Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Oslávte Deň Zeme s celoslovenským EkoKvízom

VEDA NA DOSAH

Zlepšite si znalosti o enivronmentálnych témach a hrajte o skvelé ceny, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.  

Objímanie stromu. Ekokvíz ku Dňu Zeme. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračné foto. Zdroj: iStockphoto.com, EkoKvíz

Klimatické zmeny sú síce vážna vec, no vzdelávať sa v tejto oblasti môže byť stále zábava. V Deň Zeme, ktorý si tento rok pripomíname 51. raz, rôzne organizácie na celom svete upozorňujú na dôležitosť ochrany prírody. Na Slovensku pri tejto príležitosti štartuje EkoKvíz z dielne občianskeho združenia Edukácia@Internet, ktorého cieľom je zábavnou formou zlepšiť povedomie Slovákov o environmentálnych témach.

„EkoKvíz je vhodný pre všetky vekové kategórie. Štartujeme 22. apríla a o mesiac, t. j. 21. mája, kvíz ukončíme a vyhodnotíme. Výhodou je, že sa do kvízu môžete zapojiť prakticky hocikedy a koľkokrát chcete,“ hovorí Peter Roman, PR manažér občianskeho združenia Edukácia@Internet.

Ako to funguje?

Od 22. apríla budú na stránke www.ekokvíz.eu každý deň organizátori zverejňovať súbor dvanástich otázok, na ich zodpovedanie majú hráči a hráčky 3 minúty. Čím rýchlejšie hráč odpovie, tým vyššie skóre dosiahne a umiestni sa vyššie v rebríčku súťažiacich.

Hráči s najvyšším počtom bodov vyhrajú po skončení podujatia super ceny – okrem iného aj upcyklovaný notebook v hodnote 500 eur či zaujímavé knihy o ekológii.

Ako sa môžem zapojiť?

Stačí sa zaregistrovať na stránke ekokviz.eu, vytvoriť si profil a začať hrať. EkoKvíz predstavuje neformálny typ vzdelávania na individuálnej báze, no fantázii sa medze nekladú a určite je možné zapojiť doň aj celú triedu. Aj kolektív má totiž šancu vyhrať peknú cenu – sadu ekologických a recyklovaných pomôcok pre celú triedu.

„Učiteľ si môže napríklad vytvoriť profil a „zdieľať” svoju obrazovku svojim študentom, čo im umožní spoločne sa zapojiť do kvízu, alebo si môže vytvoriť profil každý študent sám a „zdieľať” svoj výsledok s učiteľom. Toto sú však príklady a my budeme veľmi radi, ak si EkoKvíz na vašej škole prispôsobíte, ako vám to vyhovuje,“ hovorí Peter Roman.

Ak chcete vyhrať niečo pre celú triedu, odfoťte sa pri hre počas vyučovacích hodín, pridajte fotku na sociálne siete a označte ju @ekokviz.eu. Po skončení kvízu bude vyžrebovaná jedna trieda, ktorá získa cenu.

Záštitu nad EkoKvízom prevzala Slovenská komisia pre UNESCO, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko, poslanci Európskeho parlamentu Michal Wiezik, Vladimír Bilčík a Martin Hojsík, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Ambasádorkami EkoKvízu sa stali známe influencerky Nikoleta Kováčová (Surová Dcérka), Katarína Peterová (Ekoistky), Petra Slezáková (Zero Waste Slovakia) a Vegan Petra.

(TL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky