Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecká družica NASA je na orbite. Bude študovať zloženie vzduchu a mikroorganizmy v oceánoch

VEDA NA DOSAH

Misia PACE bude pozorovať Zem z výšky 676 kilometrov najmenej tri roky. Projekt stál zatiaľ 968 miliónov dolárov.

Štart rakety Falcon 9 s misiou PACE. Zdroj: www.novinky.cz

Štart rakety Falcon 9 s misiou PACE. Zdroj: www.novinky.cz

Nosná raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX miliardára Elona Muska dopravila dnes na obežnú dráhu Zeme vedeckú družicu NASA. Stalo sa tak i napriek snahám bývalej administratívy exprezidenta Donalda Trumpa o jej zrušenie.

Misia PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, ocean Ecosystem) bude najmenej tri roky skúmať oceány a atmosféru z výšky 676 kilometrov. Celý projekt stál zatiaľ 968 miliónov dolárov.

Pozorovania prostredníctvom satelitu PACE pomôžu vedcom lepšie predpovedať hurikány a iné prejavy nepriaznivého počasia a podrobne opísať zmeny na Zemi v dôsledku otepľovania. „Bude to nevídaný pohľad na našu planétu,“ skonštatoval vedec Jeremy Werdell.

Okrem toho sa satelit pomocou distribúcie fytoplanktónu a rias zameria aj na stav pozemských oceánov a preskúma jednotlivé typy častíc vo vzduchu.

Poskytne presnejšie dáta

Podľa Werdella je PACE schopný rozlíšiť až 200 farieb. NASA má už síce na obežnej dráhe viac ako dve desiatky satelitov a prístrojov na pozorovanie Zeme, no tie dokážu identifikovať len sedem či osem farieb. Družica PACE by preto mala poskytnúť omnoho dôkladnejší prehľad o tom, ako na seba vzájomne pôsobia atmosférické aerosóly (znečisťujúce látky a sopečný popol) a morský život (riasy a planktón).

PACE poskytne ďalší rozmer toho, čo pozorujú iné satelity,“ uviedla riaditeľka divízie NASA pre výskum Zeme Karen St. Germainová.

Prvé údaje z družice vedci očakávajú o jeden až dva mesiace.

V súčasnosti NASA  tiež spolupracuje s Indiou na ďalšom pokročilom satelite na pozorovanie Zeme, ktorý by mali na obežnú dráhu vypustiť tento rok. Družica Nisar bude využívať radar na meranie vplyvu otepľovania na ľadovce.

Zdroje: Novinky.cz, NASA, tech.sme.sk

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky