Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dnes by mala k Medzinárodnej vesmírnej stanici doraziť štvorica astronautov misie Ax-3

VEDA NA DOSAH

Súčasťou komerčného letu na ISS je aj prvý Európan, Švéd Marcus Wandt z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Posádka misie zľava: špecialista misie ESA Marcus Wandt, veliteľ Michael López-Alegría, pilot Walter Villadei a špecialista misie Alper Gezeravcı.

Posádka misie zľava: špecialista misie ESA Marcus Wandt, veliteľ Michael López-Alegría, pilot Walter Villadei a špecialista misie Alper Gezeravcı. Zdroj: ESA

Vo štvrtok 18. januára odštartovala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) súkromná misia Ax-3 spoločnosti Axiom Space z floridského mysu Canaveral. Na palube lode Crew Dragon spoločnosti SpaceX sa nachádza štvorčlenná medzinárodná posádka.

Loď Crew Dragon sa na svoj približne 36-hodinový let vydala 18. januára 2024 o 22.49 SEČ. K ISS by mala doraziť dnes 20. januára 2024. Ak pôjde všetko podľa plánu, mala by sa k ISS pripojiť v autonómnom režime o 11.15 SEČ.

Priamy prenos z pristátia, zo vstupu a z uvítania bude možné sledovať na ESA Web TV od 9.15 SEČ, dve hodiny pred samotným vylodením sa na ISS o 11.15 hod. SEČ.

Tím pozostávajúci zo štyroch astronautov by mal na obežnej dráhe stráviť približne 14 dní, počas ktorých budú jeho členovia vykonávať vedecké experimenty v oblasti mikrogravitácie. Posádka sa na let k vesmírnej stanici pripravovala niekoľko mesiacov.

Prvý Európan súčasťou komerčného letu na ISS

Súčasťou posádky je aj Švéd Marcus Wandt z Európskej vesmírnej agentúry (ESA), pre ktorého je to prvá vesmírna misia. Je piatym astronautom ESA, ktorý letí na palube vesmírnej lode Dragon, a to ako špecialista misie. Zároveň je tretím švédskym astronautom vo vesmíre.

Švéd Marcus Wandt je z novej generácie európskych astronautov prvý, ktorý letí do vesmíru v rámci komerčných letov so spoločnosťou Axiom Space. Jeho misiu podporuje ESA a Švédska národná vesmírna agentúra (SNSA).

Cieľom ESA je vyzdvihnúť spoluprácou s komerčnou spoločnosťou fakt, že aj krátke misie majú zmysel a môžu priniesť kvalitné vedecké poznatky, osvetu a vzdelávanie s dosahom pre život na Zemi. Súkromné spoločnosti zohrávajú vo výskume vesmíru stále väčšiu úlohu. Ukazuje to aj program Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý nadviazal spoluprácu s niekoľkými súkromnými americkými spoločnosťami.

Marcus Wandt by mal počas dvoch týždňov, ktoré strávi na ISS, vykonať asi 20 vedeckých pokusov. Wandt prešiel ročným výberovým procesom. V novembri 2022 bol vybraný ako náhradný člen posádky ESA.

Ďalší členovia tímu

V histórii je to v podstate prvá posádka, ktorá má takmer čisto európske obsadenie. Okrem Marcusa Wandta ju tvoria ďalší traja členovia: Walter Villadei z Talianska, Alper Gezeravcı z Turecka a skúsený bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría, ktorý im bude veliť. Michael López-Alegría sa narodil v Madride a má dvojité občianstvo, zastupuje teda USA aj Španielsko.

Bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría je jediný so skúsenosťami priamo z vesmíru. Na ISS v rámci programu Axiom Space letel už v apríli 2022 s misiou Ax-1.

Švéd Marcus Wandt z Európskej vesmírnej agentúry (ESA), Talian Walter Villadei a Turek Alper Gezeravcı majú skúsenosti ako vojenskí piloti. Gezeravcı je prvým tureckým astronautom vo vesmíre.

Misia Muninn

Misia s názvom Muninn sa oficiálne začne hneď, ako prejde Marcus Wandt poklopom na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Privíta ho astronaut ESA Andreas Mogensen z Dánska, veliteľ vesmírnej stanice ISS. Na ISS sa tak stretnú dvaja severania Švéd Marcus Wandt, ktorého misia nesie názov Muninn, a Dán Andreas Mogensen, ktorého misia má podobný názov, a to Huginn.

Muninn súvisí s príbehom o dvoch havranoch, pochádzajúcim zo severskej mytológie. Spoločníci boha Odina Muninn a Huginn symbolizujú ľudskú myseľ. Podľa mýtu sú havrany poslami a poradcami svojho boha, delia sa s ním o všetko, čo vidia a počujú. Názov Muninn je odvodený zo staroseverského slova munr, ktoré možno preložiť ako vášeň a emócie, a odkazuje na nadšenie Marcusa Wandta pre vesmírne lety.

Priamy prenos zo štartu aj s pútavým sprievodným komentárom priniesla stránka kosmonautix.cz.

Zdroj: ESA (1, 2, 3), kostmonautix.sk

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky