Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Chcete prežiť ekologickejšiu Veľkú noc? Greenpeace má pre vás zelené tipy

VEDA NA DOSAH

Vyzdobte si príbytok, nakúpte jedlo a naplánujte si aktivity tak, aby ste zbytočne nezaťažili planétu.

Aj Veľká noc sa dá poňať ekologicky. Zdroj: iStockphoto.com

Veľká noc sa dá poňať ekologicky. Zdroj: iStockphoto.com

Veľká noc je oslavou života a pre mnohých je aj najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Ako ju však prežiť tak, aby netrpela naša planéta?

Greenpeace Slovensko prináša na svojej stránke niekoľko tipov, ako si sviatky spraviť o čosi ekologickejšie.

Eko veľkonočná výzdoba

Najmä ľudia, ktorí majú malé deti, vedia, že Veľká noc bez výzdoby a vajíčok by pre tých najmenších bola ako Vianoce bez darčekov. Obchody sú už nejaký čas zaplavené najrôznejšími dekoráciami – kuriatkami, kraslicami či zajačikmi.

Ak chcete Veľkú noc poňať ekologicky, skúste opätovne využiť ozdoby, ktoré už máte doma. Ak však predsa len plánujete veľkonočnú výzdobu osviežiť, poobzerajte sa po výrobkoch z prírodných materiálov alebo si také spolu s deťmi vyrobte. Na internete nájdete mnoho tipov, ako zo starých vecí vyrobiť nové.

Ak môžete, zbytočne neprodukujte nový plastový odpad. Náš svet je doslova zahltený jednorazovými plastmi. Možno to neviete, no zo všetkých globálne vyprodukovaných plastov sa do dnešného dňa podarilo zrecyklovať iba okolo 9 percent.

Vajíčka nafarbite pomocou potravín

Na farbenie vajíčok môžete použiť aj zeleninu či ovocie. Zdroj: iStockphoto.com

Na farbenie vajíčok môžete použiť zeleninu a ovocie. Zdroj: iStockphoto.com

Veľkonočné vajíčka môžete nafarbiť pomocou potravín a korenín. Tieto ingrediencie na rozdiel od mnohých komerčne dostupných farieb neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky. Bez obáv nimi môžete farbiť vajíčka aj so svojimi deťmi.

Prášok z kurkumy alebo karí vyčaruje krásnu žltú, šťava z cvikly zasa ružovú až červenú, červená kapusta a čučoriedky zafarbia vajíčka namodro, tmavočervenú získate zo šupiek červenej cibule, zelenú zo špenátu či žihľavy a hnedú z kávy. Budete tak šetrní k životnému prostrediu, nebudete podporovať konzum a čo je najdôležitejšie, užijete si pri tom s deťmi kopec zábavy.

Fakty

Jeden obyvateľ Európskej únie za rok vyhodí 131 kilogramov nespotrebovaných potravín.

Pri nákupe neprepadajte panike

Podobne ako pri Vianociach ani na Veľkú noc neprepadajte panike. Obchody sa opäť otvoria a hladovať cez sviatky určite nebudete.

Myslite na svoje zdravie, peňaženku a aj na životné prostredie, ktorému nepremyslené nákupy a následné vyhadzovanie pokazených potravín či nezjedených jedál rozhodne neprospievajú. Nakupujte teda radšej s nákupným zoznamom a dobre si premyslite, čo skutočne potrebujete.

Kupujte miestne výrobky

Kupujte radšej miestne výrobky. Ušetríte energiu na dopravu a dáte šancu miestnym výrobcom. Nakupujte potraviny priamo od poľnohospodára alebo prostredníctvom komunitou podporovaného poľnohospodárstva, aby ste podporili rozvoj vidieka a udržateľné poľnohospodárstvo.

Fakty

Ľudia to nepočúvajú radi, ale znížená spotreba mäsa a mliečnych výrobkov skutočne pomáha našej planéte. Európske emisie skleníkových plynov z chovu zvierat predstavujú 12 až 17 percent celkových emisií EÚ a výrazne poškodzujú klímu.

Aj veľkonočné čokoládky môžu byť Fairtrade

Čokoláda je neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných sviatkov. Polievači a šibači sa už tradične odmeňujú čokoládovým vajíčkom, zajačikom či inou veľkonočnou čokoládovou figúrkou.

Hlavná zložka čokolády, kakao, sa dováža z tropických oblastí, a hoci sa kakaovníky dajú pestovať udržateľným spôsobom bez odlesňovania, mnohí výrobcovia často nie sú schopní alebo ochotní to tak urobiť.

Hľadajte preto výrobky s certifikátom Rainforest Alliance alebo UTZ – toto označenie vám napovie, že čokoláda bola vyrobená z kakaovníka, ktorý vypestovali udržateľným spôsobom.

Aj veľkonočné čokoládky môžu byť certifikované a bez prídavku palmového oleja. Zdroj: iStockphoto.com

Aj veľkonočné čokoládky môžu byť certifikované a bez prídavku palmového oleja. Zdroj: iStockphoto.com

Na výrobu mnohých čokolád sa dnes používa palmový olej z palmových plantáží, pre ktoré ničíme dažďové pralesy. Aby ste si sviatky vychutnali bez pachuti zničených dažďových pralesov, zvoľte radšej čokoládu bez palmového oleja.

Logo Fairtrade je zárukou, že produkt pochádza zo spravodlivých obchodných podmienok, že bol vyrobený s ohľadom na životné prostredie a pri jeho výrobe boli dodržané ľudské a pracovné práva.

Vyberajte si lokálne mäso a potraviny

Do slovenského tradičného veľkonočného jedálnička patria vajíčka, varená šunka a chren. Kresťania sa od Zeleného štvrtka do Bielej soboty zriekajú mäsa, postia sa a potom si v sobotu večer alebo v nedeľu urobia slávnostnú veľkonočnú hostinu. Na Veľký piatok sa v mnohých rodinách jedávajú ryby. Aj tu platí, že pokiaľ sa mäsa neviete vzdať a svoje sviatky si bez neho nedokážete predstaviť, vyberte si lokálne mäso a organické ryby.

Najlepším výberom z hľadiska životného prostredia sú bylinožravé ryby, ako je napríklad kapor. Vyhýbajte sa morským mäsožravým druhom. Dobrou, aj keď nie stopercentnou pomôckou, ako na to, môžu byť certifikáty MSC a ASC. Z hľadiska životného prostredia je ideálne kupovať ryby od lokálnych dodávateľov a predajcov.

Veľkonočné koše nahraďte zážitkami

Veľkonočné košíky sú už dlhé roky obľúbeným veľkonočným darčekom. Často bývajú naplnené čokoládou, sladkosťami a novými hračkami. Tentoraz to skúste bez zbytočného konzumu a dajte si s blízkymi darček vo forme zážitku, na ktorý budete dlho spomínať.

Naplánujte si výlet na miestnu farmu, aby ste videli nové mláďatká, navarte si spolu doma jedlo s použitím čerstvých surovín a choďte vedno na prechádzku do parku či na výlet do lesa, aby ste videli, ako sa príroda prebúdza, kvitne, vonia a mení farby.

Namiesto veľkonočných košov si darujte zážitok. Zájdite napríklad s deťmi na farmu. Zdroj: iStockphoto.com

Namiesto veľkonočných košov si darujte zážitok. Zájdite s deťmi napríklad na farmu. Zdroj: iStockphoto.com

Tí akčnejší, ktorým sa nebude chcieť tráviť sviatky iba leňošením pri televízii, môžu pokojne skúsiť zorganizovať zber odpadkov vo svojom okolí. Malým deťom môžete poschovávať na záhrade Fairtrade veľkonočné sladkosti a užiť si s nimi kopec zábavy počas hľadania.

Každá spoločne strávená chvíľa mimo televízie, počítača, tabletu alebo smartfónu sa počíta.

Zdroj: Greenpeace Slovensko

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky