Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Hlavnou cenou BeReady Awards sú podľa víťazov skúsenosti

Tamara Leontievová

Víťazi súťaže si najviac cenia workshopy na tému design thinkingu či prezentačných zručností.

Dvadsaťštyri tímov zo stredných odborných škôl z celého Slovenska navrhovalo počas posledných týždňov roka 2020 inteligentné mestá budúcnosti v súťaži BeREADY AWARDS. Mesto v slovenskom prostredí malo byť energeticky nezávislé, bez priamych emisií a malo používať inteligentné technológie.

Celoslovenskými výhercami súťaže sa na základe rozhodnutia odbornej komisie stali študenti Lucia Jacková, Tomáš Balog, Adam Harčár a Marcel Balogh zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej, ktorá sídli na Ulici Komenského 44 v Košiciach, s podporou ich pedagogičky Ing. Jaroslavy Richterovej.

Tím z Košíc získal prvú cenu – štipendium vo výške 1500 eur. Podľa účastníkov však nebola ich hlavnou motiváciou prihlásenia sa do súťaže výhra. Peniaze sa im, samozrejme, zídu, ale nepovažujú ich ani za hlavnú devízu.

Know-how ako motivácia funguje

„Do BeReady Awards (BRA) som sa prihlásil, lebo rád pracujem v tíme a rád sa dozvedám novinky o témach, ktoré ma zaujímajú,“ hovorí člen víťazného tímu Marcel Balogh. Dodáva, že ho spoločne so spolužiakmi k účasti motivovala aj možnosť vypočuť si prednášky v podaní mentorov z Google a ostatných partnerov podujatia.

Jeho kolega Adam Harčár oceňuje najmä skúsenosti s novými programami. „Verím, že s týmito nástrojmi budem pracovať aj v budúcnosti, či už na iných projektoch v škole, alebo vo voľnom čase. Skúsenosti z tohto projektu určite využijem aj vo svojej budúcej kariére, keďže by som chcel pôsobiť v oblasti IT.“

Tímlíder víťazného tímu Tomáš Balogh vidí tiež ako najväčší benefit workshopy a prezentácie: „Všetky workshopy partnerov súťaže boli veľmi dobre spracované a užitočné nielen v kontexte súťaže. Som rád, že na Slovensku vznikajú takéto aktivity, ktoré podporujú mladých ľudí a pomáhajú im rozvíjať ich potenciál.“

Najcennejšie skúsenosti? Design thinking a prezentačné zručnosti

Vymyslieť a prezentovať koncept inteligentného mesta nie je jednoduché zadanie. Študenti sa podľa vlastných slov museli niekedy trocha popasovať s nedostatkom času a skĺbením svojich povinností v škole s prácou na projekte.

Všetci štyria členovia víťazného tímu sa zhodujú na tom, že jednou z najcennejších skúseností z BRA 2020 bola prednáška o design thinkingu od spoločnosti Google (design thinking je inovatívna metóda riešenia problémov, ktorá využíva netradičné riešenie problémov a úloh) a workshop orientovaný na prezentačné zručnosti od spoločnosti Maxman Consultants.

Okrem toho sa, samozrejme, popri práci na koncepte inteligentného mesta dozvedeli veľa nových informácií o energetike, trvalej udržateľnosti či znečisťovaní životného prostredia. „O túto tému som sa trochu zaujímal už predtým. V energetike ma zaujalo šetrenie a získavanie energie pomocou solárnych panelov. Určite by som chcel mať solárne panely aj ja v budúcnosti na dome,“ hovorí Adam Harčár.

„Túto formu konferenčnej súťaže si v podstate vynútila pandémia, s jej priebehom sme však nakoniec nadmieru spokojní. Zvíťaziť v konkurencii 24 tímov z celého Slovenska je veľký úspech. Veľmi pekne ďakujeme všetkým súťažiacim za ich snahu a tešíme sa na budúci ročník BeReady,“ uzatvára Peter Neumann, projektový manažér súťaže BeReady Awards.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky