Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mladý vedecký talent zo Slovenska zvíťazil na svetovej súťaži v USA. Očaril robotikou

VEDA NA DOSAH

Michal Lajčiak sa stal víťazom najprestížnejšej projektovej súťaže pre stredoškolákov Regeneron ISEF 2024.

Michal Lajčiak s ocenením. Zdroj: Instagram AMAVET

Michal Lajčiak s ocenením Regeneron ISEF 2024. Zdroj: Instagram AMAVET

Študent Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom Michal Lajčiak sa stal víťazom najprestížnejšej projektovej súťaže pre stredoškolákov Regeneron ISEF 2024 (Regeneron International Science and Engineering Fair 2024), ktorá sa uskutočnila v máji 2024 v Los Angeles v Kalifornii.

Do Spojených štátov vycestoval vďaka podpore Slovenskej akadémie vied (SAV) ako jeden z troch laureátov ocenenia Vedecký talent SAV, ktoré mu udelili počas finále Festivalu vedy a techniky AMAVET v novembri minulého roka.

Michal Lajčiak s ocenením. Zdroj: Instagram AMAVET

Michal Lajčiak s ocenením. Zdroj: Instagram AMAVET

Projekt o riadení robotického roja

Lajčiak obsadil najvyššiu priečku. V kategórii Robotics and Intelligent Machines zvíťazil s projektom Návrh systémov na riadenie robotického roja. Na súťaži sa zúčastnilo 1 699 žiakov zo 67 krajín z celého sveta s 1 357 vedeckými projektmi.

Súťaž ISEF má dlhoročnú tradíciu a k vedeckej kariére motivovala množstvo dnes už uznávaných vedcov a vedkýň. „V roku 1958 zvíťazil na ISEF-e aj neskorší nositeľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 2017 Američan Kip Thorne. Určite môžeme konštatovať, nielen na príklade Michala, že Slovensko má veľký potenciál úspešných mladých ľudí,“ uviedol šéfredaktor a projektový manažér AMAVET-u Ján Nemec.

„Účasť na súťaži ISEF mi priniesla kopu zážitkov a skúseností,“ povedal Michal Lajčiak. „Či už s poznaním množstva skvelých ľudí z rôznych krajín a kultúr, ktorí majú podobný mindset ako ja, ale aj možnosť prezentovať svoj projekt v cudzom jazyku pred svetovou hodnotiacou komisiou, čo je super skúsenosť do budúcna. Jeden zo zážitkov bol potlesk po hodnotení, keď sme z haly vyšli obklopení ľuďmi (učiteľmi, mentormi, dobrovoľníkmi), ktorí nám tlieskali a vytvárali tak absolútne skvelý pocit. Z turistických zážitkov ma najviac zaujali Universal Studios, kde sme išli priamo zo súťaže. Bolo to super odreagovanie na rôznych atrakciách po vyhodnotení. Zážitkov však bolo veľmi veľmi veľa a nedajú sa tu všetky spomenúť, ale prekvapilo ma tiež hodnotenie a to, ako milo a pozitívne pristupovali hodnotitelia k jednotlivým projektom. Najkrajším zážitkom však bola výhra. Víťazstvo na ISEF-e pre mňa znamená splnený sen, ale aj cieľ, ktorý som si stanovil pred prípravou. Otvárajú sa mi teraz nové možnosti, kam sa posunúť, či už formou štúdia, alebo rozvíjaním projektu ďalej do podnikateľskej sféry. Celkovo si myslím, že moja výhra je dôkazom toho, že pracovať na niečom, čo má zmysel, sa oplatí a treba vydržať, až kým sa nedostaví očakávaný výsledok.“

Trojica úspešných mladých vedeckých nádejí. Zdroj: SAV

Trojica úspešných mladých vedeckých nádejí. Zdroj: SAV

Slovensko malo široké zastúpenie 

Ďalšími slovenskými reprezentantmi v súťaži boli Alex Kanderka a Jozef Jabczun z AMAVET klubu 957 pri Gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. Na podujatí predstavili svoj projekt v kategórii Environmental Engineering (ENEV). Aj bez umiestnenia si odniesli množstvo zážitkov na celý život.

„ISEF bol fakt skvelý. Stretol som veľké množstvo veľmi milých a kompetentných ľudí. Tiež som získal dôležitý feedback na moju prácu. Zaujímavý bol výlet do Universal Studios. Prešli sme tam všetky atrakcie a dokonca sa mohli aj najesť zadarmo. Určite by som išiel znova,“ uviedol Jozef Jabczun.

Veda nepozná hranice, spája ľudí, vedcov z rozličných prostredí, národností a kultúr, dokonca aj tých s úplne odlišnými názormi a postojmi, ktorí by si možno inak nikdy nenašli cestu k vzájomnému porozumeniu.

„Bolo by náročné vybrať iba jednu vec, pretože za týždeň obklopený takmer 1 700 účastníkmi zo 67 krajín človek zažije naozaj veľa!“ skonštatoval talentovaný Alex Kanderka. „Účasť na ISEF-e ma presvedčila o jednom dôležitom bode – venovať sa vede má hlboký význam. Veda nepozná hranice, spája ľudí, vedcov z rozličných prostredí, národností a kultúr, dokonca aj tých s úplne odlišnými názormi a postojmi, ktorí by si možno inak nikdy nenašli cestu k vzájomnému porozumeniu. Vedecké poznanie však vytvára priestor, kde táto rozmanitosť nevedie k sporom, ale naopak, pomáha nájsť jedinečné riešenia problémov, ktoré trápia ľudstvo, a prispieva k udržateľnej budúcnosti. Najlepším zážitkom bolo pre mňa asi to, keď sme v stredu po náročnom hodnotení opustili halu a čakal na nás zástup stoviek učiteľov, rodičov, dobrovoľníkov a iných účastníkov, ktorí nám darovali obrovský potlesk. Bol poďakovaním nielen za podaný výkon v ten deň, ale hlavne za niekoľkoročnú snahu posunúť vedecké poznanie v našich odboroch vpred. Los Angeles Convention Center sme teda opustili ako skutočné hollywoodske hviezdy a presunuli sa do zábavného parku Universal Studios, kde už na nás čakal pestrý program.“

Ocenil ich aj hodnotiteľ z AMAVET-u

Úspech slovenskej výpravy ocenil aj Marián Babinčák, externý spolupracovník AMAVET-u a člen odbornej hodnotiacej komisie na Festivale vedy a techniky AMAVET, Senior Scientist v RICB DIAGNOSTICS AG, Švajčiarsko.

„Ako hodnotiteľ môžem povedať, že projekty, ale aj hodnotenie na slovenskom Festivale vedy a techniky AMAVET určite dosahujú medzinárodnú úroveň. Obrovská vďaka patrí aj všetkým učiteľom, mentorom, členom hodnotiacej komisie, ale aj partnerom, ktorí svojou energiou a časom pomáhajú (nielen) našim víťazom rásť, byť úspešní, a tak reprezentovať AMAVET, svoju školu aj Slovensko. Michalov úspech môže byť pre všetkých, učiteľov aj študentov povzbudením, posilnením a dôkazom, že má zmysel pracovať,“ zdôraznil Babinčák.

Zdroj: TS AMAVET, SAV

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky