Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Život na mesiaci Európa je čím ďalej, tým reálnejší. Astronómovia tam našli uhlík

Justína Mertušová

Uhlík vo forme oxidu uhličitého sa najhojnejšie vyskytuje v geologicky mladej oblasti zvanej Tara Regio.

Jupiterov mesiac Európa. Zdroj: Wikimedia Commons

Jupiterov mesiac Európa. Zdroj: Wikimedia Commons

Jupiterov mesiac Európa je jedným z mála kútov v našej slnečnej sústave, kde by mohli byť podmienky vhodné pre život. Predchádzajúci výskum ukázal, že pod jeho ľadovou kôrou leží slaný oceán tekutej vody so skalnatým morským dnom. Astronómovia však doteraz netušili, či je chemické zloženie oceánu priaznivé pre život. Teraz už vieme, že áno.

Uhlík náš každodenný

Dve nezávislé vedecké skupiny analyzovali pozorovania z Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba a obe prišli na to isté – na Európe sa nachádza uhlík, ktorý je základným stavebným prvkom života na Zemi.

Uhlík vo forme oxidu uhličitého sa najhojnejšie vyskytuje v geologicky mladej oblasti zvanej Tara Regio. Tá sa vyznačuje takzvaným chaosovým terénom – spleti jám, hrebeňov, trhlín a kupol. Za posledných niekoľko miliónov rokov bola oblasť formovaná interakciami s podzemným oceánom, čím došlo k výmene materiálu, ako aj zloženia jednotlivých vrstiev.

Podľa vedcov nebol uhlík dopravený na Európu meteoritom alebo inými externými zdrojmi. Analýzy ukazujú, že pochádza pravdepodobne z podpovrchového oceánu.

„Na Zemi má život rád chemickú rozmanitosť – čím väčšia rozmanitosť, tým lepšie. Naše životy sú založené na uhlíku,“ povedal Geronimo Villanueva z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbelte v štáte Maryland, hlavný autor nových vedeckých štúdií o Európe.

K Európe vyštartujeme v roku 2024

Oba tímy identifikovali oxid uhličitý pomocou údajov zo spektrografu pre blízku infračervenú oblasť (NIRSpec). Tento prístroj vyhotovil snímky povrchu s rozlíšením 320 krát 320 kilometrov, vďaka čomu mohli astronómovia určiť, kde konkrétne sa chemikálie nachádzajú. Európa je približne rovnako veľká ako náš Mesiac, v priemere má 3100 kilometrov.

Najnovšie zistenia sú dôležité aj pre ďalšie misie v budúcnosti. V októbri 2024 plánuje totižto NASA vypustiť kozmickú loď Europa Clipper, ktorá sa vydá na cestu k mesačnému systému Jupitera. Tri hlavné vedecké ciele misie sú pochopiť povahu ľadovej kôry na povrchu a oceánu pod ňou spolu so zložením a s geológiou Mesiaca. Sondu momentálne stavajú v Laboratóriu prúdových pohonov (Jet Propulsion Laboratory) a priebeh montáže môžete sledovať v priamom prenose na Youtube.

Chemická analýza najmenšieho mesiaca Jupitera môže byť kľúčová a raz rozhodne o tom, či by mohol byť vhodným miestom pre život.

Europa Clipper bude štartovať z Mysu Canaveral v roku 2024. Po jej 2,6 miliardy kilometrov dlhej ceste dorazí k Jupiteru v roku 2030.

Zdroj: NASA

Kampaň Posolstvo vo fľaši. Zdroj: NASA

Pošlite svoje meno k Jupiterovmu mesiacu

NASA si opäť pripravila pre verejnosť akciu, v rámci ktorej môžu záujemcovia zadarmo poslať svoje meno na nejakú zaujímavú kozmickú misiu. Tentoraz je destináciou Jupiterov mesiac Európa. Báseň a mená budú súčasťou kampane Posolstvo vo fľaši a ako správa vo fľaši precestujú miliardy kilometrov.

Mená môžete zaregistrovať do konca roku 2023 (konkrétne do americkej polnoci z 31. decembra na 1. januára). Ak to stihnete, budú zvečnené na mikročipe spoločne s básňou In Praise of Mystery: A Poem for Europa od Ady Limón. Po zaregistrovaní dostanete možnosť stiahnuť si malý suvenír – certifikát s vaším menom na papieri vo fľaši, ktorá putuje k Jupiteru.

„Správa vo fľaši je ideálnym spojením vedy, umenia a technológie. Sme nadšení, že sa môžeme so svetom podeliť o možnosť byť súčasťou cesty lode Europa Clipper,“ povedala Nicola Foxová, administrátorka z riaditeľstva NASA pre vedecké misie vo Washingtone.

Zdroj: NASA, Kozmonautix, ScienceDaily, Space

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky