Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Užitočná aplikácia odhalí, či je auto kradnuté, alebo hľadané

Monika Tináková

Filip Nešťák pochádza z Oravskej obce Klin. Venuje sa programovaniu a tvorbe webových stránok, preto bolo pre neho prihlásenie sa do súťaže Junior Internet prirodzenou voľbou. Momentálne študuje informatiku na vysokej škole v Žiline. Popri škole zvláda aj prácu a sám sa vzdeláva v programovaní. Keďže sa v rámci súťaže ocitol medzi víťazmi, rozhodli sme sa ho bližšie vyspovedať.

Hľadá sa Auto Krádeže Automobilov – z tohto názvu vychádza pomenovanie aplikácie HAKA, ktorú ste vytvorili. O aký systém ide a ako funguje?

V prípade, že potrebujete zistiť, či je vozidlo kradnuté, zadáte EČV (evidenčné číslo vozidla) alebo VIN číslo, ktoré je v novších vozidlách umiestnené pri ráme čelného skla. Aplikácia vyšle dotaz na server Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Pokiaľ sa EČV alebo VIN nenachádza v databáze ministerstva ako hľadané, ide rovnaký dotaz na Ministerstvo vnútra Českej republiky. Pokiaľ sa nenachádza ani tu, aplikácia sa pripojí na STK (stanicu technickej kontroly), stiahne dáta k danej EČV a vozidlu sa zobrazí správa, že EČV alebo VIN je v poriadku. Vozidlo teda nie je hľadané.

Hneď v úvode ste uviedli ten pozitívnejší príklad. Ako ale zistíte, že vozidlo je hľadané, alebo kradnuté?

V prípade, že potrebujete zistiť, či je vozidlo kradnuté, zadáte EČV alebo VIN. Aplikácia vyšle dotaz na server MVSR. Pokiaľ sa EČV alebo VIN nenachádza v databáze MVSR alebo MVČR ako hľadané, aplikácia stiahne dáta z STK a objaví sa informácia Volajte políciu. V tomto prípade môže nastať, že je vozidlo buď kradnuté, alebo boli ukradnuté EČV z vozidla. Preto máte k dispozícii aj ďalšie dáta, ako je VIN a popis vozidla. Každopádne zavolajte políciu, ona vozidlo preverí, prípadne kontaktujte pohotovosť skupiny (tel. číslo 0940703802), ktorá tiež preverí dané oznámenie. Prioritné je ale volať políciu a nás informovať až následne. Radi zverejníme vašu pomoc pri pátraní po ukradnutých vozidlách.

Je táto mobilná aplikácia určená pre každého? Stačí si ju nainštalovať?

Mobilná aplikácia je určená pre každého užívateľa mobilných telefónov, ktorý je ochotný pomôcť pri hľadaní ukradnutých áut. Na jej používanie máme už aj spätnú väzbu a musím povedať, že je prevažne pozitívna.

Ako tento nápad vznikol? Prečo je aplikácia na svete?

Nápad to nie je tak môj, ako Štefana Farkaša. Ja som dal tomu iba podobu a vymyslel systém. V prvom rade sa snažíme pomôcť. Nikoho nepoteší, ak sa jedného dňa zobudí a jeho auto, na ktorom dochádza do práce, ktorým vozí deti do školy, je zrazu preč.

S aplikáciou ste sa ale umiestnili v silnej konkurencií iných projektov na súťaži Junior Internet. Je to pre vás uspokojením?

Aplikáciu sme ani nerobili stým, že sa s ňou zapojíme do súťaže Junior Internet. Až po dokončení aplikácie sa naskytla príležitosť, prihlásiť ju do súťaže. Výsledok nás prekvapil, šli sme tam za účelom to iba skúsiť.

Vždy ste chceli pracovať v tejto oblasti, alebo vás lákalo a láka aj niečo iné? Aké máte záľuby?

Už ako malý som sa hral s autíčkami na diaľkové ovládanie, rozoberal som ich, skúmal som ako fungujú a rôzne ich prerábal. Už od mala ma zaujímali tieto veci, fascinovalo ma, ako dokážu fungovať. Vo voľnom čase sa ďalej vzdelávam a v rámci oddychu rád vybehnem niekde von.

Akú budúcnosť má tento projekt?

Projekt sa snažíme rozvíjať aj naďalej, stále prichádzajú do FB skupiny noví členovia, noví pátrači. Snažíme sa nasadiť systém na LIVE vyhodnocovanie pri video zázname, ale je to beh na dlhú trať.

Ako to vy vnímate? Mali by ste obavy kúpiť si ojazdené auto a preferujete výlučne nové, alebo takéto obavy netreba mať?

Ja osobne by som nemal problém si kúpiť ojazdené auto, ale muselo by to byť od spoľahlivého predajcu – od človeka, ktorého poznám a viem, že sa mu dá veriť. Určite by som nebral prvú ponuku, ktorú vidím. Radšej si všetko dôkladne preverím. Pri kradnutých autách je jedno či ide o ojazdené auto alebo o úplne nové.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky