Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Víťazný projekt „Good Teacher“

VEDA NA DOSAH

Miroslav Murin

Moderná doba si žiada modernú školu, moderné metódy a formy vyučovania. Práve touto problematikou sa zaoberal maturant Miroslav Murin vo svojej stredoškolskej odbornej činnosti. Jeho práca mala mimoriadny úspech a zvíťazila na súťaži SOČ 2018 v kategórii Informatika.

„Môj program ´GoodTeacher´ som sa rozhodol vytvoriť, pretože sa mi nepáčila situácia, že ľudia musia kupovať drahé programy na tvorbu prezentácií. A hlavne študenti. Chcel som vytvoriť alternatívu k Powerpoint-u. Môj program je ´Opensource´. Je zdarma a aj vždy bude, každý sa môže pridať do jeho vývoja. Takýto softvér, ktorý robia dobrovoľníci, mám veľmi rád. Napríklad Gimp, Firefox… I ja som chcel prispieť do tejto komunity,“ opisuje Miroslav svoju myšlienku, ktorá ho viedla k vytvoreniu tejto práce.

„Dostal som nápad na program slúžiaci na tvorbu testov. Najprv som o ňom len premýšľal, či by to stálo za to a čím by som ho inovoval. Neskôr počas začiatku vývoja aplikácie som odišiel od myšlienky programu na tvorbu iba testov a prešiel som na univerzálny program, ktorý bude multifunkčný. Mal som nejaké nápady, ale najlepšie veci vždy prídu počas práce. Veľakrát som veci pozmenil a niekedy som aj prepisoval staré veci. Počas práce mi napadla myšlienka, tak som ju zakomponoval do môjho programu.“ Celý proces vývoja softvéru trval približne rok, pričom Miroslav doňho vložil všetok svoj voľný čas. Tvoril ho počas prázdnin aj počas školského roka a to do neskorej noci. „Tvoril som program od kedy som mohol do neskorej noci. No s konečným výsledkom som spokojný. Neberiem to ako stratu času, naopak som šťastný, že som ho mohol vytvoriť.“

Primárnym cieľom tohto projektu bolo oživiť prezentácie a zjednodušiť prácu pedagógov bez nutnosti investície do drahých programov. „Program by mal slúžiť všetkým užívateľom, študentom, učiteľom či bežným užívateľom. Chcel som aby prezentácie boli živé a aby zaujali. Cieľom bolo, aby sa ľahko dokázal tvoriť nejaký dizajn. Napríklad plagát. Sú tam rôzne nástroje ako QR kódy, kde môžeme pridať nejaký odkaz alebo text a následne si to užívateľ na svojom mobile otvorí. Jednou z úloh je aj tvorba testov a formulárov. V programe si môžeme vytvoriť test alebo formulár, kde môžeme pridávať rôzne prvky ako napríklad textové pole, výberové tlačidlo, zaškrtávacie políčko a ďalšie. Tak isto môžeme robiť aj testy, kde môžeme pridať odpoveďové tlačidlá. Následne sa výsledok testu alebo formuláru uloží a tvorca si odpovede môže prezrieť,“ približuje niektoré z funkcií svojho programu.

projekt „Good Teacher“

„Môžeme pridávať tlačidlá, ktoré vykonávajú špeciálne akcie a robiť zaujímavé prezentácie. Dokonca môžeme pridať aj webovú stránku a prezerať alebo hrať hry priamo v prezentácii. Pridal som aj kresliace plátno, kde môžeme vytvárať úlohy, napríklad pre hodiny geografie, kde máme zakresliť niečo do mapy. Program obsahuje množstvo interaktívnych prvkov, ktoré ho posúvajú vpred oproti ostatným. Má v sebe galériu, škálovateľný obrázok, obrovské množstvo interaktívnych grafov a kopec ďalších prvkov,“ vymenúva ďalšie z množstva funkcií, ktoré tento špeciálny program obsahuje.

Spomínaný program nie je špeciálny len vďaka množstvu užitočných funkcií, ale má na tom podiel aj jedna výborná vlastnosť, ktorou sa odlišuje od iných programov dostupných na trhu. „Jeden z hlavných cieľov bolo vymyslieť niečo, aby som nenútil inštalovať môj program na ostatné počítače. Poznáme ten problém, že prezentácia sa vytvorí v Powerpointe, ale počítač, kde ju chceme spustiť, powerpoint neobsahuje. Alebo užívateľ používa iný program, napríklad Libre Office. Aby sme sa vyhli nekompabilite a rôznym posunom, tak som vytvoril export prezentácie do samostatne spustiteľného programu. Tento vyexportovaný program môžeme následne spustiť hocikde bez nutnosti inštalácie programu. Nič sa neposunie, nič sa nestratí, všetko ostane také, aké sme vytvorili. Napríklad učiteľ vytvorí test doma, následne ho dá na internet a v triede si ho už len každý stiahne a spustí bez nutnosti inštalácie programu. Test dokončia a učiteľ si prezrie už len výsledky,“ vysvetľuje Miroslav jednu z popredných vlastností svojho jedinečného programu.

Výsledok Miroslavovej práce, vlastný program s názvom Good Teacher, úplne naplnil jeho očakávania, aj keď program je ešte stále vo vývoji. „Keď si dnes prezerám zálohy programu z minulého roku ako vyzeral a ako sa postupne program vylepšuje, som veľmi rád. Je to ako pole. Na začiatku som zasadil, neskôr to začalo klíčiť a teraz už len pozerám ako to stále rastie a stále je to väčšie a väčšie. Moja vízia je raz doviesť program k neuveriteľným možnostiam. Poviete si, chcem niečo vytvoriť a v ´Good Teacher´ to vytvoríte. Chcem aby to bol program bez obmedzenia. Ešte je na tom veľa práce, ale budem sa snažiť k tejto vízii priblížiť. Som rád, moje očakávanie sa naplnilo. Splnil som takmer všetko čo som si určil, že chcem dosiahnuť.“

 

Spracoval: kolektív NCP VaT pri CVTI SR

Foto: z archívu Miroslava Murina

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky