Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Trh práce sa mení. Sú naši študenti na to pripravení?

VEDA NA DOSAH

Spojila zábavu a učenie, aj taká bola v poradí už tretia konferencia BeREADY FOR THE FUTURE, ktorá sa tentokrát uskutočnila 28. novembra v aule Maxima Technickej univerzity v Košiciach. Hlavnou témou bola opäť dynamika trhu práce, automatizácia, či spôsoby, ako jednoducho nadobudnúť IT zručnosti.

Ani tentokrát by sa konferencia nekonala, nebyť spolupráce študentov Dominika Hamaja a Petra Neumanna s odborníkmi z T-Systems Slovakia, či bez významnej podpory Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach.  Ruku k dielu priložila aj stredoškoláčka Barbora Hamajová, ktorá popri príprave na maturitu stíhala manažovať celý marketing, dobrovoľníkov a PR.

Konferencie sa zúčastnilo viac ako 450 najlepších študentov z celého východného Slovenska. Aký je jej prínos? Organizátori v tom majú jasno. „Študenti získajú prehľad o aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti. Budú vďaka tomu vedieť robiť lepšie kariérne rozhodnutia a dokážu sa lepšie uplatniť v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí,“ povedal Dominik Hamaj.

Konferencia bola opäť koncipovaná spôsobom, ktorý spája zábavu aj učenie. Študenti sa rozhodne nenudili.  Hneď ráno o 9:30 odštartovala prvý prednáškový panel Jana Petreková z T-Systems Slovakia. O Generácii Z hovorila ako o pracovnej sile budúcnosti. Mikrofón po nej prebral Tomáš Kasman zo spoločnosti Google s prednáškou o digitalizácií a nevyhnutnosti technológií pre našu budúcnosť. Panel uzavrel Peter Bobík z EY. Vo svojej prezentácii študentom ukázal, prečo jediná konštanta vo svete biznisu je zmena, a ako môžu ostať relevantnými na trhu práce v budúcnosti.

Druhý panel začal o 13:00, po aktívnej prestávke. Otvoril ho Július Oboril zo spoločnosti IBM s prednáškou o Data Science a svete umelej inteligencie. Po ňom nasledoval Radoslav Mizera zo Solved, ktorý rozprával o budúcnosti práce z hľadiska zamestnania sa, a spolupráce prostredníctvom digitálnych platforiem. Po oboch paneloch bol čas na krátku diskusiu cez Slido, počas ktorej rečníci odpovedali na mnohé otázky zúčastnených študentov.

V obedňajších hodinách prebiehala takzvaná aktívna prestávka. Otvorili sa workshopy, na ktoré sa študenti prihlásili ešte pred samotnou konferenciou, aby si každý z nich mohol vybrať ten, ktorý ho oslovil najviac. Študenti mali, samozrejme, aj čas na obed a networking a taktiež si mnohí z nich vyskúšali virtuálnu realitu.

Vybrať si mohli z ponuky šiestich workshopov od rôznych firiem. Lektori z T-Systems Slovakia študentov naučili, ako  nadobudnúť IT zručnosti jednoducho, zábavne a prakticky. Na workshope od Cambridge Study sa študenti naučili, ako napísať dobrý motivačný list a dostať sa na školu v zahraničí.

Odborníci z Unicorn Systems SK ich oboznámili s prácou projektového manažéra a riadením tímov. Na workshope od IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže pochopili rozdiel medzi formálnym a neformálnym vzdelávaním i to, aká je ich dôležitosť pre úspešnú kariéru.

Odborníci z LYNX im predstavili základné princípy budovania úspešnej kariéry v akomkoľvek odvetví a na workshope od Budgetovo.sk sa naučili, ako sa dobre pripraviť na pracovný pohovor a tiež, ako si jednoducho pripraviť pútavý životopis. Na záver bohatého programu sa organizátori so študentmi rozlúčili zaujímavým kvízom so skvelými cenami. Konferenciu hodnotili nielen oni, ale aj opýtaní pedagógovia a partneri veľmi pozitívne.

Zdroj: BeReady Conferences (Barbora Hamajová)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky