Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európska vesmírna agentúra ocenila kozmického konštruktéra Jána Baláža

VEDA NA DOSAH

Ocenenie mu patrí za výnimočný príspevok k misii JUICE. Sonda JUICE odštartovala v apríli na osemročnú púť k Jupiteru.

Ján Baláž získal ocenenie od ESA za výnimočný príspevok k misii JUICE. Zdroj: archív ÚEF SAV, v. v. i.

Ján Baláž získal ocenenie od ESA za výnimočný príspevok k misii JUICE. Zdroj: archív ÚEF SAV, v. v. i.

Európska vesmírna agentúra (ESA) ocenila kozmického konštruktéra Jána Baláža z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i., (ÚEF SAV, v. v. i.) za jeho výnimočný príspevok k misii JUICE. Sonda JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) v hodnote 1,6 miliardy eur odštartovala 14. apríla 2023 z kozmodrómu Kourou na osemročnú púť k Jupiteru. Počas blízkych preletov bude podrobne skúmať jeho mesiace Európa, Ganymedes a Kalisto. V závere misie sa sonda zachytí na orbite mesiaca Ganymedes. Dielo vytvorené človekom sa tak po prvý raz v histórii stane obežnicou mesiaca inej planéty.

JUICE na palube nesie 11 špičkových vedeckých aparatúr, medzi nimi aj prístrojový komplex PEP (Particle Environment Package), ku konštrukcii ktorého významne prispel práve tím pod vedením Jána Baláža. Prístroj bude študovať časticové prostredie Jupitera, s ktorým Galileiho mesiace efektívne interagujú, keďže sa nachádzajú vnútri intenzívnych radiačných van Allenových pásov tejto obrej planéty. Interakcie Ganymeda sú ešte komplexnejšie, keďže tento mesiac má aj vlastné magnetické pole.

Nenahraditeľný antikoincidenčný detektor ACM

Súčasťou vedeckého komplexu PEP je aj antikoincidenčný detektor ACM, vyvinutý a skonštruovaný v košickom ÚEF SAV, v. v. i. Jeho úlohou je registrovať prienik častíc vysokých energií cez tieniaci plášť aparatúry PEP do jej detekčného systému. Takéto častice nie je možné dostatočne odtieniť pre hmotnostné a geometrické limity.

„Bez detektora ACM by senzor PEP-JDC nevedel spoľahlivo odlíšiť plazmové častice nízkych energií od rušivých efektov prenikavých častíc vysokých energií,“ vysvetlil Ján Baláž, ktorého ocenenie agentúry ESA veľmi potešilo.

„Toto ocenenie si nesmierne vážim. Vlastne ma aj prekvapili, že mi certifikát dali už teraz, keďže sondu JUICE od jej cieľa delí ešte osem rokov medziplanetárneho letu a kumulatívna vzdialenosť šesť miliárd kilometrov. Podobný certifikát som totiž dostal v minulosti za príspevok k misii Rosetta až po desiatich rokoch letu a dosiahnutí jej cieľa – kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko,“ uviedol konštruktér detektora ACM.

Na webových stránkach ESA je dostupný detailný 3D model sondy JUICE a prostredníctvom stránky Kde je JUICE teraz? možno sledovať nielen jej momentálnu polohu, ale aj virtuálne simulovať celý jej let slnečnou sústavou od štartu 14. apríla 2023 až po dosiahnutie Jupitera 18. júla 2031.

Zdroj: TS SAV
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky