Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Los Angeles vyvíjajú zariadenie na analýzu THC v dychu

VEDA NA DOSAH

Prístroj dokáže detegovať, či vodič požil marihuanu krátko pred riadením vozidla.

Kalifornskí vedci vyvíjajú prístroj na detekciu THC v dychu. Zdroj: iStockphoto.com

Kalifornskí vedci vyvíjajú prístroj na detekciu THC v dychu. Zdroj: iStockphoto.com

Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) a startupu ElectraTect vyvíjajú zariadenie, ktoré by mohlo byť základom pre tester na analýzu THC v dychu. O štúdii zverejnenej v časopise Organic Letter informovala americká televízna sieť NBC News.

Človek má pod vplyvom marihuany zmenené vnímanie reality a pomalšie sa rozhoduje. Krajiny, kde bolo fajčenie marihuany dekriminalizované, berú preto pri posudzovaní schopnosti viesť motorové vozidlo aj koncentráciu THC v krvi a u vodičov zaviedli obmedzenia jej užívania.

Metódami, ktoré sú dnes dostupné, však bezpečnostné zložky na cestách nevedia spoľahlivo zistiť, či vodič požil marihuanu bezprostredne pred riadením vozidla alebo má v krvi či moči len pozostatky z dávnejšej intoxikácie, ktorá už neovplyvňuje jeho aktuálne kognitívne a motorické schopnosti. Použitím zariadenia, ktoré na UCLA momentálne vyvíjajú, to preveriť dokážu.

„Potrebujeme spravodlivý forenzný nástroj na odhalenie množstva THC krátko po požití marihuany. To platí najmä v krajinách, kde bola marihuana dekriminalizovaná alebo legalizovaná. Tradičné testovanie by mohlo viesť k pokutám, trestnému stíhaniu, väzneniu alebo strate zamestnania, i keď užívateľ už nie je v čase testovania pod vplyvom THC,” píše sa v štúdii.

Určuje veľkosť elektrického napätia

Laboratórne zariadenie, na ktorom vedci pracujú, určuje veľkosť elektrického napätia pri oxidácii THC (delta-9-tetrahydrokanabinovl), najznámejšej psychoaktívnej látky v marihuane. Meranie týmto prístrojom by mohlo byť v porovnaní s dnes dostupnými metódami omnoho jednoduchšie a presnejšie.

Po ďalšom zdokonalení a optimalizácii veľkosti poslúži na určovanie množstva THC z dychu človeka podobne ako alkoholtester. Vzorky v roztoku prechádzajú oxidáciou, pri ktorej je odstránená z THC molekula vodíka, vďaka čomu vzniká merateľný elektrický prúd. Jeho sila zodpovedá tomu, koľko THC sa vo vzorke nachádza. Čím je prúd silnejší, tým je vo vzorke vyššia koncentrácia molekúl psychoaktívnej látky.

Proces elektrochemickej oxidácie THC opísali už v štúdii publikovanej v apríli 2020. Zariadenie na meranie množstva THC z dychu vtedy vyrobili na princípe oxidácie. Súčasťou chemickej štruktúry THC je totiž tiež fenol, ktorého oxidáciou vzniká chinón, a ako vedci zistili, zoxidovaný chinón a pôvodné THC odlišne absorbujú svetlo.

Na to, aby dokázali rýchlo a lacno u vodičov testovať množstvo užitej marihuany, musia však vytvoriť príručné zariadenie. Chceli by dokonca vyrobiť verziu, ktorá poslúži súčasne ako alkoholtester. Analyzátor dychu by sa zároveň mohol stať súčasťou systému zapaľovania v autách. Ak by bol vodič pod vplyvom omamných látok alebo alkoholu, vozidlo by mu jednoducho neumožnilo naštartovať.

Zdroje: Science Daily, NBC News, Organic Letters, Newsroom UCLA

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky