viac sa dočítate tutu.

Zdroj TS a foto: SRK, Medailón Ladislav Palkovič
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky