Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pätinu Stredoeurópanov odrádzajú blízki od vedeckej kariéry

Marta Bartošovičová

Na prieskume State of Science 2020 sa zúčastnilo vyše 25 tisíc ľudí zo štrnástich krajín sveta.

Žiaci na hodine chémie vykonávajúci experimenty. Zdroj: iStockphoto.com

Žiaci na hodine chémie pri experimentoch.

Súčasná pandemická situácia poukázala nielen na dôležitosť vzdelávania, ale aj na veľký význam vedy a výskumu pre náš každodenný život. Máme však dostatočný počet vedcov, výskumníkov, informačných technológov či technikov?

V strednej Európe verilo už pred pandémiou 85 percent ľudí, že na pracovnom trhu je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov práve v oblasti vedy a výskumu. Napriek tomuto postoju mnoho mladých ľudí musí prekonávať nevôľu blízkych a aj predsudky spojené s vedeckou kariérou. Ukázali to výsledky prieskumu technologickej spoločnosti 3M, ktorá patrí medzi vedúce spoločnosti vo svete inovácií.

Žiaci a študenti v ňom tiež prezradili, čo ich odrádza od ďalšieho štúdia prírodovedných či technických odborov.

Je veda iba pre géniov alebo bifľošov?

Hoci si v súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým uvedomujeme významnú úlohu vedy a výskumu v našich životoch, stále viac mladých ľudí odrádzajú ich blízki od pokračovania v štúdiu prírodných vied. V strednej Európe je to 22 percent mladých oproti celosvetovým sedemnástim percentám.

Rozdiel vidno už z generačného hľadiska. Až takmer tretina ročníkov 1980 až 2009 nemá od rodiny podporu. Na porovnanie možno uviesť, že šestnásť percent povojnových „baby boomers” a detí z generácie X nenašlo pochopenie pre vedecké smerovanie u svojich blízkych. Najčastejším argumentom, prečo si študenti radšej volia inú kariérnu cestu, je počúvanie, že nie sú dostatočne múdri. S touto formou odrádzania sa stretlo 38 percent opýtaných.

K hlavným prekážkam patria aj stereotypné tvrdenia, že veda je iba pre géniov alebo bifľošov. Z tohto dôvodu sa 31 percent mladých ľudí do štúdia prírodovedných odborov a následne vedeckej kariéry nehrnie. Problémom však je aj prístup základných a stredných škôl k prírodovedným predmetom.

V prieskume 27 percent opýtaných potvrdilo, že v škole nemajú dostatočné možnosti štúdia prírodovedných predmetov.

Tri hlavné dôvody, ktoré študentov odrádzajú od štúdia prírodovedných odborov.

Tri hlavné dôvody, ktoré študentov odrádzajú od štúdia prírodovedných odborov.

Veda dokáže urobiť svet lepším

Prieskum tiež ukázal, ako by školy, štát i samotné spoločnosti mohli motivovať mladých ľudí začať aspoň uvažovať o štúdiu prírodovedných a technických odborov.

Polovica respondentov by si priala, aby sa prírodovedné predmety učili pútavejším spôsobom. Až 47 percent by uvítalo, keby bola veda prezentovaná ako platforma, ktorá dokáže urobiť svet lepším miestom, a 44 percent si myslí, že je potrebné viac spájať vedu s ich každodenným životom.

Viac ako dve tretiny opýtaných je presvedčených, že kvalitné vzdelanie v prírodovedných odboroch je pre lepšiu budúcnosť rozhodujúce.

V spoločnosti práve teraz zaznamenávame dopyt po elektrifikácii automobilov, umelej inteligencii, hromadnom spracovaní a vyhodnocovaní dát, vyšších stupňoch robotizácie a automatizácie.

„Môžeme očakávať veľa nových nápadov revolučných riešení. Na toto všetko musíme byť pripravení a otvorení učiť sa nové veci v škole a aj po nej, jednoducho stále,“ myslí si technický manažér Rudolf Melezinek z 3M East Europe Region.

Žiaci v škole pracujúci na prototype robota na kolieskach. Zdroj: iStockphoto.com

Žiaci pod vedením učiteľa zostavujú robotické vozidlo. Zdroj: iStockphoto.com

Celosvetový prieskum

Reprezentatívny prieskum State of Science zrealizovala spoločnosť 3M celosvetovo na dospelej populácii v dvoch fázach. Prvá predpandemická fáza sa uskutočnila od augusta do októbra 2019 na vzorke približne tisíc respondentov z každej jednej zo štrnástich krajín. Do druhej fázy, ktorá prebiehala v júli a auguste 2020, sa zapojilo tiež takmer tisíc respondentov z každej z jedenástich krajín.

Celkovo sa na prieskume zúčastnilo 25 187 respondentov. Výsledky zverejnili na webe.

3M je popredná globálna technologická spoločnosť so sídlom v Saint Paul v USA. 3M Slovensko, s. r. o., pôsobí ako výhradné zastúpenie spoločnosti 3M Company na slovenskom trhu.

Zdroj: 3M prieskum State of Science 2020

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky