Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na čo zebrám slúžia pruhy? Novoobjavený spôsob ich fungovania vás prekvapí

VEDA NA DOSAH

Vedci overili teóriu, podľa ktorej tenké prúžky slúžia na vizuálne rozbitie siluety tela a chránia tým zvieratá pred bodavým hmyzom.

Zebra. Zdroj: iStockphoto.com

Zebra. Zdroj: iStockphoto.com

V poslednom desaťročí pribúdajú dôkazy o tom, že pruhy zebier sa nevyvinuli ako ochrana pred predátormi, ale ako adaptácia pred otravnými ovadmi. Ovady z čeľade Tabanidae patria spolu s komármi k bodavému hmyzu. Sú aktívne najmä počas slnečnej páľavy, čakajú pri stojatých vodách, skade potom rýchlo zaútočia na dobytok, ktorý sa prišiel napojiť. Zebry sa útokom hmyzu vyhýbajú úspešnejšie vďaka svojmu kontrastnému čierno-bielemu sfarbeniu.

Kone v kostýme zebry

Vedci z Bristolskej univerzity overili teóriu, ktorá predpokladá, že tenké prúžky slúžia na vizuálne rozbitie siluety tela a jednoducho nie sú pre ovady lákavé.

„Vedeli sme, že muchy majú odpor k pristátiu na pruhovaných objektoch. Nie je však zrejmé, čo presne im prekáža. Je to tenkosť pruhov? Kontrast čiernej a bielej? Polarizovaný signál alebo akési vlnenie, ktoré pruhy vytvárajú?“ priblížil svoje úvahy Tim Caro, hlavný autor štúdie publikovanej v časopise Journal of Experimental Biology.

Výskumníci sa rozhodli vyrobiť rozmanité látky s rôznymi čierno-bielymi tvarmi. Textíliu potom obliekli koňom a sledovali, ako sa ovady budú správať. Kone vyzerali v týchto odevoch tak, ako keby išli na módnu prehliadku, no veda je nekompromisná.

Kone v kostýme zebry. Testovanie. Autor: Martin How, Bristol University

Testovanie. Autor: Martin How, Bristol University

Jednoliate farby nie sú správna cesta

Experimenty ukázali, že ovady najviac priťahujú veľké objekty jednoliatej farby. S najväčšou obľubou pristávali na koňoch, ktoré boli oblečené v sivej farbe. Ďalšie v poradí boli látky s veľkými čiernymi trojuholníkmi s rôznym rozmiestnením a po nich nasledovali vzory neusporiadanej šachovnice. Rovnako sa potvrdilo, že kontrastné pruhy sú pre ovady málo atraktívne. Ovady lákali pravidelné a súmerné tvary.

„Každý kopytník, ktorý dokáže opticky rozbiť svoj celkový tmavý obrys tela, bude mať výhodu pred uhryznutím ektoparazitmi,“ vysvetlil Caro. Vedci sa zhodli na tom, že pruhy zebier sú ostro ohraničené a tenké a že práve tieto prvky eliminujú výskyt veľkých monochromatických tmavých škvŕn, ktoré sú pre muchy veľmi atraktívne.

Vedeli ste?

Zebry sa delia na tri druhy: stepné, horské a zebry Grevyho. Majú špeciálne adaptované úzke kopytá, pomocou ktorých sa ľahko a rýchlo pohybujú v strmých a skalnatých terénoch. Dokážu klusať na krátke vzdialenosti rýchlosťou až 50 kilometrov za hodinu.

Tímu sa nepodarilo preukázať, že by polarizácia, lom svetla alebo optická ilúzia mali nejakú súvislosť s pruhovaním zebier a odpudzovaním bodavého hmyzu. Rovnako v minulosti vedci nenašli dostatočnú podporu teórie, ktorá tvrdí, že pruhy mätú predátory, sú formou maskovania alebo termoregulačným mechanizmom.

V budúcnosti chcú výskumníci odhaliť, prečo príroda alebo prirodzený výber spôsobili pruhovanie v čeľadi koňovitých, kam patrí aj zebra, no už nie pri iných kopytníkoch. „Zebry majú krátku srsť, cez ktorú sa hryzavé ústrojenstvo múch dostane ľahko na kožu až k cievam, a tým sa stávajú náchylnými na otravu a choroby, ktoré prenášajú,“ spresnil Caro.

Zdroj: Bristol university, DOI: 10.1242/jeb.244778, ZOOBojnice

 

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky