Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Chce, aby verejnosť vedela o cukrovke viac. Šiestačka získala za svoju prácu ocenenie AMAVET

Monika Tináková

Veronika Kováčová je zatiaľ len šiestačka, no už sa z nej stáva skvelá popularizátorka vedy. Verejnosti vysvetľuje podrobnosti o cukrovke - ochorení, ktorým sama trpí. Na celoslovenskej súťaži pre mladých vedcov, ktorú organizuje AMAVET, sa so svojím projektom zaradila medzi víťazov.

Ilutračný obrázok: diabetes, Zdroj: istockphoto.com

„U mňa sa diabetes prejavil, keď som mala 5 rokov. Nebojím sa o tom otvorene rozprávať a informovať ľudí o tomto ochorení. Som hrdá na to, že mám v tejto oblasti množstvo informácií a chcem ich zužitkovať pre potreby iných,“ hovorí Veronika.

V rozhovore sa tiež dočítate, aký je rozdiel medzi cukrovkou prvého a druhého typu, či je možné sa z nej vyliečiť i to, aké obmedzenia Veronike spôsobuje.

Aktuálne sa veľa hovorí o tom, že počet cukrovkárov stále rastie. Odzrkadľujú toto tvrdenie aj štatistiky?

Áno, sme svedkami prudkého nárastu cukrovky 1. typu (diabetes mellitus 1, skratka DM1) hlavne u detí mladších ako 5 rokov. Lekári a vedci si to zatiaľ nevedia vysvetliť. Každý rok na svete pribudne 80 000 detí s DM1. Na Slovensku je to každoročne približne 130 detí a ich počet rastie. Výskyt DM1 stúpa celosvetovo v priemere o 3,4 % každý rok. Keďže je cukrovka dosť rozšírené ochorenie, ľudia sa s ním často stretávajú, poznajú ho. Nepoznajú však rozdiel medzi diabetes mellitus 1. typu (DM1) a diabetes mellitus 2. typu (DM2).

Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Zásadný. DM1 je autoimunitné ochorenie, pri ktorom zradí telo človeka a ničí vlastné beta bunky produkujúce inzulín. Vzniká väčšinou v detskom veku, prejavuje sa nedostatkom alebo úplnou absenciou inzulínu. DM2 sa väčšinou prejavuje až v dospelosti. Pri tomto type vyrábajú beta bunky dostatok inzulínu, avšak telo ho nedokáže správne využiť.

Ty sama máš diagnostikovaný diabetes mellitus prvého typu. Čím je toto ochorenie spôsobené?

DM1 je autoimunitné ochorenie. Nespôsobujú ho zlé stravovacie návyky, zlá životospráva a nedostatok pohybu, ako sa mnohí mylne domnievajú. V minulosti sa táto choroba väčšinou dedila, ale v súčasnosti sme svedkami prudkého nárastu DM1 u detí z rodín, v ktorých sa táto choroba vôbec nevyskytuje. Bola som veľmi zdravé dieťa, mala som veľa pohybu, pestrú vyváženú stravu zloženú z veľkého množstva ovocia a zeleniny, nejedávala som sladkosti ani som nepila sladené nápoje, nikdy som nebrala žiadne antibiotiká. A predsa som cukrovku DM1 dostala. Je to zaujímavé a zároveň hrozivé. Čo som mala ešte robiť, aby som ju nedostala? Je veľmi ťažké určiť príčinu DM1, lebo prejaviť sa nemusí hneď. Často sú to mesiace až roky, kým človek príde o množstvo beta buniek produkujúcich inzulín a vtedy cukrovka naplno prepukne.

Ilustračný obrázok, Zdroj: istockphoto.com

Dá sa DM1 liečiť?

DM1 sa dá liečiť, ale nie vyliečiť.  Aby som bola zdravá a vyhla sa komplikáciám, ktoré sa spájajú s vysokou hladinou cukru v krvi, musím si aplikovať inzulín. Musím sa stravovať podľa presných pravidiel. To znamená, že na určité množstvo inzulínu zjem presné množstvo sacharidov, ktoré sa počítajú v sacharidových jednotkách. Jem potraviny s nízkym glykemickým indexom, aby glykémia (množstvo cukru v krvi) nekolísala. Po týchto potravinách stúpa glykémia pomalšie a vpichnutý inzulín môže včas zareagovať. Do skupiny takýchto potravín patria najmä strukoviny, zelenina, orechy, semienka, horká čokoláda, vajcia, syry, niektoré druhy ovocia, ražný chlieb. Potravinám s vysoký glykemickým indexom sa vyhýbam. Sú to všetky druhy sladkostí, cestoviny a biely chlieb. Ideálne je konzumovať čo najmenej sacharidov v akejkoľvek podobe. Väčšinu sacharidov nahrádzam bielkovinami a zeleninou, glykémie sú vtedy krásne vyrovnané. Často si meriam glykémiu z kvapky krvi, aby som vedela, koľko cukru mám v krvi. To je ďalšia zásada, ktorú dodržiavam. Hladinu cukru si musím udržiavať v hodnotách, aké má zdravý človek. Ak to tak nie je, v budúcnosti hrozia komplikácie. V neposlednom rade veľa športujem, pohyb totiž spaľuje nadbytočný cukor v krvi.

Celej tejto problematike si zasvätila svoj výskumný projekt, s ktorým si sa zúčastnila na celoslovenskej súťaži a porota ťa vybrala aj medzi víťazov. Na čo si prišla v rámci svojho výskumu?

V každodennom živote sa stretávam s názormi, že diabetes si človek zapríčiňuje sám. Predpokladala som, že bežní ľudia nemajú dostatok vedomostí o uvedenom ochorení. Cieľom mojej práce bolo zvýšiť informovanosť verejnosti o ochorení diabetes mellitus, konkrétne objasniť rozdiel medzi DM1 a DM2, bližšie charakterizovať DM1 so zameraním na spôsoby liečby a životosprávu diabetika. Môj prieskum potvrdil to, že väčšina ľudí nepozná rozdiel medzi DM1 a DM2 a mylne sa domnieva, že človek s DM1 si svoju chorobu zapríčinil sám zlou životosprávou a nedostatkom pohybu.

Veronika, prezraď, kedy a ako najradšej oddychuješ?

Veľmi rada spievam, maľujem a hrám na klavíri. Je to pre mňa neskutočný relax. Keď sa v mojom živote objavila cukrovka, mamka ma prihlásila k prešovským mažoretkám. Po dvoch rokoch som sa stala majsterkou Slovenska. DM1 ma nezastaví.

Veronika Kováčová sa so svojím projektom o cukrovke prihlásila do celoslovenskej súťaže na Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku. Odborná porota ju vybrala medzi víťazov. Na súťaži sa každoročne prezentujú najšikovnejší školáci, ktorí so svojimi víťaznými projektmi reprezentujú Slovensko aj v zahraničí.

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky