Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Nový inovatívny materiál urýchľuje liečbu rán u pacientov s cukrovkou

VEDA NA DOSAH

Hojenie prebieha vďaka nemu už po prvej aplikácii trikrát rýchlejšie.

Noha a obväz. Zdroj: iStockphoto.com

Noha a obväz. Zdroj: iStockphoto.com

Odborníci z Univerzity v Nottinghame objavili novú skupinu polymérov, ktoré dokážu korigovať bunky za účelom lepšieho hojenia ťažko liečiteľných diabetických rán. Nové zistenia publikovali v odbornom časopise Advanced Materials.

Hojenie rán pod mikroskopom

Hojenie rán je zložitý proces, na ktorom sa podieľajú rôzne typy buniek. Kľúčovú úlohu zohrávajú bunky nazývané fibroblasty, ktoré formujú nové tkanivo. Pri cukrovke však dochádza k narušeniu týchto bunkových procesov, v dôsledku čoho sa rany hoja pomalšie a ťažšie. Zvyšuje sa tak riziko infekcií, ktoré môžu v extrémnych prípadoch viesť až k amputácii postihnutých miest.

Veľký potenciál ukrytý v mikročasticiach

Experti skúmali vlastnosti povrchov až 315 rozličných polymérov a analyzovali ich chemické zloženie. Podarilo sa im identifikovať typ polyméru, ktorý podporuje fibroblasty a imunitné bunky v hojení rán. Tím vedcov následne vyvinul drobné častice, ktoré sú na povrchu tvorené uvedeným typom polyméru. Častice môžu byť priamo aplikované na poranené miesto.

Polymér je chemická zlúčenina, ktorá je tvorená monomérmi – stavebnými časticami (molekulami), ktoré sú schopné navzájom reagovať a tvoriť dlhé, opakujúce sa reťazce. Vďaka tejto vnútornej štruktúre majú polyméry jedinečné vlastnosti a rôznorodé využitie. Vedci zistili, že mikročastice polymérov dokážu podporiť aktivitu fibroblastov. Po ich aplikácii do rany zvieracieho modelu boli fibroblasty až trikrát aktívnejšie počas 96 hodín, čím sa rana uzavrela až na 80 percent.

Vedci preto dúfajú, že by sa tento polymér mohol v praxi nanášať na povrch obväzov, ktoré by po priložení na ranu poskytli rýchlu a účinnú liečbu.

Významný krok v liečbe diabetických rán

„Tento výskum je významným krokom k tomu, aby sme mohli vytvoriť novú, lacnú a účinnú liečbu diabetických rán. Výsledky sme dosiahli už po jednej aplikácii, ktorá by mohla priniesť zmenu pre pacientov. Súčasná liečba často zahŕňa opakované ošetrenia, ktoré poskytujú vyškolení zdravotnícki odborníci,“ vysvetľuje význam nového objavu Amir Ghaemmaghami, spoluautor štúdie.

Polyméry nie sú v oblasti medicíny žiadnym nováčikom. „V predchádzajúcej práci sme ukázali medicínsky potenciál nových polymérov. Naše materiály odolné voči bakteriálnemu biofilmu sa používajú na močových katétroch. To ukazuje, ako je možné zabrániť infekcii zmenou správania bakteriálnych buniek na povrchu polyméru. Tieto polyméry majú potenciál jednoduchej aplikácie na obväzy a už pracujeme s priemyselnými partnermi na vývoji spôsobov, ako pomôcť hojeniu rán týmto spôsobom,“ opisuje dosiaľ nepreskúmaný potenciál spomenutých zlúčenín Morgan Alexander, spoluautor štúdie.

Zdroje:

Tlačová správa Univerzity v Nottinghame

DOI: 10.1002/adma.202208364

(AB)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky