Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

European XFEL – slovenské svetlo, ktoré siaha až do Hamburgu

VEDA NA DOSAH

Unikátne nástroje European XFEL sú otvorené pre vedcov, študentov i inovatívnych technológov.

Ilustračné foto: Zdroj: © European XFEL

Ilustračné foto: Zdroj: © European XFEL

Európsky XFEL, čiže European X-Ray Free-Electron Laser, je vedecký inštitút plný superlatívov s jedinečnými ultrakrátkymi röntgenovými zábleskami s frekvenciou 27 000-krát za sekundu a so svietivosťou, ktorá je miliardkrát vyššia ako v prípade najlepších konvenčných synchrotronových zdrojoch žiarenia. Vedci vedia vďaka týmto zábleskom zmapovať atómové detaily vírusov, dešifrovať molekulárne zloženie buniek, vytvárať trojrozmerné snímky nanosveta, nahrávať dynamické chemické reakcie alebo študovať vnútroplanetárne procesy.

Práve tieto unikátne vlastnosti umožňujú inštitútu European XFEL hľadať odpovede nielen na vedecké otázky prírody a vesmíru, ale aj na základné potreby a spoločenské výzvy európskej komunity.

Chcem robiť vedecký výskum. Ako sa môžem dozvedieť viac?

Vedeli ste, že Slovensko je spolu s 11 ďalšími krajinami partnerskou krajinou Európskeho XFEL-u? Slovenská vedecká obec je vítaná využívať unikátne nástroje Európskeho XFEL-u na detekciu a zobrazovanie. Najlepším úvodom do sveta XFEL-ov je každoročné stretnutie užívateľov – Users´Meeting (https://www.xfel.eu/users/user_events/users__meetings/2023_users__meeting/index_eng.html).

Viac informácií o podávaní návrhov na výskum nájdete po kliknutí na nasledujúci odkaz: https://www.xfel.eu/users/beamtime/index_eng.html.

Mám skvelé inovatívne technológie. Spolupracujete s firmami?

O firmách, ktoré vyvíjajú technológie a špičkové súčiastky, sa rado dozvie oddelenie Industrial Liaison Office. Váš návrh, katalóg alebo vašu prezentáciu o vašich najinovatívnejších technológiách či nápadoch na spoločné inovovanie špičkových komponentov a technologických noviniek rád dostane Antonio Bonucci na ilo@xfel.eu alebo sa neváhajte obrátiť na slovenského priemyselného zástupcu Petra Obertu /peter.oberta@rigaku.com/.

Som študent so záujmom o vedu. Môžem sa zapojiť už teraz?

Ako veľké výskumné zariadenie poskytuje inštitút European XFEL okno do najmodernejších vedeckých poznatkov na svete a s radosťou sa podelí o zázrak objavovania. Príležitostne sú na domovskej stránke www.xfel.eu vyhlásené špeciálne podujatia, ktoré sú otvorené pre verejnosť. Študenti stredných a vysokých škôl sú taktiež vítaní počas poznávacích prehliadok (výklad je v angličtine).

V polovici roka 2024 sa kampus European XFEL rozrastie o nové centrum pre návštevníkov – po dokončení sa verejnosť môže tešiť na interaktívne vzdelávacie priestory a podujatia.

Autorka: Jana Pivoňková z Industrial Liaison Office European XFEL GmbH

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky