Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pripomíname si Svetový deň bez mobilu. Ako ochránite ten svoj pred krádežou?

Roman Lipka
  • Roman Lipka odborný pracovník NCPVaT
  • 6. februára 2024

Stratenie či odcudzenie mobilného telefónu je veľmi nepríjemné. Prinášame preto niekoľko praktických tipov, ako sa vyhnúť podobným komplikáciám.

Strata alebo odcudzenie mobilného telefónu je pre každého z nás veľmi nepríjemné. Zdroj: iStockphoto.com

Stratenie alebo odcudzenie mobilného telefónu je pre každého z nás veľmi nepríjemné. Zdroj: iStockphoto.com

Odcudzenie alebo strata mobilného telefónu je pre poškodeného veľmi nešťastný moment. Je to niečo, čo si často zapamätáme do konca života. Dôvody sú rôzne, môže nás trápiť vysoká cena nového zariadenia, strata osobných údajov ako fotografie či videá rodiny a priateľov alebo nám to, skrátka, len skomplikuje životnú situáciu. Telefónmi predsa mnohí platíme v obchodoch, pomocou ich navigácie sa presúvame alebo nám organizujú život prostredníctvom kalendárov.

Pomôže mi polícia pri krádeži mobilu?

O pomoc pri strate či krádeži telefónu, nech je jeho hodnota akákoľvek, sa prirodzene ponúka žiadať políciu. S predpokladom, že sa na Slovensku každý týždeň odcudzí veľké množstvo telefónov a šance na ich nájdenie políciou sa každý deň znižujú, sme sa obrátili na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky s otázkami, koľko telefónov je za rok u nás odcudzených a aké percento z nich sa úspešne vráti majiteľom.

„Nedisponujem čiastkovými štatistickými údajmi nahlásenia odcudzených mobilných telefónov ani úspešnosťou nájdených mobilných telefónov z jednotlivých útvarov služby poriadkovej polície Policajného zboru (PZ). Zároveň je potrebné uviesť, že OPP P PZ nevyplýva povinnosť zo žiadneho všeobecne záväzného právneho predpisu a ani interného predpisu viesť čiastkovú evidenciu štatistických údajov za jednotlivé obvodné oddelenia PZ,“ znela odpoveď podplukovníčky Silvie Zíškovej, riaditeľky odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Predmetom tohto článku však nie je teoretizovať nad už odcudzenými telefónmi, ale priniesť vám návod na zabezpečenie vášho telefónu, aby ste sa na políciu mohli obrátiť už s lokalizovaným zariadením. Podplukovníčka Policajného zboru nám na otázku, či je možné žiadať linku 158 o pomoc pri lokalizovanom telefóne, odpovedala už kladne.

„Podľa § 72 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákona o PZ“) má každý právo obracať sa na príslušníkov PZ a útvary PZ so žiadosťou o pomoc. Na základe toho sú príslušníci PZ a útvary PZ povinné v rozsahu zákona o PZ predmetnú pomoc poskytnúť. Ak sa občanovi podarí lokalizovať svoj odcudzený mobilný telefón, pričom došlo k spáchaniu protiprávneho konania, či už trestného činu, alebo priestupku, môže ihneď túto skutočnosť oznámiť telefonicky na tiesňovú linku 158, osobne najbližšej hliadke PZ alebo na ktoromkoľvek obvodnom oddelení PZ,“ uviedla Zíšková.

Čo robiť ako prvé, keď zistím, že mi zmizol telefón?

Pri krádeži telefónu zachovajte chladnú hlavu. Riešenia sú na dosah. Zdroj: iStockphoto.com

Pri krádeži telefónu zachovajte chladnú hlavu. Riešenia sú na dosah. Zdroj: iStockphoto.com

Ukradli mi iPhone

Pokiaľ sa rozprávame o telefóne s operačným systémom iOS, treba ho čo najskôr prepnúť do režimu straty. Na akomkoľvek zariadení, ktoré máte po ruke, choďte na www.icloud.com/find a prihláste sa pomocou svojho účtu Apple. Vedieť svoje prihlasovacie údaje je nutnosť. Po výbere svojho strateného iPhonu nastavte Lost Mode a zadajte telefónne číslo priateľa či priateľky, na ktoré sa prípadný nálezca môže dovolať, a telefón môže odovzdať.

Po výbere strateného iPhone nastavte Lost Mode. Zdroj: Roman Lipka

Po výbere strateného iPhonu nastavte Lost Mode. Zdroj: Roman Lipka

Ukradli mi Android

V prípade, že vlastníte telefón s operačným systémom Android, postup je takmer rovnaký. Na adrese www.google.com/android/find/ sa na dostupnom telefóne či počítači prihláste pomocou svojho účtu Google a vyberte možnosť Secure device.

Pri oboch operačných systémoch si proces režimu straty odporúčame vyskúšať vopred v domácich podmienkach. Je to bezplatné a nijak tým nekontaktujete policajné zložky. Skúste telefón odpojiť od domácej Wi-Fi siete a na vyššie spomenutých webových stránkach ho lokalizovať prostredníctvom počítača alebo iného mobilného telefónu.

Čo urobiť na zníženie šance odcudzenia telefónu

Prevencia je absolútny základ a tento článok je najmä o nej. Nedovoľte prípadnému zlodejovi váš telefón vypnúť, respektíve ho odpojiť od internetu. Každý telefón má dnes vstavaný GPS modul, z ktorého však musí nejako odoslať dáta. Dôležité je preto mať aktívne mobilné dáta a nevypínať ich ani za cenu šetrenia batérie či samotných dát.

Poďme si spoločne prejsť modelové situácie, ktoré môžu pri odcudzení vášho telefónu nastať.

1. Zlodej váš telefón vypol

Väčšina moderných telefónov, ktoré majú aktívnu používateľskú lokalizáciu (Už ste si ho vyskúšali lokalizovať v domácich podmienkach?), sa bez zadania ochranného kódu buď nedajú vypnúť, alebo je možné ich lokalizovať aj po vypnutí. Ako prvé teda odporúčame nastaviť si bezpečný ochranný kód. Kódy ako 0000 alebo 1234 bezpečné rozhodne nie sú. Keď si nastavíte bezpečný kód, skúste svoj telefón lokalizovať aj po jeho vypnutí.

Väčšinu moderných telefónov, ktoré majú aktívnu užívateľskú lokalizáciu, je možné ich lokalizovať aj po vypnutí. Zdroj: Roman Lipka

Väčšinu moderných telefónov, ktoré majú aktívnu používateľskú lokalizáciu, je možné lokalizovať aj po vypnutí. Zdroj: Roman Lipka

2. Zlodej vám vybral SIM kartu

Časy, keď stačilo vybrať batériu z mobilného telefónu a mobil putoval rovno do cudzieho vrecka, sú, našťastie, preč. Vedia to však aj zlodeji, ktorí dnes namiesto batérií vyberajú z telefónov rovno SIM karty. Výrobcovia telefónov sa snažia prístup k SIM karte aspoň sťažiť nutnosťou používať rôzne ihly, no keby ste sa spoliehali iba na to, mohlo by vás to stáť váš telefón.

Existuje však i takzvaná eSIM alebo virtuálna SIM karta, ktorú začínajú podporovať všetky moderné telefóny a súčasne s nimi aj slovenskí mobilní operátori (Orange, O2, Telekom4ka). Väčšina našich operátorov ponúka aktiváciu tejto služby z pohodlia vášho telefónu cez infolinku či aplikáciu, prípadne sa ešte vždy môžete zastaviť v pobočke vášho operátora a aspoň sa informovať, či ju on a váš telefón podporujú.

Virtuálna SIM karta alebo eSIM znamená, že všetky údaje o vašom telefónnom čísle sú vložené zo SIM karty priamo do mobilného telefónu. Samozrejme, vrátane čísiel či SMS, uložených na SIM karte. Neprídete absolútne o nič. Po aktivácii eSIM bude váš telefón fungovať absolútne rovnako, no SIM kartu môžete z telefónu vybrať a odložiť si ju na pamiatku do skrine.

Prekvapený zlodej, ktorý automaticky v telefóne hľadá SIM kartu, aby deaktivoval mobilné dáta, môže telefón v najlepšom prípade zahodiť a bežať od neho preč.

Tip portálu VEDA NA DOSAH: V prípade eSIM je bezpečné a odporúča sa deaktivovať aj PIN kód. Keďže sa SIM karta v telefóne fyzicky nenachádza, nie je možné ju prehodiť do iného telefónu a zneužiť.

3. Zlodej zapol letový režim

Všetky tieto bezpečnostné kroky však môže ohroziť jednoduchá aktivácia letového režimu alebo vypnutie mobilných dát zo zamknutej obrazovky. Je preto veľmi dôležité mať v telefóne zakázanú možnosť rýchleho prístupu k dátam či letovému režimu bez jeho odblokovania.

Rýchly prístup k fotoaparátu či LED svetlu zo zamknutej obrazovky si môžete jednoducho v nastaveniach telefónu predvoliť rôznymi gestami. Celý panel, ktorý obsahuje aj letový režim, bez odomknutia telefónu nepotrebujete. Zlodej sa nesmie dostať k možnosti letový režim zapnúť, preto majte ťažko uhádnuteľný ochranný kód a pravidelne telefón zamykajte.

4. Zlodej sa spoľahol na vyriešenú bezpečnostnú dieru

Pre zabezpečenie vášho telefónu, nielen proti fyzickej krádeži, je tiež ideálne pravidelne aktualizovať operačný systém. Nedávno vydaná aktualizácia iOS napríklad pridáva proti dlhoprstým ochrannú vrstvu, ktorá znemožní vypnutie lokalizácie telefónu, a to aj v prípade, že by zlodej uhádol váš ochranný kód alebo dokonca telefón odcudzil odomknutý. Tento ochranný prvok veľmi pravdepodobne čoskoro pridá i spoločnosť Google do systému Android, preto je aktualizovanie telefónu na najnovšiu verziu operačného systému skutočne dôležitým krokom.

Veľmi dôležité je udržiavanie telefónu na najnovšej verzii operačného systému. Zdroj: Roman Lipka

Veľmi dôležité je aktualizovanie telefónu na najnovšiu verziu operačného systému. Zdroj: Roman Lipka

Druhou, no nemenej podstatnou výhodou aktualizovaného systému je, že zlodej telefón ťažšie predá. Odcudzené mobilné zariadenia čaká väčšinou dvojaký osud. Prvou možnosťou je predaj na náhradné diely. Zlodej však získa iba zlomok z ceny ukradnutého telefónu. Pre zlodeja je najatraktívnejšia alternatíva telefón celý premazať, vrátiť ho do továrenského nastavenia a predať ako použitý kus. Lenže práve druhú možnosť spoločnosti ako Apple a Google zlodejom výrazne sťažujú bezpečnostnými záplatami v aktualizáciách, aby sa zariadenia nedali takzvane jailbreakovať alebo rootovať.

Zlodej nedostane šancu

Ak ste zvládli všetky štyri kroky a úspešne zabezpečili svoj mobilný telefón, môžeme vám už len pogratulovať. Veríme, že ste sa k tomuto článku dostali v dostatočnom predstihu, a úspešne sa tak vyhli komplikáciám, ktoré v texte opisujeme. Znalosti a prevencia sú napokon tým najlepším zabezpečením.

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky