Umelá inteligencia predostrela v implementačnej fáze užitočné návrhy. Dnes výskumníci skúmajú jej autonómiu pri navrhovaní robotických tiel.
ChatGPT navrhol v spolupráci s výskumníkmi Cosimom Della Santinom a Francescom Stellom z TU Delft a s Josie Hughesovou zo švajčiarskej technickej univerzity EPFL robot. Zistenia publikovali v odbornom časopise Nature Machine Intelligence.
Ako prvé sa výskumníci četbota ChatGPT opýtali, aké sú podľa neho najväčšie výzvy budúcnosti. Chceli totiž, aby navrhol robot, ktorý bude skutočne užitočný. Napokon sa chopili výzvy týkajúcej sa zásobovania potravín a v rozhovore s jazykovým modelom vznikol nápad vytvoriť robot na zber paradajok.
Umelá inteligencia sa tentoraz ukázala veľmi prínosná. „ChatGPT totiž rozlišuje znalosti dizajnéra od ďalších oblastí odbornosti. Napríklad nás naučil, ktorá plodina by bola ekonomicky najhodnotnejšia na automatizáciu,“ priblížil Stella.
V rámci implementačnej fázy ChatGPT ponúkol aj užitočné návrhy: „Vyrobte chápadlo zo silikónu alebo z gumy, aby ste zabránili rozdrveniu paradajok.“ Alebo poradil, aký spôsob pohonu robotu implementovať.
Výsledkom spolupráce ľudí a umelej inteligencie je robotické rameno, ktoré je schopné zbierať paradajky.
Skúmali rôzne stupne spolupráce ľudí a umelej inteligencie
Proces spoločného hľadania a navrhovania riešení výskumníci hodnotia ako veľmi obohacujúci. „Zistili sme však aj to, že sme sa ako inžinieri postupne posunuli skôr k vykonávaniu technických úloh,“ konštatoval Stella.
V časopise Nature Machine Intelligence odborníci skúmajú rôzne stupne spolupráce ľudí a veľkých jazykových modelov (LLM), ku ktorým patrí aj ChatGPT.
V najextrémnejšom prípade pôsobí LLM ako výskumník a inžinier, zatiaľ čo človek sa chopí manažérskych úloh a má na starosti špecifikáciu konkrétnych cieľov (teda v tomto prípade dizajnu robota).
Takýto scenár s dnešnými jazykovými modelmi neprichádza do úvahy. „Ak nie je výstup LLM overený alebo potvrdený, môže byť zavádzajúci. Umelá inteligencia je totiž navrhnutá tak, aby generovala najpravdepodobnejšiu odpoveď na otázku, takže stále existuje riziko, že bude zaujatá a môže šíriť dezinformácie,“ zhodnotil Della Santina.
Pokračujú v štúdiu jazykových modelov
Trojica bude vo svojom výskume robot na zber paradajok naďalej používať. Pokračuje aj v štúdiu LLM pri navrhovaní nových robotov – konkrétne skúma autonómiu umelej inteligencie pri navrhovaní ich tiel. „Stále skúmame, ako môžeme LLM použiť na pomoc vývojárom robotov bez obmedzenia ich kreativity a dostupných inovácií, ktoré potrebujeme na to, aby sme mohli v tejto oblasti čeliť výzvam 21. storočia,“ uzatvoril Stella.
Zdroj: TU Delft
(af)