Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Astronautky úradu NASA Jasmin Moghbeliová a Loral O’Harová vystúpili z ISS do voľného vesmíru

VEDA NA DOSAH

Druhý výhradne ženský tím dokončil údržbu Medzinárodnej vesmírnej stanice za necelých sedem hodín.

Zľava Astronautky NASA Jasmin Moghbeliová a Loral O'Haraová pracujú počas štvrtého čisto ženského výstupu do otvoreného vesmíru pri Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zdroj: NASA TV

Zľava: Astronautky úradu NASA Jasmin Moghbeliová a Loral O’Harová pracujú počas štvrtého výhradne ženského výstupu do otvoreného vesmíru pri Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zdroj: NASA TV

Astronautky úradu NASA Jasmin Moghbeliová a Loral O’Harová dokončili v stredu svoj prvý výstup do voľného vesmírneho priestoru pred Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS).

Americké astronautky sa po opustení vzdušnej komory a konfigurácii nástrojov a istenia vydali rôznymi smermi, aby zvládli prvé naplánované úlohy. Za 6 hodín a 42 minút urobili údržbu stanice, odstránili skrinku s elektronikou z komunikačnej antény a vymenili jednu z 12 sústav, ktoré sa používajú na otáčanie solárnych panelov na ISS.

Pohľad z kamery namontovanej na prilbe skafandra. Astronautka NASA Jasmin Moghbeliová odstraňuje izoláciu z elektronickej skrinky rádiofrekvenčnej skupiny (RFG). Zdroj: NASA TV

Pohľad z kamery namontovanej na prilbe skafandra. Astronautka Jasmin Moghbeliová odstraňuje izoláciu z elektronickej skrinky rádiofrekvenčnej skupiny. Zdroj: NASA TV

Počas práce astronómok na údržbe ISS sa neúmyselne stratila jedna taška s náradím. Dispečeri ju spozorovali pomocou externých staničných kamier. Nástroje v nej však neboli na dokončenie jednotlivých prác potrebné, a tak stačilo potvrdenie, že vesmírna stanica a jej posádka sú v bezpečí a netreba žiadny mimoriadny zásah.

Druhý výhradne ženský tím v histórii

Moghbeliová a O’Harová tvorili druhý výhradne ženský tím v histórii, ktorý opustil ISS. Išlo v poradí o štvrtý výhradne ženský výstup do otvoreného vesmíru.

Astronautky Jasmin Moghbeliová (vľavo) a Loral O'Haraová (vpravo) pózujú v skafandroch v Johnsonovom vesmírnom stredisku v Houstone v Texase. Zdroj: NASA

Astronautky Jasmin Moghbeliová (vľavo) a Loral O’Harová (vpravo) pózujú v skafandroch v Johnsonovom vesmírnom stredisku v Houstone v Texase. Zdroj: NASA

Po prvý raz si dve ženy, Christina Kochová a Jessica Meirová, obliekli skafandre a opustili ISS kvôli údržbe v októbri 2019. Za úlohu mali vymeniť pokazený regulátor napájania. Plánovaný výstup do vesmíru bol však vtedy niekoľko ráz odložený, keďže na palube ISS nemali dostatok skafandrov menších rozmerov.

Tento problém sa však napokon vyriešil a Kochová s Meirovou zrealizovali koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 dohromady tri udržiavacie výstupy.

Záznam z výstupu je dostupný na YouTube

Záznam zo včerajšieho výstupu dvojice astronautiek si môžete pozrieť na YouTube kanáli úradu NASA, ktorá akciu i naživo vysielala. Moghbeliová mala na sebe skafander s červenými pruhmi, O’Harová čistobiely.

Uprostred vedeckej misie

Moghbeliová a O’Harová sú uprostred svojej vedeckej misie. Žijú a pracujú na palube mikrogravitačného laboratória a snažia sa pokročiť vo vedeckých poznatkoch a vývoji nových technológií pre budúce ľudské a robotické prieskumné misie programu NASA Artemis vrátane tých lunárnych.

Jasmin Moghbeliová (vľavo) a Loral O'Haraová (vpravo) na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Zdroj: NASA

Jasmin Moghbeliová (vľavo) a Loral O’Harová (vpravo) na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Zdroj: NASA

Loral O’Harová má koncom tohto roka absolvovať aj druhý výstup do vesmíru s astronautom Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Andreasom Mogensenom. Dvojica má vo vesmíre zbierať mikroorganizmy.

Zdroje: NASA, Space.com, Fox Weather

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky