Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Chobotnice a vodné medvedíky letia na pomoc kozmonautom

VEDA NA DOSAH

Tieto malé vodné živočíchy by mali dnes vyraziť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) na palube rakety Falcon 9 spoločnosti Space X.

Mláďatá bobteil chobotníc. Zdroj_NASA_Jamie S. Foster

Mláďatá bobtail chobotníc. Zdroj: NASA; Jamie S. Foster

Chobotnice majú podobný imunitný systém ako ľudia. NASA tvrdí, že experiment by mohol pomôcť vyvinúť opatrenia na ochranu zdravia astronautov počas dlhých vesmírnych misií.

Mláďatá bobtail chobotníc sú súčasťou štúdie NASA so skratkou UMAMI (z anglického Understanding of Microgravity on Animal-Microbe Interactions), ktorá skúma účinky mikrogravitácie počas kozmických letov na interakcie medzi užitočnými mikróbmi a ich zvieracími hostiteľmi.

„Zvieratá vrátane ľudí sa spoliehajú na to, že ich mikróby im udržujú zdravý tráviaci a imunitný systém. Nerozumieme však úplne tomu, ako vesmírne lety menia ich vzájomné pôsobenie,“ hovorí vedúca experimentu Jamie Foster a dodáva, že chobotnice by mali byť schopné toto neznámo objasniť.

3D ilustrácia vodného medvedíka. Zdroj: iStockphoto.com

3D ilustrácia vodného medvedíka. Zdroj: iStockphoto.com

Spolu so stodvadsiatimi ôsmimi bobtail chobotničkami na ISS poletí tiež päťtisíc tadigradov, ktorým sa hovorí aj vodné medvedíky. Tieto mikroskopické živočíchy dokážu tolerovať extrémnejšie prostredie ako väčšina životných foriem.

„Chceme pochopiť, ako tadigrady v týchto prostrediach prežívajú a reprodukujú sa a či sa môžeme dozvedieť niečo o trikoch, ktoré používajú, a prispôsobiť ich tak, aby chránili astronautov,“ povedal Thomas Boothby, vedúci experimentu.

Povezie ich raketa Falcon 9 spoločnosti Space X, ktorá by mala štartovať, ak bude vhodné počasie, dnes 3. júla o 13.29 EDT (letný čas východného pásma USA). Živý prenos sa začne pätnásť minút pred štartom, na našom území štart začne o 19.29. Môžete ho sledovať po kliknutí na nasledujúci link: https://www.spacex.com/launches/. V prípade nepriaznivého počasia sa naplánovali ďalšie termíny štartu, jeden dnes a dva zajtra, teda. 4. júla.

Zdroj: NASA, BBC
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky