Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Sedemnáste lesnícke dni sa budú niesť v znamení hesla „Lesy liečia“

VEDA NA DOSAH

Lesníci upriamia pozornosť na zdravotné benefity prosperujúceho lesa a neopomenú ani vedu a výskum v oblasti lesníctva.

Lesy liečia nielen telo, ale aj dušu. Zdroj: iStockphoto.com

Lesy liečia nielen telo, ale aj dušu. Zdroj: iStockphoto.com

Zdravý les má na zdravie človeka obrovský dosah. Je rokmi overené, že lesy liečia nielen telo, ale aj dušu a prispievajú k rovnováhe, ktorú dnes veľmi potrebuje každý z nás. Lesnícke dni 2023 preto ideovo rozvinú primárne tento koncept.

Rôzne typy prostredí, najmä prírodných, pôsobia rozmanito na jednotlivcov i skupiny ľudí. Ľudia uprednostňujú miesta v prírode, ktoré sú známe, obsahujú viaceré zložky prírody, predovšetkým dospelé stromy a vodu.

Príroda zvyšuje ľuďom hladinu serotonínu, ktorý je považovaný za hormón šťastia. Prechádzka v lese redukuje stres, povzbudzuje dušu, podporuje pozitívne myšlienky, znižuje hnev, agresívne reagovanie, navodzuje lepšiu náladu a pocit vitality, energie i nasadenia.

Upriamia pozornosť aj na vedu a výskum

Sedemnásty ročník podujatia má tiež za cieľ upriamiť pozornosť na 125 rokov lesníckej vedy a výskumu. Aj preto bude časť odborného programu venovaná predstaveniu inovatívnej a vo svetovom meradle unikátnej 3D CT linke na skenovanie guľatiny dreva ako súčasti Centra excelentnosti lesnícko-drevárskeho komplexu LignoSilva.

Lesnícke dni slávnostne otvoria 21. apríla na Námestí SNP vo Zvolene. Lesníci budú mať pre verejnosť pripravené aktivity lesnej pedagogiky, cvičenia s palicou, naučia záujemcov a záujemkyne zásady prvej pomoci v lese.

Účastníkov čaká aj rozhovor so psychologičkou, avesterapia (terapia, na ktorú sa využívajú operené dravce), kanisterapia (terapia využívajúca psy), ukážky lesníckych činností a poľovnícke i včelárske ukážky a budú si môcť pochutnať na lesníckych pochúťkach a poľovníckom guľáši.

Pozrite si

V spolupráci s Národnou transfúznou službou SR sa k Lesníckym dňom pridáva i organizovaný odber Zelená kvapka krvi. V jednotlivých regiónoch Slovenska, napríklad v Bratislave, Kežmarku, Trenčíne, Hlohovci, Banskej Štiavnici, Košiciach a Čiernom Balogu, organizujú lesnícke inštitúcie aj ďalšie aktivity pod hlavičkou Lesníckych dní.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.lesnickedni.sk a v pridruženej facebookovej skupine.

Zdroj: TS NLC
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky