Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Kalifornii opäť nastal obľúbený úkaz, zvaný superbloom

Andrea Fedorovičová

Po štyroch rokoch tam bujne kvitnú žiarivé divoké kvety. Pestrofarebné polia skrášľujú aj kalifornské púšte.

Počas Superbloomu sa každoročne zvýši v Kalifornii turizmus. Zdroj: ktla.com

Počas superbloomu sa v Kalifornii každoročne zvýši turizmus. Zdroj: ktla.com

Antelope Valley v južnej Kalifornii je po dlhom čase opäť posiate jarnými kvetmi. Tento úkaz sa nevidí každý rok. Keď však príde tá správna jar, obrovskú plochu rozžiaria divorastúce letničky. Rozoznať sa dajú aj na satelitných snímkach.

Naposledy si obyvatelia Kalifornie tento úkaz vychutnali pred štyrmi rokmi. Na to, aby sa mohol udiať, musí byť týždne až mesiace škaredo, pričom vytrvalé sneženie by mali striedať prudké dažde.

Fakty

  • Odborníci ani dnes nedokážu spoľahlivo predpovedať, ako dlho budú kvety kvitnúť a kedy sa znova objavia. To, či rozkvitnú rôzne druhy naraz, závisí od kombinácie rozličných faktorov.
  • Na planine Carrizo v okrese San Luis Obispo možno z vesmíru vidieť rozkvitnutú facéliu. Oblasti, kde kvitne, vyzerajú z vesmíru ako veľké tmavé pruhy fialovej farby.
  • Okrem facélie vidno na satelitných snímkach často aj žlté fľaky. Tie pozostávajú zo sedmokrások a z lasthenií.
  • Žltokvitnúce polia sa na snímkach často prelínajú aj so sýtooranžovými škvrnami. Tie sú tvorené tisíckami kalifornských makov. Najčastejšie sa vyskytujú v Palmdale, v okrese Los Angeles.

„Semená kvetov spia v pôde pokojne aj celé roky a čakajú na tie správne podmienky, aby začali svoj životný cyklus. Ide o zimné jednoročné rastliny reagujúce na zimný dážď. Ak v zime intenzívne prší, toto je výsledok,“ povedala pre Washington Post riaditeľka programu ochrany prírody v Kalifornskej botanickej záhrade v Claremonte Naomi Fragaová.

Okrem vlhka treba raslinkám na to, aby zakvitli, aj chladnejšie teploty. Tie totiž prispejú k tomu, že začne klíčiť a vzápätí kvitnúť viac druhov kvetín súčasne.

Podľa magazínu The Guardian väčšina druhov tvoriacich typický superbloom sú púštne letničky, čo znamená, že sa ich celý životný cyklus obyčajne zavŕši v priebehu niekoľkých mesiacov.

Sucho môže rastlinám aj prospieť

Napriek tomu, že sa divoké rastliny bez problémov šíria aj v púštnych oblastiach Kalifornie, určitý problém pre ne môžu predstavovať hroziace suchá. Podľa Joan Dudneyovej zo školy environmentálnej vedy a manažmentu na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare však za to, že dnes kvitnú, môžu ďakovať práve predchádzajúcemu intenzívnemu obdobiu sucha.

Ako je to možné? Práve spomínané sucho, ktorým si Kalifornia prechádzala posledné tri roky, pomohlo totiž obmedziť rast mnohých inváznych tráv v krajine a vylepšilo šance miestnych pestrofarebných letničiek, aby využili silné dažde a rozšírili sa.

Pekne zakvitnutý kopček

Ľuďom pohľad na obrovské kvitnúce pláne doslova berie dych. Vedci však pripomínajú, že to, čo vidíme dnes, je len veľmi malý kúsok toho, čo kvitlo kedysi. „Im by sa to zdalo asi len ako pekne zakvitnutý kopček, zatiaľ čo my to prežívame ako neuveriteľnú udalosť,“ poznamenala Dudneyová.

Superbloom v Kalifornii. Zdroj: NASA

Superbloom v Kalifornii. Zdroj: NASA

„Vinou inváznych druhov, ktoré k nám boli zavlečené, sme zároveň prišli o obrovské množstvo druhovej rozmanitosti a okresala sa aj plocha, na ktorej sa tieto kvetiny kedysi vyskytovali. Keď sa nad tým zamyslíte, je to skoro tragédia,“ dodala.

Nárast turizmu a ochrana krajiny

So superbloomom sa v Kalifornii a na americkom juhozápade pravidelne zvyšuje i miera turizmu. Ľudia sú množstvom žiarivých kvetov fascinovaní. Ak patríte k tým, ktorí sa rozhodli zažiť tento krásny úkaz naživo, buďte nanajvýš opatrní a správajte sa v rozkvitnutej krajine zodpovedne.

Pred štyrmi rokmi bol superbloom medzi ľuďmi taký populárny, že Kalifornia zaznamenala v období kvitnutia poľných kvetov desaťtisíce návštevníkov. Neraz však za sebou zanechali spúšť, bezhlavo kvety trhali a šliapali po nich. Reakciou na to je dnes napríklad rozhodnutie mestečka Lake Elsinore, že Walker Canyon, kam sa počas ostatného superbloomu nahrnuli húfy ľudí, bude tento rok počas sezóny pre verejnosť neprístupný.

Zdroje: The Guardian, Washington Post, Tomorrow’s World Today, denik.cz

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky