Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

NASA začne na jeseň s výskumom UFO

VEDA NA DOSAH

Štúdia bude trvať deväť mesiacov a chce odstrániť zaužívanú stigmu.

Ilustračná grafika UFO sa vznáša nad lesom.

Ilustračná grafika UFO. Zdroj: iStock

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) poveril tím vedcov, aby od začiatku jesene skúmali neidentifikované lietajúce objekty (UFO) – javy a pozorovania na oblohe, ktoré nie sú lietadlami alebo poznanými (z vedeckého hľadiska) prírodnými javmi.

Čo je cieľom projektu

Štúdia sa zameria na bližšie preskúmanie už dostupných údajov. Zároveň chce vyvinúť postup, akým by bolo najlepšie zbierať dáta o UFO v budúcnosti a vedecky ich spracovať tak, aby poskytli pre NASA podložené informácie.

Aktuálnym problémom je, že vedecká komunita má obmedzené množstvo oficiálnych pozorovaní UFO, čo sťažuje vyvodzovanie záverov o povahe týchto javov. „NASA verí, že nástroje vedeckého bádania sú veľmi účinné,“ povedal Thomas Zurbuchen, organizátor vedy v centrále NASA vo Washingtone. „Máme prístup k širokému spektru pozorovacích techník a spôsobov, akým môžeme sledovať Zem z vesmíru. Tím vedcov sa pokúsi zodpovedať naše otázky v chápaní neznámeho, čo je aj samotnou definíciou vedy.”

Neidentifikované objekty sú hrozbou pre bezpečnosť lietadiel

Minulý mesiac sa v Kongrese konalo verejné zhromaždenie o UFO, kde informovali, že americké tajné služby kategorizovali minulý rok 144 pozorovaní za nevysvetliteľné.

Neidentifikovateľné objekty v atmosfére môžu byť z pohľadu národnej aj leteckej bezpečnosti nebezpečné. Stanoviť, ktoré udalosti sú a ktoré nie sú prírodnými javmi, je kľúčovým prvkom pre lepšie pochopenie ich identifikácie a prípadnej manipulácie. Podľa NASA neexistuje žiaden dôkaz, že UFO sú mimozemského pôvodu.

„Naozaj verím, že kvalita vedy sa nemeria len výsledkami a výstupmi, ale aj otázkami, ktoré sme ochotní si položiť a pomocou vedy riešiť,“ hovorí Zurbuchen.

Kedy začnú s pátraním po UFO?

NASA začne so štúdiou na jeseň, pričom bude trvať približne deväť mesiacov a nebude stáť viac ako 100 000 amerických dolárov.

Nezávislú štúdiu povedie astrofyzik David Spergel, ktorý je prezidentom Simons nadácie v New Yorku a v minulosti bol vedúcim katedry astrofyziky na Princetonskej univerzite v New Jersey. „Budeme zhromažďovať všetky údaje týkajúce sa UFO od občanov, vlády, neziskových organizácií a firiem,“ dodáva.

Daniel Evans, ktorý pôsobí na riaditeľstve vedeckých misií NASA a bude zodpovedný za priebeh i organizáciu štúdie, hovorí, že v súlade s princípmi otvorenosti, transparentnosti a vedeckej integrity bude NASA informácie verejne šíriť. „Údaje NASA sprístupňujeme každému a túto povinnosť berieme vážne,“ zdôrazňuje Evans.

NASA má okrem iného aj aktívny astrobiologický program, ktorý sa zameriava na pôvod, vývoj a distribúciu života mimo Zeme od štúdia vody na Marse po skúmanie sľubných budúcich oceánskych svetov na mesiacoch Titan a Európa.

Zdroj: TS NASA, Space

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky