Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Druhý ročník CyberGame 2023 má svojich víťazov

VEDA NA DOSAH

Na jeseň bude desiatka najlepších hráčov do 25 rokov reprezentovať Slovensko v súťaži European Cyber Security Challenge 2023 v Nórsku.

V tohtoročnej CyberGame hrali študenti, zamestnanci verejnej správy aj súkromný sektor a niekoľko desiatok učiteľov. Zdroj: CyberGame

V tohtoročnej CyberGame hrali študenti, zamestnanci verejnej správy aj súkromného sektora a desiatky učiteľov. Zdroj: CyberGame

Druhý ročník národnej kyberbezpečnostnej súťaže CyberGame evidoval spolu 2 334 registrovaných účastníkov na slovenskej aj anglickej platforme. Na slovenskej platforme bolo 1 788 registrovaných, z toho 832 aktívnych hráčov a viac ako 700 z nich malo do 25 rokov.

Hrali študenti, zamestnanci verejnej správy aj súkromného sektora a desiatky učiteľov. Priemerný vek trojice víťazov CyberGame bol práve 25 rokov, pričom všetci traja dosiahli plný počet bodov. Najmladší hráč oslávil iba trináste narodeniny.

„V druhom ročníku sme urobili šesť hráčskych vetiev a ťažšie úlohy. Napriek tomu sme videli skvelé hráčske výkony. Hráči museli viac študovať, zlepšovali sa takpovediac v priamom prenose a tam sme objavili aj nové talenty,“ povedal Rastislav Janota, riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

Víťazi v súťaži aj v jednotlivých kategóriách hovoria o neodolateľnej kombinácii detektívneho pátrania a vedomostných nárokoch.

Napriek „gamerskému“ názvu je CyberGame predovšetkým náročná kyberbezpečnostná súťaž, takže ju účastníci hrajú vo voľnom čase. Jej odborným garantom je Národný bezpečnostný úrad.

Absolútny víťaz vyhral aj študentskú kategóriu

Absolútnym víťazom CyberGame 2023 sa stal študent Martin Jantošovič, ktorý vyhral aj v študentskej kategórii. Ako hovorí, má rád logické hádanky. Jeho motivácia spočívala v tréningu, zlepšovaní a objavovaní nových oblastí, v tom, čo ho baví, čomu sa venuje a čo študuje.

Motiváciou oceneného hráča z verejnej správy Rastislava Kaveckého bola zasa výborná príležitosť naučiť sa a vyskúšať si niečo nové v oblasti kyberbezpečnosti. Juraj Bôrik bodoval zasa vo vetve malvérová analýza.

Najlepší hráč v kategórii učiteľ Peter Švec z Fakulty prírodných vied a informatiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre nahral body na celkové ôsme miesto. Do CyberGame sa zapojil preto, aby sebe aj študentom ukázal, že neplatí „kto to nevie, ten to učí“. Širší pohľad na kyberbezpečnosť môže teraz posunúť i svojim študentom.

Na jeseň bude desať hráčov CyberGame do 25 rokov reprezentovať Slovensko ako Team Slovakia v prestížnej súťaži European Cyber Security Challenge 2023 v Nórsku.

Zahŕňa aj jazykové modely na báze umelej inteligencie

Tohtoročná CyberGame už mala v sebe zapracovaný aktuálny fenomén – využívanie generatívnych jazykových modelov na báze umelej inteligencie v kyberbezpečnosti.

Tím SK-CERT pri tvorbe úloh a testov pracoval s modelom ChatGPT tak, aby jeho používanie nedávalo hráčom počas súťaže výhodu.

Náš svet sa digitalizáciou mení a spolu s možnosťami prináša nové hrozby. Kyberbezpečnosť bude vždy náročnou profesiou, ale tento náš nový svet ochránime iba spoločnou zodpovednosťou.

Podľa Petra Šveca by laická verejnosť mala vidieť alebo poznať hrozby v oblasti kyberbezpečnosti na konkrétnych situáciách. „Ľudia často nevedia, akú veľkú digitálnu stopu po sebe zanechávajú,“ povedal.

Zdroj: TS CyberGame

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky