Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zapojte sa do bezplatných workshopov robotiky RoboCoop

VEDA NA DOSAH

Zažite online workshopy s Arduinom, programovanie robotických autíčok, 3D modelovanie či design thinking.

Žiaci v škole pracujúci na prototype robota na kolieskach. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto: Žiaci v škole pracujúci na prototype robota na kolieskach. Zdroj: iStockphoto.com

Nadnárodný projekt RoboCoop chystá aj tento rok workshopy, ktoré majú podporiť záujem študentov o vedu, technológie a inžinierstvo. Vzhľadom na neistú pandemickú situáciu workshopy od začiatku tohto roka stále prebiehajú online, o prípadných zmenách organizátori informujú na stránke projektu.

Hlavnou úlohou workshopov RoboCoop je pomôcť žiakom a učiteľom naskočiť na vlak rozbehnutej digitálnej transformácie spoločnosti. „Naše workshopy sú určené pre učiteľov aj žiakov, sú zaujímavé a interaktívne. Prostredníctvom týchto aktivít prispievame k zvyšovaniu záujmu o oblasť STEM, ktorá je na Slovensku stále poddimenzovaná,“ vysvetľuje Jozef Vaško, člen projektového tímu RoboCoop a vedúci tvorivej dielne Fablab.

Pre koho sú workshopy určené?

Workshopy sú určené pre žiakov základných škôl (deti vo veku 10 – 14 rokov), stredných škôl (deti vo veku 15 – 18 rokov), ale aj pre učiteľov informatiky, matematiky a fyziky. Na svoje si prídu aj úplní začiatočníci bez skúseností s robotikou a programovaním, avšak aj tí, čo už s týmito oblasťami do kontaktu prišli.

„Najdôležitejším cieľom je vzbudiť záujem o programovanie a robotiku u čo najväčšieho počtu detí, a to bez ohľadu na skúsenosti a pohlavie. Jedným z cieľom je aj motivovať k zapojeniu do oblasti STEM aj dievčatá,“ vysvetľuje Jozef Vaško. Dodáva, že workshopy vedú skúsení lektori, pričom naozaj nie je nutná žiadna predošlá skúsenosť s programovaním či robotikou. Niektoré termíny workshopov sú dané, je však možné dohodnúť si ich aj individuálne.

Kreslený robot sediaci v rade uchádzačov o prácu. Zdroj: iStockphoto.com

Kreslený robot sediaci v rade uchádzačov o prácu. Zdroj: iStockphoto.com

Certifikát a návod na použitie znalostí

„Po skončení workshopu získa každý žiak certifikát o absolvovaní workshopu robotiky a informácie, ako môže svoje čerstvo nadobudnuté znalosti ďalej rozvíjať, napríklad účasťou na rôznych súťažiach a prednáškach, organizovaných partnermi projektu,“ hovorí Jozef Vaško, člen projektového tímu RoboCoop a vedúci tvorivej dielne Fablab, v ktorej sa po uvoľnení pandemických opatrení budú opäť konať workshopy aj prezenčne.

Okrem workshopov s Arduínom a robotickými autíčkami (malý mobilný robot Kitronik) organizátori v tomto roku pripravili aj nový koncept online workshopov, na ktorých sa deti hravou formou zoznámia s online nástrojmi Mural a Tinkercad. Ten prvý slúži na facilitáciu tímovej online spolupráce a druhý na 3D modelovanie.

Webináre určené pre učiteľov a vedúcich krúžkov z Bratislavského samosprávneho kraja sú určené pre tých, ktorí sa chcú zdokonaliť pri práci s micro:bitom. „Ukážeme si na nich, čo dokáže nový micro:bit v2, ako sa dá využiť micro:bit na výučbu v online priestore a mnoho ďalších tipov, ktoré ešte nepoznajú, ale pomôžu pri práci pedagóga,” ozrejmuje Jozef Vaško.

Viac informácií o workshopoch, webinároch a ďalších aktivitách nájdete na stránke projektu RoboCoop.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky