Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Unikátna snímka dňa NASA zobrazuje zelený záblesk

VEDA NA DOSAH

Jedinečný jav bol inšpiráciou mnohých filmárov a spisovateľov. Viažu sa naň aj mýty z dávnych čias.

Zelené záblesky z Cerro Tololo v Čile. Zdroj: Tomáš Slovinský a Petr Horálek

Zelené záblesky z Cerro Tololo v Čile. Zdroj: Tomáš Slovinský a Petr Horálek

Unikátna snímka dňa NASA, ktorej autormi sú Slovák Tomáš Slovinský a Čech Petr Horálek, zobrazuje zelený záblesk.

Jedinečný úkaz bol inšpiráciou mnohých filmárov a spisovateľov, dokonca sa naň viažu rôzne mýty z dávnych čias. V románe slávneho Jula Verna z roku 1882 je škótske dievča ochotné vydať sa len za muža, s ktorým spoločne uvidí zelený záblesk. Čo však zelený záblesk v skutočnosti je a kedy ho môžete vidieť?

Ide o vzácny jav, ktorý sa objavuje na hornom okraji slnka alebo mesiaca pri západe alebo východe a je pozorovateľný len vo výborných podmienkach, keď je atmosféra čistá a priezračná, a ak sa pozorovateľ nachádza nad nulovým, v ideálnom prípade až záporným obzorom bez akýchkoľvek kopcov. Dokážeme ho teda zachytiť na hladine mora alebo vysoko v horách, čo bol aj prípad aktuálnej snímky dňa NASA.

Spôsobený lomom slnečných lúčov v atmosfére

Úkaz je spôsobený lomom slnečných lúčov v zemskej atmosfére – astronomickou refrakciou, ktorá býva najväčšia nízko pri obzore. Biele slnečné svetlo vchádza šikmo do atmosféry, ktorá ho rozkladá podobne ako optický hranol. Šanca vidieť zelený záblesk je malá, časový úsek, keď je tento úkaz badateľný, býva totiž obvykle kratší ako jedna sekunda.

Nie je to po prvý raz, čo si NASA všimla fotografie Slovinského a Horálka. Obaja sa presne pred rokom zúčastnili dokonca na náročnej astronomickej fotoexpedícii pre americkú vedeckú organizáciu NOIRLab, počas ktorej navštívili tie najväčšie svetové observatóriá na Kitt Peaku v Arizone, Mauna Kea na Havaji a Cerro Pachón a Cerro Tololo v Čile.

A presne tam vznikla aj dnešná Astronomická snímka dňa NASA.

V posledný večer expedície, teda 9. apríla 2022, sa fotografi z vysokohorského medziamerického observatória Cerro Tololo v Čile pokúsili o zachytenie známeho fenoménu. Keďže celý okamih trvá iba niekoľko milisekúnd, fotografi museli byť dobre pripravení. Úlohu napokon zvládli na jednotku a posledné lúče zapadajúceho slnka im priniesli vytúženú odmenu – celú sériu zelených zábleskov. Ide o raritnú a vzácnu zbierku.

Zdroj: Astronovinky.eu

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky