Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Švajčiari vyvinuli inteligentný prsteň, ktorý môže byť prelomom na trhu

VEDA NA DOSAH

Je menší a bude lacnejší než podobné prstene, pričom zahŕňa všetky dostupné funkcie monitorovania zdravia.

Antonino Caizzone a Assim Boukhayma, spoluzakladatelia Senbiosysu, inkubátora Technologického inštitútu (EPFL) s inteligentným prsteňom Iris. Foto: Alain Herzog Zdroj: EPFL

Antonino Caizzone a Assim Boukhayma, spoluzakladatelia spoločnosti Senbiosys, inkubátora Technologického inštitútu (EPFL), predstavujú inteligentný prsteň Iris. Foto: Alain Herzog Zdroj: EPFL

Inteligentné prstene s PPG, čiže s fotopletyzmografickými senzormi na meranie životných funkcií, ako je srdcový tep, hladina kyslíka v krvi, rýchlosť dýchania a krvný tlak, nie sú na trhu novinkou: jeden už niekoľko rokov predáva fínska spoločnosť Oura. Jeho nový potenciálny konkurent Iris je dielom spoločnosti Senbiosys, inkubátora Technologického inštitútu (EPFL) vo švajčiarskom Lausanne. Senbiosys založili dvaja bývalí doktorandi EPFL v roku 2018.

Mnoho podobných zariadení vrátane inteligentných hodiniek má PPG senzory umiestnené napríklad pod hodinkami a sú rozlíšiteľné podľa farebného LED svetla, ktoré vyžarujú. Technológia prsteňa Iris je prelomová v tom, že sústreďuje všetky monitorovacie možnosti dostupné na inteligentných hodinkách do oblasti, ktorá je štvornásobne menšia, a tým prekonáva všetky rekordy. Vďaka tomu sa na jeho výrobu spotrebuje aj menej materiálu a bude lacnejší.

Výskum zameraný na miniaturizáciu inžinierom EPFL trval niekoľko rokov. Iris pripomína svadobnú obrúčku a obsahuje veľké množstvo senzorov na monitorovanie zdravia. Keďže obsahuje 18 LED diód a šesť fotodetektorov, v porovnaní s existujúcimi produktmi umožňuje vyššiu presnosť pri meraní životných funkcií. Má niekoľko patentov, potrebuje oveľa menej energie, čiže má výrazne menšiu batériu s rovnakou výdržou.  Na sto percent ju možno nabiť už za pol hodiny.

Iris môže mať význam v prevencii zdravia starnúcej populácie

Senbiosys uskutočnil klinickú štúdiu svojej technológie v nemocnici kantónu Fribourg, pričom porovnával údaje o srdcovej frekvencii zhromaždené svojimi miniaturizovanými senzormi s údajmi zhromaždenými arteriálnym (tepnovým) katétrom. Štúdia zistila, že obe metódy poskytli porovnateľné hodnoty.

„Naším cieľom nie je vytvoriť zdravotnícku pomôcku pre lekárov, ale skôr poskytnúť personalizovaný spôsob sledovania rôznych zdravotných indikátorov,“ povedal Assim Boukhayma, spoluzakladateľ spoločnosti Senbiosys. Ďalej vysvetľuje, že sa zameriavajú na prevenciu. „Ak používatelia Irisu spozorujú významné zmeny vo svojich životných funkciách, môže ich to podnietiť, aby kontaktovali svojho lekára.“

Prvá verzia Iris bude poskytovať merania srdcového tepu, počtu krokov, hladiny kyslíka v krvi, kvality spánku, úrovne stresu a spálených kalórií. „Máme v úmysle stále zlepšovať naše algoritmy a aplikáciu pre smartfóny, ktoré sprístupníme online hneď, ako budú pripravené,“ doplnil Boukhayma.

Schopnosť nepretržite merať vitálne funkcie mimo nemocničného prostredia bude čoraz dôležitejšia vzhľadom na nárast starnúcej populácie a ľudí trpiacich obezitou a srdcovými chorobami.

Vďaka crowdfundingovej kampani, ktorá priniesla päťkrát viac kapitálu, než sa očakávalo, by sa mal Iris čoskoro posunúť z fázy prototypu do veľkosériovej výroby. Predpokladá sa, že bude mať veľký trhový potenciál.

Trh s pripojenými zdravotníckymi pomôckami totiž zažíva boom. Podľa agentúry Bloomberg sa v rokoch 2021 až 2028 zvýši šesťnásobne a dosiahne 296 miliárd dolárov. Tieto zariadenia zbierajú čoraz spoľahlivejšie dáta a programátori vyvíjajú čoraz výkonnejšie algoritmy na ich spracovanie.

Zdroj: EPFL
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky