Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Podeľte sa o prírodu Bratislavy so svetom

VEDA NA DOSAH

Výzva City Nature Challenge 2021 nabáda šíriť fotografie prírody v 400 mestách na šiestich kontinentoch.

Fuzac_alpsky_iStock-1254008465.png

Chránený fúzač alpský sa vyskytuje aj v bratislavských mestských lesoch v oblasti Malých Karpát. Zdroj: iStockphoto.com

Obyvatelia Bratislavy sa do šiesteho ročníka výzvy na dokumentovanie biodiverzity v mestách môžu zapojiť prvýkrát. Pomocou bezplatnej aplikácie iNaturalist môžu pozorovať a šíriť fotografie voľne rastúcich rastlín, húb a žijúcich živočíchov.

Výzva sa začína v piatok 30. apríla a potrvá do pondelka 3. mája. Identifikovanie pozorovaných druhov bude prebiehať od utorka 4. mája do nedele 9. mája. Finálne výsledky budú zverejnené v pondelok 10. mája.

Výzvu City Nature Challenge odštartovali v roku 2016 Prírodovedné múzeum Los Angeles County a Kalifornská akadémia vied ako súťaž medzi mestami Los Angeles a San Franciscom. O dva roky neskôr sa konal prvý medzinárodný ročník a každoročne sa pridáva viac miest z rôznych častí sveta.

Keďže sa svetová populácia čoraz viac koncentruje v mestách, je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým dokumentovať mestskú biodiverzitu a pomôcť zabezpečiť budúcnosť rozmanitosti prírody. Veľké súbory dát vytvorené prostredníctvom platformy iNaturalist a vedeckých organizácií môžu pomôcť lídrom prijímať informované rozhodnutia v oblasti ochrany prírody.

V mestách žijú aj ohrozené druhy

S cestovnými obmedzeniami spôsobenými pandémiou sa vedci viac ako kedykoľvek predtým spoliehajú na dôležité zistenia v rámci projektov občianskej vedy. Napriek výzvam, ktoré predstavuje pandémia, spozorovali účastníci v Miami v USA počas City Nature Challenge v roku 2020 takmer vyhynutého ametystového motýľa. V Paname zdokumentovali kriticky ohrozenú žabu – pralesničku harlekýn. V oblasti Washingtonu D. C. zaznamenali prvé pozorovanie salamandry s bielymi škvrnami po viac ako 40 rokoch. Celkovo bolo počas minuloročnej výzvy zaznamenaných viac ako 1300 ohrozených, endemických druhov alebo druhov nedostatočne zdokumentovaných. Množstvo získaných dát poskytuje vedcom, pedagógom, urbanistom a tvorcom politík náhľad do biodiverzity v mestách po celom svete.

Miestnym organizátorom City Nature Challenge na území Bratislavy je občianske združenie Stromosvet. Partnermi podujatia v Bratislave sú Hlavné mesto SR, Mestské lesy v Bratislave, Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a jeho Zážitkové centrum vedy Aurelium, vedecko-popularizačný portál Veda na dosah a magazín o vede a technike Quark.

V reakcii na pandémiu sa tohtoročná výzva nebude zameriavať na súťaž, ale skôr na globálnu spoluprácu. Odhaduje sa, že celosvetovo sa na nej zúčastní viac ako 41000 ľudí.

Ako na to?

Zapojiť sa do výzvy je jednoduché:

  1. Všímajte si prírodu vo svojom okolí, v záhrade, parku alebo lese na území Bratislavy. Môže to byť akákoľvek voľne rastúca rastlina, huba alebo voľne žijúci živočích.
  2. Odfoťte svoje pozorovanie a nahrajte do bezplatnej prírodovednej aplikácie iNaturalist.
  3. Informácie o pozorovaných druhoch získate po identifikovaní svojich pozorovaní vymieňaných s komunitou prírodovedcov a milovníkov prírody.

Viac informácií nájdete na webstránke citynaturechallenge.sk a sociálnych sieťach pod #CityNatureChallenge #PrirodaVBratislave.

Zdroj: Tlačová správa OZ Stromosvet
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky