Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Rover Perseverance uloží tento týždeň na Marse poslednú skúmavku so vzorkou horniny

VEDA NA DOSAH

Podľa aktuálneho plánu by skúmavky mali priviezť na Zem v roku 2033.

Rover Perseverance na Marse. Zdroj: iStockphoco.com

Rover Perseverance na Marse. Zdroj: iStockphoco.com

Robotické vozidlo Perseverance americkej vesmírnej agentúry NASA tento týždeň uloží na povrch Marsu poslednú, desiatu skúmavku s odobratou vzorkou horniny, na ktorú počas svojho pobytu na červenej planéte narazilo. NASA o tom informuje v stručnom oznámení.

Kľúčovým cieľom misie Perseverance je nájsť život na červenej planéte. Odobratie prvých vzoriek skál a hornín, v ktorých výskumníci plánujú hľadať dôkazy starodávneho mikrobiálneho života, je teda jednou zo základných úloh, ktoré by mohli pomôcť naplniť tento zámer.

Prvú titánovú skúmavku rover pustil na povrch Marsu 21. decembra 2022 pod vozidlo z výšky približne 89 centimetrov.

Výskumníci pomocou rovera odoberajú z jednotlivých skál vždy po dve vzorky, jednu spúšťajú na povrch planéty, druhá zostáva vo vozidle. Skúmavky, ktoré zatiaľ spočívajú na povrchu Marsu, sú uložené relatívne blízko seba v lokalite Three Forks a slúžia ako záloha.

Podľa súčasného plánu misie Mars Sample Return by vozidlo Perseverance malo priniesť vzorky až k pristávaciemu modulu misie. V prípade, že by ich nedokázalo doručiť, mali by skúmavky z povrchu planéty pozbierať dva lietajúce drony, ktoré sa vyšlú na Mars v rámci misie Mars Sample Return.

Earth Return Orbiter, loď Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorá prinesie vzorky z orbity Marsu na Zem, podľa najnovších odhadov odštartuje na jeseň 2027 a Sample Retrieval Lander s loďou určenou na vynesenie vzoriek na orbitu Marsu a s helikoptérami v lete 2028. Ak všetko pôjde podľa plánu, vzorky privezú na Zem v roku 2033.

Zdroje: DSL.sk, Vosveteit.sk

(af)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky