S profesorom Cimrákom sme sa rozprávali o prínose umelej inteligencie v medicíne pri včasnom odhalení rakoviny prsníka aj o potrebe rodinného zázemia.

PODCAST: Ivan Cimrák: Nie som vedec, ktorý práci obetuje všetko. Zdroj: CVTI SR
Profesor Ivan Cimrák je výskumník a vedec, ktorý dokáže s modernými technológiami pracovať tak, aby v medicíne pomáhali pri včasnej detekcii rakoviny. Umelá inteligencia je síce stále pomerne novou technológiou, v súčasnosti však už dokáže byť oporou lekárom pri posudzovaní mamografie alebo iných odborných vyšetrení.
Rakovina prsníka sa končí u žien často fatálne, pretože sa ložiská neidentifikujú včas alebo snímky ukážu falošne negatívne výsledky. Rovnako sa môže stať, že výsledky testov budú falošne pozitívne. Pre pacientky to predstavuje zbytočný stres a pre zdravotníctvo zbytočné navýšenie ekonomických aj sociálnych nákladov. Práve tu pomáha umelá inteligencia, ktorú trénuje špičkový výskumník v spolupráci s lekármi. Aký to môže mať prínos? Pokojne sa môže stať, že v spoločnosti budeme mať napríklad zdravšie ženy a menej preťažený zdravotnícky personál.
Profesor Cimrák sa zároveň zaoberá počítačovým modelovaním krvných buniek. Prostredníctvom špeciálnej technológie dokáže spolu s tímom vytvoriť model, ktorý efektívne a šetrne odseparuje rakovinové (alebo inak škodlivé) bunky z krvi na ďalšie skúmanie.
V podcaste spoznáte profesora Cimráka ako vedca, výskumníka, ale i ako otca rodiny, ktorý otvorene priznáva, že neobetuje práci všetko. Potrebuje rovnováhu, čas pre seba a rodinu, aby sa mohol naplno venovať vede a dosahovať kvalitné výsledky.
Profesor Ivan Cimrák pôsobí ako výskumník a vysokoškolský pedagóg na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Je medzinárodne uznávaným odborníkom v oblasti modelovania biomedicínskych procesov (cirkulujúcich rakovinových buniek) a aplikácie strojového učenia v medicíne. Profesor Cimrák je laureátom ocenenia Cena za vedu a techniku 2024 a finalistom ESET Science Award 2024.
Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR, cez aplikácie Spotify a Apple Podcasts a na ďalších streamovacích platformách.
Zdroj: CVTI SR
(zh)