Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ktoré plemená psov žijú najdlhšie?

VEDA NA DOSAH

Výskum založený na údajoch o 584 734 čistokrvných rasách aj krížencoch ukázal, že najdlhšie žijú malé psy s dlhšími ňufákmi.

Rôzne plemená psov na vôdzke pri lavičke

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Kto by nechcel, aby jeho štvornohý miláčik žil čo najdlhšie? Pracovná skupina okolo Kirsten M. McMillanovej z Dogs Trust v Londýne sa pozrela našim štvornohým priateľom na zub s cieľom zistiť, ktoré plemená sa v priemere dožívajú najvyššieho veku. O výsledkoch informujú vedci v štúdii, uverejnenej v Scientific Records.

Víťazom sa stalo malé plemeno psa s názvom lancashirský pätár (Lancashire Heeler). Plemená ako buldog sa zasa dožívajú podľa McMillanovej a jej tímu v priemere najnižšieho veku.

Na účely výskumu analyzovali vedci dáta pochádzajúce od 584 734 britských psov, pričom polovica z nich už nebola nažive. Údaje získali výskumníci od poisťovní, veterinárov a z chovateľských registrov. Pri vyhodnocovaní zohľadňovali okrem veku aj pohlavie a rasu.

Psov rozdelili do troch skupín podľa veľkosti na malé, stredné a veľké, pričom brali do úvahy tiež tvar hlavy zvierat. Zaujímala ich predovšetkým dĺžka ňufáka, ktorá sa ukázala byť významná. Výskum zahŕňal údaje o celkovo 155 plemenných psoch a krížencoch.

Lancashirský pätár je malé plemeno psa, ktoré bolo vyvinuté na stráženie dobytka. Podľa vedcov sa v priemere dožíva najvyššieho veku.

Lancashirský pätár je malé plemeno psa, ktoré bolo vyvinuté na stráženie dobytka. Podľa vedcov sa v priemere dožíva najvyššieho veku. Zdroj: Wikimedia Commons

Sučky sa dožívajú vyššieho veku ako psy

V priemere žili psy 12,5 roka. Rovnako tak v prípade ľudí, ako aj psov sa oproti samcom (12,3 roka) dožívali samice v priemere vyššieho veku (12,7 roka). Rozdiely však boli výraznejšie, keď sa zohľadnili tvary a veľkosti hlavy. Malé plemená s dlhým ňufákom mali navrch (13,3 roka) v porovnaní so stredne veľkými plemenami psov so splošteným ňufákom (9,4 roka).

Jazvečíky žijú dlhšie

Relatívne vysokého priemerného veku sa dožívajú plemená ako tibetský španiel, teriéry a jazvečíky, kým bernardíny, pinče a buldogy žijú kratšie. V priemere mali najkratší život kaukazské ovčiarske psy, plemeno pastierskych psov, ktoré podľa údajov umierali v priemere po 5,4 roku. Ide o robustné psy, ktorým sa pripisuje ťažšia povaha. Vedci sa preto domnievajú, že krátka priemerná dĺžka ich života môže súvisieť aj s nesprávnym výcvikom a inými faktormi, nielen s genetickou predispozíciou.

Krížence žijú kratšie než čistokrvné rasy

Mnohé obľúbené plemená sa dožili pomerne vysokého priemerného veku, a to viac ako 13 rokov. Na prekvapenie McMillanovej a jej tímu v priemernej dĺžke života prekonali čistokrvné psy s priemerným vekom 12,7 roka krížencov s dĺžkou života 12,1 roka. Doteraz sa predpokladalo, že vďaka kombinácii rôznych génov sú krížence zdravšie.

Psy so sploštenými ňufákmi žijú najkratšie

Rasy so sploštenými ňufákmi sa dožívajú nižšieho veku, čo nebolo pre vedcov prekvapivé. Často trpia zdravotnými problémami, ktoré im spôsobuje sploštený ňufák. Mávajú problémy s dýchaním, pre ktoré horšie spávajú, čo má vplyv na ich imunitu, a tak sa znižuje ich celkový vek prežitia. Vedci zdôrazňujú, že ich dáta sú obmedzené len na Spojené kráľovstvo, a preto ich pravdepodobne nemožno bezvýhradne preniesť do iných krajín.

Zdroj: Spektrum.de

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky