Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Mačky vegánky sú zdravšie ako tie, ktoré jedia mäso, tvrdí nová štúdia

VEDA NA DOSAH

Britskí vedci vychádzajú z údajov o 1369 mačkách, ktoré mali výlučne vegánsku alebo mäsovú diétu po dobu jedného roka.

Mačky, stravujúce sa vegánsky, sú zdravšie než tie, ktoré jedia mäso. Zdroj: iStockphoto.com

Mačky stravujúce sa vegánsky sú zdravšie než tie, ktoré jedia mäso. Zdroj: iStockphoto.com

Vegánska strava môže byť zdravá nielen pre nás ľudí, ale aj pre našich mačacích miláčikov. Nový výskum vedcov zo Spojeného kráľovstva dospel k záverom, že vegánske mačky sa zdajú byť zdravšie ako mačky, ktoré jedia mäso.

Varené mäso, hlavná zložka krmív pre mačky, je však stále výrobcami krmív považované za primárny zdroj bielkovín i napriek tomu, že sú dnes už čoraz dostupnejšie produkty, využívajúce alternatívne zdroje bielkovín – napríklad rastliny či huby.

Niektorí veterinári sa v prípade mačiek vegánskej stravy obávajú. Nazdávajú sa, že mačka potrebuje mäso, vajcia aj mliečne výrobky. Hlavný autor štúdie profesor Andrew Knight z Winchesterskej univerzity sa na tieto obavy pozrel detailnejšie.

Analyzovali údaje od 1369 majiteľov mačiek

V snahe objasniť dôsledky vegánskej stravy na zdravie mačiek Knight so svojím tímom analyzovali údaje, ktoré získali od 1369 majiteľov mačiek. Tých požiadali, aby im poskytli dáta o zdraví a diéte jednej mačky v ich domácnosti, ktorá bola kŕmená najmenej rok výlučne vegánskou alebo mäsitou stravou.

Približne deväť percent účastníkov štúdie uviedlo, že svoju mačku kŕmia vegánskou stravou, zvyšní sa rozhodli svojmu domácemu miláčikovi dopriať mäso.

Po zohľadnení premenných, ako je vek mačky či jej kastrácia, dospeli vedci napokon k záveru, že mačky na vegánskej strave majú menej zdravotných problémov. Majitelia vegánsky sa stravujúcich mačiek hlásia menej návštev u veterinára a ich mačky, zdá sa, nepotrebujú toľko liekov ako mačky, ktoré jedia mäso.

Ide síce len o rozdiel v niekoľkých percentách, no pokiaľ chováte doma mačku, mohlo by to stáť za zamyslenie.

Celkom novú štúdiu výskumníci publikovali v odbornom časopise PLOS ONE.

Zdroj: StudyFinds

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky