Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vo Švajčiarsku sa roztopili vrstvy ľadovca staré 7000 rokov

VEDA NA DOSAH

Vedci musia preto ukončiť jeho monitorovanie.

Vadret dal Corvatsch Zdroj: Karl Kistler

Vadret dal Corvatsch. Zdroj: Karl Kistler

Vedci musia ukončiť monitorovanie ľadovca Vadret dal Corvatsch v kantóne Graubünden. Niektoré jeho vrstvy, ktoré vznikli podľa meraní nemeckej Univerzity v Heidelbergu pred 7000 rokmi, sa totiž v dôsledku teplého leta roztopili. Informovala o tom cez víkend agentúra DPA.

„To, čo vidíme, je impozantnejšie než čokoľvek, čo sme doteraz považovali za možné,“ povedal DPA glaciológ a vedúci siete meracích staníc GLAMOS pri Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte (ETH) v Zürichu Matthias Huss.

Už v lete 2019 sa vedci z programu GLAMOS, ktorí sledujú ľadovce už celé desaťročia a merajú množstvo napadnutého snehu v zime a jeho topenie v lete, rozhodli postupne ukončiť meracie programy na troch menších ľadovcoch, a to Pizolgletscher, Vadret dal Corvatsch a Schwarzbachfirn.

Minulý rok sa však úbytok ľadu spomalil, a tak odborníci dúfali, že budú v meraniach ešte nejaký čas pokračovať. Situácia sa ale zmenila počas leta, keď bol úbytok ľadu taký enormný, že merať ľadovec už nie je z technických príčin možné.

Ústup ľadovcov nie je novinka

Ústup ľadovcov nie je nový fenomén. Podľa záverov štúdie vypracovanej ETH a Švajčiarskym federálnym výskumným ústavom pre lesy, sneh a krajinu, ktorú 22. augusta zverejnil vedecký časopis Cryosphere, sa v rokoch 1931 – 2016 znížil objem švajčiarskych ľadovcov o viac ako polovicu.

Aj keď v 20. rokoch a koncom 70. rokov v niektorých oblastiach ľad pribudol, klíma v 20. storočí bola podľa štúdie pre ľadovce vo všeobecnosti nepriaznivá. Postupom času sa topili čoraz rýchlejšie.

To, koľko z ľadovca ubudlo, však záviselo od viacerých faktorov – nadmorskej výšky, v ktorej sa ľadovec nachádzal, plochosti jeho jazyka a množstva nečistôt, ktorými je ľadovec pokrytý.
Vo východnej časti Švajčiarska sa ľadovce zmenšovali rýchlejšie ako na juhu, kde sa nachádza aj ikonický vrch Matterhorn.

Dnes pokrýva 1400 ľadovcov vo Švajčiarsku plochu necelých 1000 kilometrov štvorcových, čo je asi polovica rozlohy ľadovcov v celých Alpách.

Zdroje: teraz.sk, ETH Zurich, The Cryosphere

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky