Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci objavili nový druh palmy: kvety aj plody má ukryté pod zemou

VEDA NA DOSAH

Ako prebieha opeľovanie jedinečnej palmy z ostrova Borneo, ktorá dostala názov Pinanga subterranea, je pre vedcov zatiaľ záhadou.

Palma pinanga subterranea

Palma Pinanga subterranea rastie na ostrove Borneo. Zdroj: Augusti Randi

Rod Pinanga zahŕňa okolo 140 druhov od Himalájí až po Novú Guineu. Viac ako 100 druhov rastie v juhovýchodnej Ázii, pričom ostrov Borneo, kde rastie 40 druhov, je hlavným centrom biodiverzity. Pri väčšine druhov ide o malé vzpriamené palmy rastúce v spodnom poraste lesa.

Vedci z Kráľovských botanických záhrad v Kew v spolupráci s ďalšími výskumníkmi objavili nový druh, ktorý pomenovali Pinanga subterranea. V prípade spomenutej palmy ide o vzácny fenomén – jej kvety aj plody sú ukryté pod zemou. Po prvýkrát ju v roku 1997 objavil malajský botanik Paul Chai, ktorý sa tiež zúčastnil na tomto výskume. Člen výskumného tímu Benedikt Kuhnhäuser pre denník Independent vyzdvihol, že bez upozornenia malajského kolegu by túto vzácnu rastlinu zrejme prehliadli.

Na svete existujú aj iné druhy, ktoré kvitnú pod povrchom zeme alebo majú pod zemou plody, avšak prinajmenšom sa časť ich reprodukčných orgánov nachádza nad zemou. Väčšina týchto rastlín sa vyskytuje v suchých alebo púštnych oblastiach, kde môže dozrievanie plodov v podmienkach pod zemou rastline poskytnúť priaznivé mikroprostredie pre rast potomstva a ochranu pred horúčavou a škodcami.

V prípade paliem (Arecaceae) zatiaľ podobný jav nebol zdokumentovaný. Palma Pinanga subterranea je preto z pohľadu vedcov výnimočným objavom, pričom na Borneu nie je neznáma. Je rozšírená najmä v dažďových lesoch západného Bornea, zahŕňajúcich územie Malajzie aj Indonézie. Domorodci ju dobre poznajú. V najmenej troch jazykoch používaných na ostrove Borneo pre ňu existujú štyri rôzne názvy, a to Pinang Tanah, Pinang Pipit, Muring Pelandok a Tudong Pelandok. Pre domorodcov je vyhľadávanou pochúťkou. Konzumujú jej sýtočervené sladké a šťavnaté plody. Do pozornosti vedcov sa však dostala až teraz, hoci na Borneu už bolo opísaných okolo tristo druhov rôznych paliem.

„Tento nález prináša viac otázok než odpovedí. Ako prebieha opeľovanie? Ako nájde opeľovač kvety, keď sú pod zemou?“ kladie si otázky William Baker, jeden z členov výskumu. „Čo stojí za vznikom daného fenoménu a čím nás palmy ešte prekvapia?“ dodáva. Výskum v teréne ukázal, že semená rastliny roznáša prasa fúzaté (Sus barbatus), ktoré sa živí jej plodmi. Prasa ich dokáže totiž v zemi nájsť. Vedci zatiaľ nevedia, na základe čoho. Zrelé plody síce nemajú vôňu, výskumníci však predpokladajú, že ich zvieratá nájdu vďaka citlivému čuchu. Počas vyhrabávania zo zeme ich roztrúsia po okolí. Hoci plody dozrievajú pod zemou, sú sýtočervenej farby, čo môže prasatám pomáhať pri orientácii.

červené plody palmy rastúce pod zemou

Sýtočervené plody palmy Pinanga subterranea rastú pod zemou. Zdroj: Augusti Randi

Kvety a zároveň plody pod zemou sú v prírode niečím výnimočným. V súčasnosti poznáme už len malé podzemné orchidey rodu Rhizanthella, ktoré sú doma v Austrálii. Kvitnú pod zemou a žijú v symbióze s mykoríznou hubou Thanatephous gardner pri koreňoch kra s názvom Melaleuca uncinata. Ich objav v roku 1928 spôsobil svetovú senzáciu. Miesta, na sa ktorých tieto rastliny v súčasnosti vyskytujú, sa udržiavajú v tajnosti, keďže sú veľmi vzácne a treba ich chrániť.

Zdroj: ČT24, Kew Royal Botanic Gardens, New Phytologist Foundation (1,2), The Independent

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky