Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Saturn opäť predbehol Jupiter. Astronómovia identifikovali v okolí planéty ďalších šesťdesiat dva mesiacov

VEDA NA DOSAH

Sú celkom malé a tvarom pripomínajú zemiaky. Do konca mája by ich mala oficiálne uznať aj Medzinárodná astronomická únia.

Planéta Saturn a jeho mesiace. Zdroj: iStockphoto.com

Planéta Saturn a jeho mesiace. Zdroj: iStockphoto.com

Astronómovia identifikovali ďalších 62 mesiacov planéty Saturn. Medzinárodná astronomická únia (IAU) by ich mala ešte v máji oficiálne uznať za mesiace tejto planéty. Novú informáciu prinieslo už viacero zahraničných médií.

Doteraz mal Saturn 83 známych mesiacov. Po prirátaní ďalších 62 ich bude mať 145, a tým predbehne i Jupiter, ktorý sa v súčasnosti pýši 95 známymi mesiacmi. Ak nový počet mesiacov Saturna oficiálne uznajú, počtom mesiacov obsadí opäť prvú priečku.

Svoje prvenstvo pritom obháji nielen vo vzťahu k Jupiteru, ale bude mať dokonca viac mesiacov ako všetky ostatné planéty v slnečnej sústave dokopy. Pre magazín The Guardian to povedal profesor Brett Gladman, astronóm z Univerzity Britskej Kolumbie, ktorý sa na jednotlivých pozorovaniach aktívne podieľal.

Objavili ich pomocou teleskopov na Havaji

Nové mesiace Saturna objavili dva tímy astronómov. Prvý uskutočňoval pozorovania ešte v polovici prvej dekády tohto storočia a druhý, ktorý potvrdzoval niektoré z mesiacov objavených prvým tímom a objavil aj ďalšie mesiace, pracoval v rokoch 2019 až 2021. Oba tímy využívali teleskopy na Havaji.

Sú malé a nepravidelné ako zemiaky

Podľa informácií NY Times sú nové mesiace pomerne malé, nemajú viac ako míľu či dve a tvarmi sú nepravidelné ako zemiaky. Saturn obiehajú v zhlukoch vo vzdialenosti medzi 6 až 18 miliónmi míľ.

Mesiacom boli nateraz pridelené čísla a písmená, neskôr však dostanú mená podľa galských či severských bohov a bohov kanadských Inuitov. Ich mená budú astronómovia dokonca konzultovať so staršími Inuitmi a následne budú IAU predložené na schválenie.

Pan, najvnútornejší prirodzený satelit Saturna, často prirovnávajú k raviole či knedli. Zdroj: NASA/JPL/Space Science Institute

Pan, najvnútornejší prirodzený satelit Saturna, často prirovnávajú k raviole či ku knedli. Zdroj: NASA/JPL/Space Science Institute

Pravdepodobne ich má ešte viac

Odborníci predpokladajú, že Saturn má mesiacov v skutočnosti ešte o niečo viac. V prípade Jupitera, ktorý je k Zemi bližšie, môžu totiž pozorovať i oveľa menšie mesiace, čo vzhľadom na vzdialenosť Saturna od Zeme možné zatiaľ nie je.

So zvyšujúcou sa citlivosťou teleskopov a presnosťou analytických metód však v posledných desaťročiach počet potvrdených mesiacov stále rastie. V ostatnej štúdii vedci použili techniku „shift and stack“, ktorá zahŕňa posun sekvenčných obrázkov rýchlosťou, ktorou sa mesiac pohybuje po oblohe, a dokáže tak odhaliť i slabšie viditeľné a menšie satelity.

V tejto chvíli vedci dúfajú najmä v niečo iné. Veria, že misia Dragonfly vesmírnej agentúry NASA, ktorá by mala odštartovať v roku 2027, bude schopná bližšie pozorovať aspoň jeden z malých vonkajších mesiacov planéty (teda z tých, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane jej prstencov, pozn. red.).

Zdroje: DSL, The Guardian, NY Times
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky